Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cinselliğin başlangıcı

Bir yaşını doldurmak üzere olan Deniz'le Mehmet, yaklaşık bir aydır, değişik bir davranış sergiliyorlar sevgili okur. Altları açılınca eller direkt cinsel organa uzanıyor. Bir anda konsantre olup, ilginç bir şey keşfetmiş gibi bir surat ifadesine bürünüyor, zaman zaman da sırıtıyorlar. Bu durum beni hayli şaşırttı doğrusu. Çocukların çok küçük yaşta cinselliklerini keşfetmeye başladığını biliyordum ama bunun daha 11 aylıkken bu şekilde başlayabileceğini hiç düşünmemiştim. Bu arada çevremdeki annelerden, üç-beş yaş aralığındaki çocuklarının cinsellikle ilgili yaşadığı birtakım şeyleri dinledim. Evet, cinsellik yemek, içmek gibi 'normal' bir şey ama hangi durumda nasıl davranmak lazım, çoğumuz bilemiyoruz. Sizlerle de paylaşabilmek için konuyu pedagogumuz Dr. Yeşim Kesgül Sercan'a sordum. Bakın neler dedi...
- Bebeklerde cinselliği keşfetmek ne zaman başlar?
-
Bebekler 'cinselliği' keşfetmez. Onlar çok meşguldürler. Tek işleri vardır keşfetmek, tanımak. Kendi bedenlerini, duygularını, diğer kişileri, dünyayı... Üstelik bu keşif için olanakları kısıtlıdır: Sadece elleri ve ağızları. Eller ve emerler. Her şey gibi kendi bedenlerini de dokunarak tanımaya çalışırlar. Tabii diğerlerinin dokunması da onların bedenleriyle tanışmalarına yardım eder. Bu dokunmalar, can yakıcı olmaktan haz verici olmaya geniş bir yelpazede farklı duygular oluşturabilir. Doğaldır ki can yakıcı olanlardan uzaklaşmak, haz verici, rahatlatıcı olanları yani mutlu eden, güven verenleri tekrarlamak isterler. Bu erişkin tipi, erişkin düşüncesinde tanımlanan cinsellik değildir. Erişkin, cinselliği tüm bedeninde yaşar, bebek ise sadece zevk aldığı bir beden parçasıyla meşguldür. Sinir uçlarının yoğun olduğu bir noktaya tesadüfi bir dokunuşla keyif alma ve keyif aldığı bir şeyi tekrarlama döngüsü. Meme emmek, annenin kokusunu hissetmek, tanıdık oyuncağa temas, aynı müzik sesi ya da vajinasına, penisine dokunmak... Bebek için bunlar arasında bir fark yoktur. Bu 'cinsellik' değildir ama cinselliğin başlangıcıdır.
- Ebeveyn bebeğin/çocuğun bu anlamda yaptığı hangi davranışları normal, hangi davranışları anormal olarak değerlendirmelidir?
-
Bunların hepsi normaldir hatta harika araştırmalardır. Merak ve keşif duygularından daha güzel ne olabilir? Çeşitli sınırlılıkları nedeniyle etrafıyla ilgilenmeyen çocuklarımız için ne kadar kaygılandığımızı düşünürsek belki bunu daha iyi anlayabiliriz.
- Bizler bu gibi durumlarda nasıl davranmalıyız?
-
Çok kısaca söylersek doğal ve rahat olmalı, engellememeli, dokunmaktan kaçınmamalı, asla 'ayıp' vb. olumsuz mesajlar vermemeli yani bu olağan keşfi bozmamalıyız. Hatta doğallığı bozup ayıplı bir hale getirdiğimizde, çocuğun buna daha çok yönelebileceğini de aklımızda tutmalıyız. Bebek, penisine ya da vajinasına dokunduğunda ayağını tuttuğu zamanki gibi davranmayan ya da kendisi rahat dokunamayan hatta daha ileri giderek kızan, yasaklayan, 'Ayıp,' diyen yetişkin, cinsel yapılanmayı bozmaya başlamıştır bile. Ancak burada hassas bir noktaya da dikkat çekmek isterim. Çocuk, haz aldığı ritüelin tekrarıyla çok fazla ilgiliyse, engelleme değil ama yönlendirmeye gerek var demektir. Bu gereklilik cinsellikle ilgili değildir. Penise, vajinaya, memeye, televizyona, arabaya, kitaba... Neye olduğu fark etmez. Bir şeye fazla odaklanmak başka şeylerle ilgilenememek anlamına geldiği ve çocuğun gelişimini kısıtlayacağı için yönlendirme gerekir. Bu durumda çocuğun dikkatini çekecek başka uyaranları canlandırmak yeterlidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cinselliğin başlangıcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN