Hikayeli şarkılarla geliyorlar

Ali - Aysun Kocatepe çiftinin yeni konser projesinde, yalnızca popüler şarkılara değil, o şarkıların hikayelerine de yer verilecek

28 yıldır evli olan Ali Kocatepe ve Aysun Kocatepe çifti, müzikal beraberliklerini de aşkla sürdürmeye devam ediyor. Müzikalite adını verdikleri yeni konser projesini sahneye taşıyacak olan çift, konser boyunca söyledikleri şarkıların hikayelerini de dinleyicilerle paylaşacak. Çiftle, 6 Mayıs Pazartesi gecesi Şişli Kent Kültür Merkezi'nde galası yapılacak konser konuştuk.

- Yeni konser projenizden bahseder misiniz?
- Ali Kocatepe:
Bazı şarkıların çok ilginç öyküleri var. Konserlerimizde o öyküleri anlattığımızda, seyircinin çok ilgisini çektiğini fark ettik. Bu projeyi de barkovizyon görüntüleri eşliğinde tamamen öyküleri olan şarkılara ayırdık.
- Aysun Kocatepe: Müzikseverler değişik projeleri ilgiyle izliyor. Daha önce Aşk Tadında Rüya Gibi Şarkılar, Şiirler Şarkı Söyler adlı beğenilen projelerimiz oldu. Şimdi sıra Müzikalite'de.

- Konser repertuvarını neye göre belirlediniz?
- Ali K:
Tarzımıza uygun şarkılar seçtik. Hepsi halkın sevdiği klasikleşmiş şarkılar. Bu şarkılar arasında dünya savaşları sırasında yazılmış şarkılar da var, ilk Türk tangosu da. Birkaç örnek verelim. Mazi Kalbimde Yaradır, Lili Marleen, Sessiz Gemi, İspanyol Meyhanesi, Melankoli ve Hotel California gibi popüler şarkılar var repertuvarda.

- Hikayesi sizi en çok etkileyen şarkı hangisi?
- Ali K:
Yahya Kemal'in, Nazım Hikmet'in annesi Celile Hanım için yazdığı Sessiz Gemi'nin öyküsü dinleyenleri çok etkiliyor.

- Bu proje kapsamında nerelerde konser vereceksiniz?
- Aysun K:
Önümüzdeki yaz sezonu bir Ege turnesi düşünüyoruz. Organizatör arkadaşların yönlendirmesiyle bütün Türkiye'yi de dolaşabiliriz.

- Konser projenizin diğer adı da Nereden Geldi Bu İlham Perileri. Aynı zamanda yeni kitabınızın adı sanırım...
- Ali K:
Konserlerimiz için düşündüğümüz bu konsept, benim yeni kitap projemden doğdu, kitabım da bitmek üzere. 25 şarkı ve türkünün hikayesini anlatıyorum. Bu hikayeler çizgi roman olarak da kitapta yer alacak. Bir CD'ye sığabilecek şekilde yayın iznini alabildiğim şarkıların orjinal audio kayıtlarını da kitapla birlikte vereceğim. Bildiğim kadarıyla böyle bir proje dünyada ilk kez hayata geçecek.

- Bildiğim kadarıyla farklı konseptte yeni bir Aysun Kocatepe albümü de geliyor.
- Aysun K:
Aylardır çalışıyoruz, seksene yakın şarkı ve türkü seçtik. Özkan Turgay düzenlemeleri yaptı, piyano ve gitar eşliğinde tamamen akustik çalınıyor. Konsept çok hoş oldu. Albümün adı daha önceki bir sahne projemizden geliyor. Aşk Tadında Rüya Gibi Şarkılar. Albüm iki CD olarak sonbaharda yayınlanacak.

- Dağlar Dağlar , Çocuklar Gibi, Melankoli gibi pek çok özel şiiri bestelediniz. Bestelemek istediğiniz başka şiirler var mı?
Ali K:
Fırsat bulduça şiir kitaplarını karıştırıyor, yeni şiirler okuyorum. Beni çok heyecanlandıran ve beste yapabileceğim bir şiire rastladığımı söyleyemem. Ama hiç belli olmaz. İlham perisi bir gün bir şiiri getirirse, tabii ki geri çevirmem.

- 28 yıldır evlisiniz ve yıllardır aynı sahneyi paylaşıyorsunuz. Bunun zor yanları oluyor mu?
- Ali K:
Aynı mesleği yapmanın avantajları da, dezavantajları da var. Birlikte iyi işler başardığımızı ve sahnede daha renkli olduğumuzu fark ettikleri için bizi birlikte görmek istiyorlar. Oysa ikimizin de ayrı ayrı vereceği çok şey var. Şimdilik yarattığımız sinerji nedeniyle projeleri birlikte sürdürüyoruz.
- Aysun K: Hayat arkadaşınızla iş hayatınızı da paylaşmak güzel bir duygu. Ama 28 yıldır hem ev hem de iş hayatında beraberliğinizi sürdürünce küçük ayrılıklar gerekiyor. Zaman zaman ayrı tatil yapıyor, kendi arkadaşlarımızla birlikte oluyoruz. Bu yöntem aramızdaki bağı güçlendiriyor.

KIZLARI İLKYAZ KOCATEPE ÖDÜLLÜ BİR SİNEMACI
- Kızınız İlkyaz Kocatepe sinemayı tercih etti. Onun çalışmaları nasıl gidiyor?
- Ali K:
İlkyaz, geçen yıl sinema televizyon bölümünü bitirdi. Yönetmenliğini yaptığı Bir Kurabiye Masalı adlı kısa film, Altın Koza ve Londra Türk Film Festivali gibi birçok festivalde gösterildi. Filmi, 2. Los Angeles Türk Film Festivali'nde 164 kısa film arasında ilk dokuza kaldı ve Los Angeles'a davet edildi. Geçtiğimiz günlerde Fatih Üniversitesi'nin 6. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması'nda ikinci oldu ve ilk ödülünü aldı. Ardından 4. Uluslararası Lions Kısa Film Yarışması'nda en iyi film ödülünü kazandı.
- Aysun K: İlkyaz oyuncu olarak da Çok Güzel Hareketler Bunlar'ın son döneminde BKM oyuncuları arasında rol aldı. Kelebeğin Rüyası'ndaki hemşire rolüyle de sinemaya merhaba dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hikayeli şarkılarla geliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN