Kapadokya'da kanser savaşı örnek oluyor

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Kapadokya'da üç köyde akciğer zarı kanserinin çok yoğun görülmesi, bilim insanlarını buraya çekiyor. Araştırmaların sonuçları, dünyada benzer bölgelere örnek oluyor

Kapadokya bölgesinde üst üste yaşanan ölümler 1970'te araştırma başlatılmasına neden oldu.1974'te Hacettepe Üniversitesi bünyesinde, Prof. Dr. İzzet Barış yönetiminde Karain, Tuzköy ve Sarıhıdır köylerinde yapılan araştırmada, akciğer zarı kanserine yakalananların oranının çok yüksek olduğu belirlendi. Tuzköy, dünyanın kanser merkezi olarak algılandı. Devlet, köyleri taşımayı düşündü, fakat sadece Tuzköy, bu zamana kadar kanser ıslah ve kalkınma projesi kapsamında başka bir yere taşındı. Verem Savaş Teşkilatı'nın önceki yıllarda Nevşehir ve çevresinde çektiği 50 binin üzerindeki mikrofilm incelendi. Nevşehir'de ortaya çıkan 500'ün üzerindeki akciğer kanseri vakasından sadece 10'u üç köyün dışında görüldü. Türkiye'de çeşitli üniversite hastanelerinin sürdürdüğü araştırmaların bulguları, birden fazla genin hastalıkta etken olduğunu ortaya çıkarttı. Sağlık Bakanlığı, akciğer zarı kanseri üzerine araştırmalar yapan yerli ve yabancı bilim insanlarıyla ortak projeler yürütüyor. En güçlü karsinojenlerden biri kabul edilen erionit, bu köylerdeki ev ve bahçe duvarlarının yapımında kullanılan volkanik kayaçlarda bulunuyor. Bu evlerde artık yaşam olmasa da 20-40 yıl önceki temas, hastalığı ortaya çıkartabiliyor.

HÂLÂ HASTA GELİYOR
Amerikan Kanser Araştırma Derneği (AACR) Landon Vakfı 2008'de bu bölgedeki çalışmaları ödüle layık buldu. Araştırmalar, benzer bölgelerde yaşayanlara uygulanabilecek duruma geldi. Bölgede 13 yıldır çalışan Hacettepe Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Emre "Hâlâ hasta geliyor. Şimdiye kadar 150 hastam oldu. Dünyada milyonda bir görülen kanser türü, burada 13 kişiden birinde görünüyor. Eskiden tedavisi yoktu, şimdi yeni ilaçlarla yapılıyor. Erken teşhis yüz güldürebiliyor," dedi. Prof. Dr. Emre, Tuzköy sakinlerinin 245 evden oluşan yeni yerleşim bölgesine taşındıklarını, fakat sonucun değişmediğini söylüyor: "2002'de AK Parti hükümeti, 50 milyon lira harcayarak, Tuzköy'ü modern yerleşim merkezi kurarak taşıdı. Farkındalık arttı, ama sıkıntı bitmedi. Bölge halkı, asbestli kayaçların kullanılmaması gerektiğini biliyor, ama bazı kaçak taş ocakları, bilmeyenlere satıyor ve villa yapımında kullanılıyor. Kaçak taş ocaklarının kapatılması şart."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya'da kanser savaşı örnek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN