Banyolarda son yenilikler

10 adımda banyo nasıl olmalı? Dekorasyon dergisi Home Art, bu sorunun cevabını araştırıp mimarlara sordu. Banyonuzu değiştirmeden önce bu maddeleri okumanızda yarar var

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Toprak tonları gözü yormaz
1) Açık renk tonlar; süt beyaz, krem, şampanya, bej mekanı olduğundan daha geniş gösterir, ferahlık ve temizliği vurgulamak açısından da birebirdir.
2) Zeminde kullanacağınız renk, duvarlarda kullandığınız renkten bir veya birkaç ton daha koyu olursa, veya kontrast bir renk kullanırsanız gözünüz yerden çok duvarlara odaklanır ve yere bastığınızı hissedersiniz.
3) Toprak tonları gözünüzü yormaz ve uzun vadede sıkılmanızı engeller. Ayrıca klasik banyolar için de ideal tonlardır.
4) Seramikler temizlik açısından sıkça tercih edilse de, duş içerisinde mermer mozaik ya da cam mozaik, ıslak zemin dışında ise duvar kağıdı kullanmak da sıcak bir çözüm olabilir.
5) Geniş bir duş teknesi ve şeffaf bir duş kabin ile mekanda genişlik hissi yaratabiliriz. Duş teknesinde akrilik veya corian daha uzun soluklu ve temiz bir görünüm sağlayacaktır. Duş kabini ise profilsiz seçilirse mekanı bölmeyeceğinden dolayı daha net bir görüntü sağlayacaktır.
6) İki veya üç değişik aydınlatma, size hem elektrik açısından tasarruf sağlayacak hem de kullandığınız zemin ve duvar malzemelerinin tadını çıkarmanızı sağlayacaktır. Aplik, spot, avize veya gizli ışık daha dramatik bir banyo için idealdir.
7) Tavanınız alçaksa, duvarda kullandığınız malzemeyi tavana kadar değil, tavandan 20 cm aşağıda bitirip, geri kalan kısmı tavan renginde boyarsanız, algınızı değiştirmiş ve tavanınızı yükseltmiş olursunuz.
8) Duş sisteminde ucuz çözümler yerine güvendiğiniz markalara yönelirseniz uzun vadede yıpranma, paslanma ve bozulma gibi sıkıntılarla karsılaşmamış olursunuz.
9) Gömme rezervuar mekanda yer kazanmak ve daha estetik bir görüntüye sahip olmak için birebirdir.
10) Tezgah üstü lavabolar revaçta olmasına rağmen çok da kullanışlı değillerdir. Hem depolama yerinizi azaltır, hem de lavabodan sıçrayan suyun dolabınızın üstünü ıslatmasına ve zamanla cilasının yıpranmasına neden olur. Onun yerine geniş, klasik bir lavabo tezgâhınızı daha zengin gösterir ve kullanım kolaylığı sağlar. www.artistiktasarim.com

DÖRT BOYUTLU SERAMİKLER
Banyo ve seramik ürünlerde son yıllarda oldukça yenilikçi gelişmeler var. Proje çözümlerimizde sık sık ziyaret ettiğimiz marka showroom'larında fazlasıyla heyecan duymaya başladık. Artık seramik ve karo markaları tasarımcılarla çalışmaya başladı ve bu, tasarımlara çok güzel yansıyor. Adeta karo seramikte sanat yapılmaya başlandı; üç boyutlu, dört boyutlu seramikler, cam mozaikler, dörtgen, beşgen, sekizgen formlar, rölyeflerle uyumlu cam karolar alternatifli koleksiyonlar oluşturuldu. Sunulan desen ve tema çeşitliliği biz mimarlara sınırsız kombinasyon özgürlüğü sağlıyor. Bu da beraberinde bu kadar çeşitlilik içerisinde mekana uyumlu, geometrisini doğru taşıyabilecek doğru seramik ve renkleri bulabilme becerisinin önemini ortaya çıkardı. Seçimlerden çok en önemlisi ıslak mekanın kurgusunun doğru projelendirilmesi ve altyapının doğru ve seçilen seramiğe uyumlu olarak yapılmasıdır. Buna doğru malzeme ve doğru renk seçimleri eklendiğinde dengeli ve şık mekanlar ortaya çıkmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banyolarda son yenilikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN