Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spor teknolojiyi sevdi 1.0

Sporda rekabet ve rahatlık öne çıkmaya başlayınca, markalar da yeni teknoloji ve malzeme kullanma konusunda daha iddialı davranmaya başladı. Güncel olma hastalığı spor malzemelerine de bulaştı

Futboldan basketbola, yüzmeden atletizme rekabet spor malzemeleri üreticilerini performans ölçümü konusunda daha ciddi hareket etmeye zorluyor. Artık akıllı telefon, sensör, tablet ve uygulama geliştiren teknoloji firmaları spor malzemeleri üreticilerinin en çok işbirliği yaptığı şirketler oldu. İşbirliğinden akıllı pek çok malzeme çıktığı gibi akıllı futbol topu, bileklik ve performansı anında tablet ekranında görmeyi sağlayan yeni teknolojiler, profesyonel veya amatör pek çok kullanıcının hayatına girmeye başladı.

GÜNCELLEME HASTALIĞI
Geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğimiz Adidas Lab etkinliği, üreticilerin yazılım, sensör, internet ve kablosuz iletişimi akıllı top ve performans ölçen cihazlarla teknolojiyi yaşamımızın içine sokmaya başladığını gösterdi. Akıllı futbol topu ve sporcunun performansını anlık olarak ölçen cihazlar artık sportif başarıyı daha yukarı taşımayı hedefliyor. Teknoloji tutkunluğunun güncelleme hastalığını kendileri için de kullanan üreticiler bu etkinliği raflarına bile taşıdı. Artık spor ayakkıbılar model 4.0 veya 5.0 diye raflara yerleştiriliyor. Kolay değiştirilen ve rahat giyilen spor ayakkabıları için yapılan yarışa güncelleme motivasyonu da kullanılmaya başlandı. ike Free 5.0 ve 3.0 gibi modeller güncelleme mantığının bir parçası olabilir. Nike, bu motivasyonu raflara taşırken, adidas raflara dokunmatik ekran teknolojisini taşımaya başladı bile. Ayakkabının tüm görünümü bilgisinin yanı sıra yapılacak sporlar da detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ancak tüketiciler son kararı her zaman olduğu gibi ayağında denedikten sonra veriyor.

PERFORMANSINI PAYLAŞ
iPhone ve Adroid tabanlı telefon ve tabletler elde edilen performans sonuçlarını paylaşmak için kullanılıyor. Bunun için ayakkabılar ve kıyafetlerde akıllı sensör ve yazılımlar kullanılıyor. Bu sensörler kıyafetin parçası olarak kullanılıyor ya da Nike fuelband gibi kolayca taşınan aksesuarlar tercih ediliyor.

AKLI OLAN TOPUN CANI VARMIŞ!
Futbol toplarında çizgi teknolojisi için çalışma yürütülüyor. Futbol topunda kullanılan sensörler futbol topunun içine yerleştiriliyor ve topun sürati, temas seviyesi, dönüş açısı iPhone ekranına yansıyor. Zidane ve Ballack AdidasLab'de tanıtılan bu toplara sert vuruşlarını yaptı. Duran topa akıllı ol uyarısı! Zidane topun canını çıkarmayı başardı. Topa vurulduğu anda iPhone ekranında topun şiddeti, vuruş şekli hakkında bilgi verilirken futbolcunun kendisini geliştirmesi sağlanıyor.

OYUN KONSOLLARI DA SPORA BULAŞTI
Akıllı telefon ve tabletler derken oyun konsollorı da performans ölçümüne katıldı. Sabah sporunu televizyon karşısında yaparken XBOX oyun konsolu Kinect hareket sensörü performansı ekranda görmeyi sağlıyor. Böylece yaptığınız hareketin sonuçlarını ekrandan takip ediyorsunuz. Spor malzemeleri üreticileri de ölçmeyi farklı sensörler kullanarak hayatımızın içine sokmayı başarıyor.

KAYTARAN SPORCU TABLET EKRANINDA!
Takım sporlarında onlarca sporcuyu takip etmek kolay değil. Bireysel antrenörler, takım antrenörleri bu açığı kapatsa da yeterli olmuyor. Bu yüzden antrenörler teknolojik çözümlerden faydalanması gerekiyor. Adidas miCoach Elite bütün sporcuların formasına takılan sensör ve alıcıların ana bilgisayardan takibini radyo frekansı ile ulaştırıyor. Antrenör de takibi tablet üzerinden anlık olarak yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor teknolojiyi sevdi 1.0
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN