Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı yapımcıların gözü bizim oyuncularımızda

Harika Uygur bir cast direktörü. İşi, sinema filmi ve televizyon dizileri için senaryoya en uygun, yönetmenin hayalindeki karakteri yaratacak oyuncuyu bulmak. Türkiye'de ve uluslararası arenada çalışan Uygur işin inceliklerini anlattı

Harika Uygur ismi, ekranda hiçbir diziyi, beyazperdede hiçbir filmi kaçırmayanlara bile pek tanıdık gelmeyebilir. Ama izlediğiniz ve hayranı olduğunuz oyuncular için bu ismin anlamı büyük. Harika Uygur bir cast direktörü. Yani filmlerin, dizilerin senaryolarına uygun, yönetmenin hayalindeki karakteri yaratacak oyuncuyu bulmak onun işi. Uygur sadece Türkiye'de değil, uluslararası arenada da boy gösteren bir isim. Uygur son dönemde sinema yapımlarına ağırlık verse de bir çok dizinin castında onun imzası var.
- Los Angeles'a gittiniz ve orada dünyanın önde gelen cast direktörleriyle bir araya geldiniz. Bu nasıl oldu?
- Uluslararası Cast Direktörleri Birliği'ne dört yıl önce katıldım. Berlin'de her sene toplanıyoruz. Bu sene Casting Society of America'nın (CSA) bir yetkilisinin daveti vardı Berlin'de. Uluslararası cast direktörlerini de aralarına almaya karar vermişler. Ben de bir davet mektubu aldım CSA'dan. İzlediğimiz o muhteşem Amerikan filmlerinin cast direktörlerinin olduğu grubun içinde yer almak gurur verici oldu benim için.
- Yani Amerikan yapımları için Türk oyuncular önemli olmaya başladı diyebilir miyiz?
- Çok yeni ve bilmedikleri bir ülke Türkiye. Gelişen bir sineması var, festivallerde Türk filmleri ödül almaya başladı, dolayısıyla merak ettikleri bir ülke. Benden sadece Türk oyuncu istemediler, bir bölgem olmasını istediler. Şu anda Saraybosna'dan Bulgaristan ve Arnavutluk'a kadar civar ülkelerden oyuncularla deneme çekimleri yapıyorum. Ben burada olduğum için değerliyim, herhangi bir ülkede ikamet etsem bu kadar değerli olmayabilirdim. Şimdi oyuncularımız da sadece bu nedenden dolayı, bu bölgenin oyuncusu oldukları için değerli olacak.
- Şimdi CSA için ne yapıyorsunuz?
- Orada ki önemli bir stüdyonun cast direktörü için, 20 filmden oluşan bir Türk filmleri seçkisi hazırladım, göndereceğim. bölge oyuncusu kıymetli
- Hangi filmleri gönderiyorsunuz?
- Son dönemin iyi filmlerden, Uzun Hikaye, Kelebeğin Rüyası, Uzak İhtimal, Bir Zamanlar Anadolu'da, Yusuf üçlemesi gibi uluslararası festivallerde yer alan filmlerden oluşturdum seçkiyi.
- Bu neye yol açar?
- Oradaki cast direktörleri yeni oyunculara açlık duyuyor. Bizim oyuncuları izleyip, onları fark edecekler. Bizde nasıl yeni yüz yaratma sıkıntısı varsa, onlarda da aynı sıkıntı var. Onlar da yeni yüzler, yeni senaryolar, yeni yönetmenler arıyor. Ama şunu belirtmemde fayda var, oyuncusu da, senaristi de, yönetmeni de bulunduğu bölgede kıymetli. Bunu çok net anladım. 'Ben Amerika'ya taşınayım ve orada oyunculuk yapayım,' diye bir durum yok. Herkes ülkesinde, o toprakların özünden geldiği için değerli. Oyunculuk özüne dönmektir. Buranın özünden olduğu için kıymetli bizim oyuncularımız. Mesela dua eden birini canlandırırken taklit etmen gerekmez, çünkü duanın nasıl okunması gerektiğini bilirsin, ezanı tanırsın. Arapça dua ediyoruz, bu nedenle bir Arapça cümle kurmamız gerektiğinde yadırgamıyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı yapımcıların gözü bizim oyuncularımızda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN