Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz kampında teknoloji ve doğa eğitimi

Işık Üniversitesi'nin Şile'deki kampusunda 1 Temmuz'da başlayacak Teknoloji Yaz Kampı'nda robotların çalışmalarından doğada yaşama kadar eğitimler verilecek

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Yaz aylarında okullar tatildeyken bile hem yeni bilgiler öğrenmek hem de yaşıtlarıyla beraber olmak isteyen çocuk ve gençler için Işık Üniversitesi'nin bünyesinde bir teknoloji kampı düzenlenecek. Üniversitenin Şile'de, orman içindeki kampusunda 1 Temmuz'da başlayacak KampÜS Teknoloji Yaz Kampı, birer haftalık programlar halinde yedi hafta gerçekleştirilecek. KampÜS, 9-16 yaşlarındaki kampçılar için bir hafta sürecek, teknoloji çalışmalarından, spor ve eğlence aktivitelerine kadar öğretici ve eğlenceli bir program sunuyor. Katılımcılar, kamp süresi boyunca 'Scratch ile programlamayla tanışma', 'Android ile programlama' ve 'Robotik' dallarından seçecekleri birinde yeni projeler üreterek, güncel teknolojileri uygulayarak, tanıyıp, öğrenecek. Kampa katılacak çocuk ve gençler, teknolojik bilgilerin yanı sıra hazırladığı belgesel programıyla 'doğadaki insan' olarak tanınan Serdar Kılıç liderliğinde okçuluk, tırmanma, kampçılık gibi doğa sporları ve takım oyunlarına katılacak. Kampın bu bölümü, üniversitenin sahil kesimindeki gençlik kampında gerçekleştirilecek. Kamp koordinatörü Berkay Kentli, çocukları ve gençleri teknolojinin tüketicisi olmaktan kurtararak, teknolojiyi kullanarak özgün fikirlerini, hayallerindeki projeleri hayata geçirebilmelerine imkan sunan araçlarla tanıştırmak olduğunu belirtiyor. Işık Üniversitesi'nin eğitmen ve danışmanlarının katılımıyla yapılacak kamp, gün içinde saat 10.00 ile 16.00 arasında düzenlenecek. Servis ve öğle yemeği de kamp ücretine dahil. (Ayrıntılı bilgi: www.kamp-us.com)

Scratch ile tanışma

Katılımcılar, MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab tarafından geliştirilen Scratch platformuyla programlamayla tanışacak. Bu bölüm, çocukların Strach'ı öğrenirken aynı zamanda programın arkasında yatan mantık ve problem çözme metotlarını görmelerini ve eğlenceli projeler, deneyler yaparak bilgi ve deneyim kazanmalarını hedefliyor. (Ücreti 490 TL.)

Robotlar nasıl çalışır?

Kampta 'Robotik' grubu katılımcıları, tasarladıkları farklı robotları, Lego NXT kitleriyle mekanik olarak oluşturup, daha sonra da programlayarak istedikleri şekilde hareket etmelerini ve çevreyle etkileşime girebilmelerini sağlayabilecek. Katılımcılar, projelerini gerçekleştirirken mekanik, matematik, mantık bilgilerini kullanacak ve robotların nasıl çalıştıklarını keşfedecek. (Ücreti 875 TL).

Android'le programlama

Kampın bu dalı, daha önce bilgisi olmayanların bile mobil cihazlarda çalışan oyunlar, uygulamalar geliştirebilmesine imkan verecek, MIT App Inventor platformuyla bilgisayar programlamaya başlangıç yapmalarını hedefliyor. Kullanıcılar, proje geliştirmeyi, matematik ve bilgisayar bilgilerini problemleri çözmek için kullanmayı, fikirlerini bilgisayar yoluyla paylaşmayı da öğreniyor. (Ücreti 490 TL).

ABD'den misafir eğitmen gelecek

Teknoloji kampının eğitmenleri arasında MIT Media Lab veteranlarından Michael Smith-Welch de var. Çocukların bilgisayar teknolojilerini öğrenebilmeleri için geliştirilen Scratch platformunun tecrübeli öncülerinden Michael Smith-Welch, kampın açılış haftasında bir yandan eğitmenlere koçluk yaparken, diğer yandan da deneyimlerini paylaşacak. Smith-Welch, kamp katılımcısı çocuklarla birlikte Scratch ile deneysel projeler de gerçekleştirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz kampında teknoloji ve doğa eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN