Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konsol oyununa seyirci aldık

Daha önce seyircisiz değil, bilgisayara veya konsola karşı tek başına mücadeleye alışmış bir nesil, şimdi konsol oyununa seyirci alır mı göreceğiz. Yeni konsollar seyirciyi oyuna taşıyor!

Giriş Tarihi: 22.6.2013
Atari, Commodore ve nicelerine kafa tutmuş neslin çocukları şimdi bir çekinerek bakıyor seyircili oyunlara. Alışık değiliz seyircili oyuna "Elime bakma," diyesiniz gelir. Siz rahatsız olursunuz belki ama sosyal ağın çocukları bunu paylaşım zincirinin doğal halkası olarak görür. Sırası geldiğinde "Ben bunu niye yapamıyorum," diye kurcalamaya başlar. Şimdi oyun konsolları her nesli bir araya getirmek için yeni bir sayfa açıyor.

TABLET VE CEP HAZIR

Peki konsol oyunlarına seyirci nasıl giriyor? Yeni PlayStation 4 konsolu ve yeni kumanda paylaşım tuşu ve hızlı internet bağlantısı ile tablet kullanan bir arkadaşınızın oyunu izlemesini veya alenen katılmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu oyunlar oynarken yaşadığınız yalnızlık duygusunu ortadan kaldırıyor. Sürekli izlenme arzusunun ateşini yakıyor. Sadece konsolun kumandası değil, PS Vita, tabletler ve akıllı telefonlar da PS 4 oyunlarının bir parçası oluyor. Android tabletler yeni işlemcileri ve ekran çözünürlükleriyle oyuna katılmaya zaten teşne. Boyutları 5 inçin üstüne çıkmış akıllı telefonları da yabana atmayın sakın sahneyi sadece konsollara bırakmamaya kararlılar. Hele bu cihazlar hızlı internet bağlantısı ile buluşunca değmeyin keyfimize gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

SENSÖRLER YAKALIYOR
Hareket sensörleri ve kameralar konsol oyunlarının bir parçası haline geliyor. Hatta XBOX One için vaz geçilmez olduğunu söyleyebiliriz. XBOX One çekici tasarımı ve oyunlar konusunda özel içeriğe sahip olmasına rağmen "kurallarım var" diyerek başarılı olmaya çalışıyorlar. XBOX One sürekli internete bağlı kalmayı istiyor. Üstelik ikinci el oyunlara açık değil. Ancak, Kinect artık en basit hareketleri algılamaya başladı. Oyunlar ayakta, hareketli ve kalori yakmaya hazır şekilde sizi bekliyor.

***
ATARİ İNTERNETTE HâLâ YAŞIYOR
Bir ayı, bir küp ve iki oyuncu atariden kalma hemen her cihazda oynayabileceğiniz geceleri sizi uykusuz bırakacak oyununuz hazır. Chrome işletim sistemini kullanan tablet olur, dizüstü olur her cihazdan oynayacağınız Cube Slam eski oyunlardan esintileri internet dünyasına taşıyor. Eskiden arkadaşlarımla dapdaracık bir kanepeye sıkışıp bilgisayar oyunu oynar, birazdan birbirimizi nasıl ezeceğimizle ilgili atıp tutardık. Şimdi çoğumuz dünyanın dört bir yanına dağıldığından artık eskisi gibi her galibiyetin ardından timsah dansı yapıp, birbirimizin yüzüne garip nidalarla haykırma şansını pek fazla bulamıyoruz. Cube Slam arkadaşlarınızla yüz yüze oynayabileceğiniz bir oyun. Tarayıcınıza herhangi bir eklenti kurmadan karşınızdakiyle video sohbet etmenizi sağlayan açık bir web teknolojisi olan WebRTC'yi kullanan bir Chrome internet tarayıcısı deneyimi. Bu da Cube Slam'i dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarınızla sadece bir link paylaşarak oynayabileceğiniz anlamına geliyor. Cube Slam'de kazanmak için küpü arkadaşınızın ekranına patlatıncaya kadar üç kez çarptırmanız gerekiyor. Kalkanlar, engeller ve yerçekimi her aşamada değişiyor; böylece her an ateş topu, lazer, çoklu top, aynalı kontroller, kurşungeçirmez kalkan, sis, hayalet top, zaman bombası, farklı ölçüde raketler, ekstra yaşam ve -kaçınmanız gereken- ölüm topları gibi sürprizlerle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Eğer arkadaşlarınızdan hiçbiri online değilse o zaman Ayı Bob'la oynayarak hangi aşamaya kadar ilerleyebildiğinizi görebiliyorsunuz. Hatta Cube Slam uygulamasını kurarak offline durumdayken bile Bob'la oynamanız mümkün.
***
BERABER OYNAMANIN KEYFİ BAMBAŞKA!
Video oyunlarının keyfi paylaşınca çıkıyor. Mobil oyun konsolları hem yer ve zamandan bağımsız oynanabildiği için büyük keyif veriyor. Araştırmalar oyunseverlerin yüzde 61'inin çoklu oyunları sevdiğini gösteriyor. Nintendo, Wii ile oyunseverler arasındaki uzmanlık ve yaş sınırını ortadan kaldırmıştı. Şimdi Wii U ile mekandan bağımsız oynama şansı da veriyor. Üstelik TV bağlantısı ile evde oynamaya devam etmek isteyenlere büyük ekranda oynama şansı sunması da önemli ayrıcalık. Sony PS Vita için piyasaya sürdüğü 85 yeni oyun da mobil oyun pazarının büyümeye devam edeceğinin bir kanıtı. Sony PS 4 oyunlarına Vita kullanıcılarının katılmasını sağlayarak oyundaki platform bağımlılığını da ortadan kaldıracağını gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konsol oyununa seyirci aldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN