Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaban hayvanları için tedavi merkezi

Giriş Tarihi: 22.6.2013

Kayseri'de yapımı süren Anadolu Harikalar Diyarı bünyesinde büyük bir hayvanat bahçesi de bulunuyor. Park ayrıca Yabani Hayvan Tedavi Merkezi'yle de dikkat çekiyor

Hayvanat bahçelerine karşı olanlar da var, destekleyenler de... Evet, hayvanların doğal ortamından koparılıp kafeslerin arkasına kapatılması hoş bir durum değil. Ancak asıl amacı, nesli tükenmekte olan hayvanları koruyup üremelerini sağlamak, doğada yaralı bulunan hayvanları tedavi etmek ve yaban hayatına geri dönme şansı olmayanlara güvenli ve rahat bir yaşam alanı sunmak olan hayvanat bahçeleri de var. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüzdeki aylarda açılışı yapılacak olan Anadolu Harikalar Diyarı projesinde de büyük bir hayvanat bahçesi yer alıyor. Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, hayvanat bahçesinin bir hayvan hapishanesi olmayacağını vurgularken, bunun için doğal hayata uygun barınaklar yaptırdıklarını söylüyor. Parkla ilgili iddialı oldukları bir diğer konu ise tam donanımlı bir hayvan sağlığı merkezi kurmaları. Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, sadece Kayseri'ye değil çevre illere de hizmet verecek.

HAYVAN HAPİSHANESİ OLMAYACAK
Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 180 bin metrekare alana kurulu hayvanat bahçesinde, 145 ayrı hayvan türünden 1000'e yakın hayvan bulunacağını söylüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nin de desteğini alan merkezle ilgili şunları söylüyor Özhaseki: "Orman Bakanlığı'ndan yetkililer geldiler ve hayvanat bahçemizi incelediler. Çalışmaları memnuniyetle karşıladılar. Hayvanat bahçesi içerisindeki bu merkezde ihtiyaç duyulması halinde hayvanlar arasında organ nakli operasyonları da gerçekleştirilebilecek. Çocuklara yönelik olarak yaban hayvanları konusunda bir eğitim projesini de bu merkezde hayata geçiriyoruz." Kayseri Belediyesi, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) yetkililerinin de onayına başvurmuş. HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ve veteriner hekim Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, park ziyareti sonrasında projeyi beğendi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaban hayvanları için tedavi merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN