Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anneannenizin tanımadığı hiçbir şeyi yemeyin

Danışanlarının yaşamlarının içine girip sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kökenini araştıran yaşam koçu Doruk Güçlü'den tavsiyeler aldık. Güçlü "Doğal beslenin. Doğal beslenmiş hayvanların etini yiyin. Stresten kurtulmak için hemen şekere yönelmeyin," diyor

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Hani sağlıklı yaşamak istersin, karar verirsin, spor salonuna yazılır, sağlıklı beslenmeye başlarsın. Üçüncü günde önemli bir iş yemeği çıkar ve o gün hem spor salonuna gidemezsin hem de sofradaki baştan çıkarıcı ama zararlı yiyeceklere karşı koyamazsın. Bu durumda çoğumuz pes eder, "Nasılsa her şey bozuldu, yapamıyorum ben bu işi," der ve 'sağlıksız' rutinimize geri döneriz. İşte Doruk Güçlü, bu hatayı yapmamıza engel olmak ve sağlıklı yaşamı danışanlarının hayatının zeminine yaymak için 7/24 çalışan bir sağlıklı yaşam koçu. 7/24 çalışıyor dememiz boşuna değil. Çünkü Güçlü, danışanlarının yaşamının içine girip birlikte vakit geçirerek, zararlı yiyecek alışkanlıklarının kaynaklandığı nedenleri ortaya çıkarıyor ve ona göre bir program uyguluyor. ABD'de medya ve iletişim eğitimi aldıktan sonra asıl yapmak istediğinin sağlık yaşam koçluğu olduğunu fark eden 28 yaşındaki güçlü, daha sonra merkezi New York'ta bulunan Institute for Integrative Nutrition'dan sağlıklı yaşam koçu sertifikası almış. Kendisiyle sağlıklı yaşam üzerine sohbet ettik...
- Bir anne olarak size öncelikle şunu sormak isterim: Ailelerin çocuklarının beslenmesinde yaptıkları en büyük hata nedir?
- Çocuklarına iyilik olsun diye ödül olarak şeker vermek. Bu bir çocuk için iyi değil kötü bir şeydir. Şeker yiyen bir çocuğun derslerine konsantre olması çok zordur. Çocuk şeker yiyince mutluluk hormonu salgıladığı için kendini mutlu hisseder, bu yüzden çocuklar şekeri sever. Şeker bağımlılığı da çocuk yaşlarda başlıyor.
- Yetişkinler de çok zaman mutlu olmak için tatlı şeyler yer.
- Evet, ne yazık ki öyle. Bakın size şöyle izah edeyim: Salgıladığımız mutluluk hormonları bize kendimizi iyi hissettirir. Bu hormonları spor yaparak da salgılayabiliriz, şeker yiyerek de. Mesela gündelik hayatımızın en önemli parçası olan cep telefonları bizde stres oluşturuyor. O stresi atmak ve mutlu olmak için bir şey arıyor insan. Ve günümüz dünyasında insanın en kolay ulaşabileceği sakinleştirici, şeker. O yüzden spor yapmak yerine şeker yer pek çok kişi. Oysa birçok ciddi sağlık sorununun en önemli nedeni kilo sorunu. Dolayısıyla konu sağlıklı yaşam olduğunda, meseleye sadece beslenme olarak bakmamalıyız. Diğer stres faktörlerine bakmalıyız. Bu faktörler insanı sağlıksız beslenmeye yöneltiyor.
- Size gelenler için ne yapıyorsunuz size gelenler için?
- Ona özel bir beslenme listesi çıkarıyorum. Fakat listeyi verdikten sonra da sürekli takipte oluyorum. Bir kere liste gerçekçi bir liste oluyor, kişiye göre. O kişinin yaşam şekli haline getirebileceği bir liste oluyor yani. Sonrasında da arayıp nasıl gidiyor, o gün yemeğini yedi mi yemedi mi kontrol ediyorum. Spora gidip gitmediğini de... Her sabah kesinlikle bir kere konuşuyorum zaten. Günü değerlendiriyoruz, o günkü programına göre. Ondan sonra da kendisi bana istediği saatte ulaşabiliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Anneannenizin tanımadığı hiçbir şeyi yemeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN