Bu şarkılar yaza damga vuracak

Yazın artık kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde, müzik piyasası yeni albümlerle hareketlendi. Peki bu yaz hangi şarkılar hit olacak? Müzik dünyasının önde gelen isimlerine göre, Demet Akalın ve Gülşen, yazın vazgeçilmezi olacak

SORULAR
1- Bu yılın en iyi albümleri hangileriydi?
2- Yılın en başarılı şarkıları hangileri?
3- Bu yıl müzik piyasasının en başarılı sanatçıları ve grupları kimlerdi?
4- Yılın en çok dikkat çeken müzik olayı neydi?
5- Sizce bu yazın hit parçaları hangileri olacak?
6- Bu yaz en çok hangi albümler dinlenir?

SUAT ATEŞDAĞLI (DJ)
1) Giderli 16 (Demet Akalın).
2) Türkan (Demet Akalın), Yatcaz Kalkcaz Ordayım (Gülşen), İnsan Sevmez mi? (Soner Sarıkabadayı), Ya Ya Ya (Hande Yener).
3) Demet Akalın, Gülşen, Sertab Erener.
4) Müslüm Baba'nın vefatı hepimizi çok üzdü.
5) Şu an için öne çıkan bir şarkı yok. Halen Demet Akalın'ın Türkan'ı ile Gülşen'in Yatcaz Kalkcaz Ordayım'ı zirvede.
6) Şu an özellikle dikkat çeken bir albüm yok.

NAİM DİLMENER (Müzik eleştirmeni)
1) İkinci Cihan (Birsen Tezer), Umut (İlkay Akkaya), Zümrüdüanka (Aylin Aslım), Od (Şebnem Ferah), Stranen Ji Eşe Re/Acıya Şarkılar (Aygül Erce), Scales (Mauna Kea), İstanbul Kızı (Çiğdem Erken), Lal Figan (Mazlum Çimen), İnsan Neslinin Sonu (Rashit), Canlı Yayın (Pinhani).
2) Bu Sessizlik Öldürür (İlkay Akkaya), Kula Roboski (İlkay Akkaya), Benim Sana Verecek Bir Oğlum Yok Paşa (Aygül Erce), Puşi (Aygül Erce), İleri Demokrasi (Sevinç Eratalay ve Bandista), Tencere Tava Havası (Kardeş Türküler), Çapulcular Oldu mu (Boğaziçi Caz Korosu), Basit Bir Dokunuş (Rashit), Eyvallah (Duman), Annem Kurtar Beni (Aygül Erce).
3) Gezi Parkı'na destek veren, özel olarak şarkı yapan herkes.
4) Gezi direnişinin şarkıları.
5) Kardeş Türküler'in Tencere Tava Havası hit oldu bile. Diğer Gezi şarkılarından birkaç tane daha öne çıkabilir. İlaveten de Rashit'ten Hep Yokluğa, Zeynep Casalini'den Yeter ki ve Çiğdem Erken'den Cihangir'de.
6) Gezi direnişine yol ve kafa arkadaşlığı yapabilecek bütün albümler.

YARD. DOÇ . DR. MICHAEL KUYUCU (RADYOCU & MÜZİK YAZARI)
1)
Ticari anlamda bakıldığında Hande Yener ve Gülşen dikkatleri çekti. Bana göre geçen yıl çıkmasına rağmen Mustafa Ceceli'nin albümü hâlâ en iyilerden biri.
2) İyileşiyorum (Sertab Erener), Kalbine Sürgün (Rafet El Roman), Aslan Gibi (Sıla), Vazgeçmem (Murat Boz), Aman (Mustafa Ceceli).
3) Gruplar içinde Gripin, Kolpa, solistler içindeyse Mustafa Ceceli ve Yalın bu yılı başarılı geçirdi.
4) Eurovision şarkı yarışmasına katılmamamız, bu yılın en önemli negatif müzik olayı diyebilirim. Popüler sanatçılar müzik üretmede kısır bir dönem yaşarken, alttan gelen gençler üretken ve enerji dolu. Bunu haziran ayında yaşadığımız Gezi Parkı eylemlerinde gördük. Bir gecede üretilen şarkılar, bunun en somut örneği oldu.
5) Kardan Adam (Gülşen), Kalbimde İmza (Demet Akalın), Ya Ya Ya (Hande Yener), Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda (Yalın). Ayrıca Gülben Ergen Sen ve Mustafa Ceceli'nin cover'ladığı Söyle Canım adlı şarkılar da yaza iyi giriş yapacak gibi.
6) Bence A'dan Z'ye dinlenecek komple bir albüm yok. Şarkıcılar genelde single mantığında günü kurtarmak için ürettikleri için, artık albümün değeri ve önemi kalmadı.

YAVUZ HAKAN TOK (Müzik yazarı)
1) Hayat Gibi (Toygar Işıklı ), Yalnızım Ben (Can Gox), İstanbul Kızı (Çiğdem Erken), İnsan Neslinin Sonu (Rashit).
2) Sus (Sertab Erener), Hayat Gibi (Toygar Işıklı ), Başka İklimin Çiçekleri (Soner Arıca), Çek Hayattan Derin Bir Nefes (Evrim Özkaynak).
3) Toygar Işıklı, Oğuzhan Uğur, Pera, Sattas, Can Gox, Ece Seçkin, Mabel Matiz.
4) Yeni alkol yasası ve Gezi Parkı protestoları nedeniyle birçok festivalin ve konserin iptal edilmesi bu yıla damgasını vurdu.
5) Ayıpsın (Ajda Pekkan), Kardan Adam ve Irgalamaz Beni (Gülşen), Soner Arıca Sensiz Bu Yaz, Kalbine Sürgün ve Yagidar (Rafet El Roman), Söyle Canım (Mustafa Ceceli ), Vazgeçmem (Murat Boz).
6) Aysel'in (Çeşitli Sanatçılar), Yadigar (Rafet El Roman), İsyanım Budur (Doğa), Milyonlarca Kuştuk (Candan Erçetin).

BURAK KILIÇ (ÇAPAMARKA Genel Koordinatörü ve Marka Müdürü)
1) Giderli 16 (Demet Akalın), Beni Durdursan mı (Gülşen), Orhan Gencebay ile Bir Ömür (Çeşitli sanatçılar).
2) Açık ara farkla kesinlikle bir numara Demet Akalın'ın Türkan şarkısı, Cahide ve Arabesque de marş oldu. Diğer şarkılar Yatcaz Kalkcaz Ordayım (Gülşen), Kalpten Dudağa (Yalın), Yaralı (Bengü), Dağılmak İstiyorum (Ozan Doğulu & Model).
3) Demet Akalın, Model, Sıla, Mehmet Erdem, Linet ve kendi albümlerini hazırlayan DJ'ler; Erdem Kınay, Ozan Çolakoğlu, Ozan Doğulu.
4) Demet Akalın, Nilüfer ve Linet'in albümleri. Ve her kulübü inleten Ankara'nın Bağları gerçeği.
5) Kalbimde İmza (Demet Akalın), Pardon (Demet Akalın), Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda (Yalın), İyileşiyorum (Sertab Erener).
6) Aysel Gürel şarkılarından oluşan Aysel'in albümü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu şarkılar yaza damga vuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN