Modanın yeni nefesleri

Önemli tasarımcıların çıktığı KOZA Genç Tasarımcılar Yarışması'nın 21'incisi düzenlendi. Yarışmada dereceye giren Serdar Bozok, Ayça Pelvanlar ve Salih Balta'nın yaratıcılıkları, moda sektörümüzün parlak geleceğini belgeledi

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Dile kolay, tam 21 yıldır düzenlenen ve moda sektörüne Hakan Yıldırım, Arzu Kaprol, Elif Cığızoğlu, Zeynep Tosun ve Özgür Masur gibi isimler kazandıran bir yarışma KOZA. Her yıl katılımın çok yoğun olmasının sebebi, sadece saygın bir yarışmanın kazananı olmak değil elbette. KOZA'da dereceye giren tasarımcı adayları, hem Türkiye hem de yurtdışında ufuklarını açacak eğitim fırsatları, para ödülünün yanı sıra bir tasarımcı adayının en değerli deneyimi olan moda tasarımcısının yanında staj imkanı da kazanıyor. İşte binlerce tasarım öğrencisinin hayallerini süsleyen KOZA'nın bu yılki finalistleri, geçtiğimiz çarşamba akşamı İstanbul Haliç'teki Camialtı Tersanesi'nde yapılan defile sonucunda belirlendi. Finale kalan 10 yarışmacı, hazırladıkları altı parçayla 17 kişilik jürinin önüne çıktı. Gençlerin emeklerinin doğru değerlendirilmesi için moda sektörünün bütün dallarından gelen jüri üyeleri arasında İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu'ndan Volkan Atik, İstanbul Moda Akademisi Direktörü Seda Lafçı, Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi gibi isimlerin yanı sıra moda tasarımcıları, moda yazarları, sektörün önde gelen moda dergilerinin genel yayın yönetmenleri de yer aldı.

OPTİK BEYAZI RENKLENDİRDİ
Tasarımlarıyla ilk kez izleyici karşısına çıkan gençler arasında birinciliği kazanan Serdar Bozok, Altınokta Körler Derneği temalı koleksiyonunda, keskin çizgileri feminenlikten uzaklaşmadan kullanmayı başarmıştı. "Görme engellilerin kullandığı braille alfabesinin hissel ve dokusal yapısını kıyafetlere taşımaya çalıştım," diyen Bozok'un koleksiyonunun tamamına hakim olan optik beyazı renklendirmesi de ilginç. 21. KOZA'nın birincisi, beyazı renklendirmesini "Kıyafetlerin üzerine eklediğim dokularda renk metinleri yer alıyor," şeklinde açıkladı. Detaylarıyla öne çıkan koleksiyonda, giyilebilirlik kadar yenilik ve yaratıcılık da fazlasıyla tatmin ediciydi. İkincilik ödülünün sahibi Ayça Pelvanlar'ın geyşa kültürü üzerine kurduğu koleksiyonu, yenilikten uzak olsa da uyum ve dikiş kabiliyetiyle öne çıkmıştı. Beyazın hakim olduğu koleksiyonunu, mavi yoğunluklu desenler ve altın detaylarla zenginleştiren Pelvanlar'ın "Kendi stilimi ve markamı yaratmak istiyorum," şeklindeki yorumu, koleksiyonunda hissedilen esinlenme durumundan uzaklaşacağının ilk işaretlerini de veriyor. Yarışmada üçüncülüğe layık görülen Salih Balta koleksiyonunda, kendisine esin kaynağı olan Tac Mahal'in detaylarını, iyi bir kurguyla anlatmıştı. "Tac Mahal bir aşk uğruna inşa edilmiş en ihtişamlı yapıdır. Bu mezarın oryantal ruhu, parçalarındaki kıvrımlarda yer alır," diyen Balta'nın modern ve zamanın ruhunu yansıtan koleksiyonundaki detaylar da, ilham alınan yapıdaki gibi oryantal unsurlar taşıması açısından etkileyiciydi. KOZA Tasarım Yarışması ile Türkiye moda endüstrisine kazandırılan bu üç gencin, eğitimlerinin ardından sektöre yepyeni ufuklar kazandıracakları kesin. Serdar Bozok, Ayça Pelvanlar ve Salih Balta'yı takip etmeye devam edeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modanın yeni nefesleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN