Neden evlilik okulu yok?

Yazar ve ilişki koçu Seda Diker, bu yaz için hazırladığı yazı dizilerine evlilik konusuyla devam ediyor. Diker "Nasıl eş seçilir, mutlu birlikteliğin sırrı nedir, evlilik kararı alırken nelere dikkat etmeli? Bunlar okulda öğretilmeli," diyor

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Bundan sonraki dört hafta boyunca evlilik üzerine yazacağım. 'Zamanı gelince nasıl olsa olur' gözüyle bakmayın. Evlilik öyle rastgele karar verilebilecek bir şey değil. Bence sadece gençler değil, onlar adına karar verebileceğini düşündüğümüz yetişkinler, ebeveynler bile çok bilinçli değiller. Oysa yepyeni bir nesil yetiştirmek, masum bir bebeğe aile ve gelecek sağlamak, bir kadına ve erkeğe birbirlerinin sorumluluğunu teslim etmek gibi önemli görevlerin olduğu bir kurumdur evlilik. Sadece bu yüzden bile evliliğin bir okulu olmalıdır. Nasıl eş seçilir, uzun süreli mutluluk için nelere dikkat edilmelidir, geleceği ve gidişatı önceden fark edip nasıl yeniden her şey rayına oturtulabilir, çocuklara nasıl örnek oluşturulmalıdır?.. Bunun gibi pek çok detaylı bilgi, evlenmek isteyen gençlere öğretilmelidir. Hatta belki de bu konuda bir mezuniyet sertifikası bile verilebilir.

ŞEKİLCİ OLMAMAK LAZIM

Evlilik, sadece bir kadınla bir erkeğin birbirini sevmesi, âşık olması kadar basit değil. Evet, âşık olarak hayatlarını birleştirenler sorunlara çok daha fazla katlanabiliyor ama aynı yastığa baş koymak, beraberinde başka sorumluluklar da getirir. Örneğin, bu bir takım oyunudur. İşbirliğidir. Sadece kadınla erkek değil, her iki tarafın aileleri de hayatlarını birleştirirler. Öyleyse sevgili gençler, ailelerde neye dikkat etmelisiniz? Bizler bazen çok şekilci olabiliyoruz. Bir taraf kapalıymış diğer taraf açıkmış, bir taraf zenginmiş diğer taraf fakirmiş gibi ayrıntılarda boğuluyoruz. Her ne olursa olsun, dikkat etmek gereken ilk şey, ailelerin sevgiyi paylaşma biçiminin uyumudur. Bir taraf dokunarak sevgi gösterirken, diğer taraf donuk ve duygularını bastıran tavırlar içindeyse, muhakkak gençler arasında kavga konusu olacaktır. Hem kendi aralarında yanlış anlaşmalar hem de iki tarafın da aileleri arasında alınganlıklar baş gösterecektir. Bir diğer önemli konu, ailelerin ne kadar müdahaleci olduğudur. Ah, sevgili Türk anneleri, lütfen ellerinizi çocuklarınızın üzerinden çekmeye çalışın. Bazen çok meraklı, çok müdahaleci oluyoruz. Ama bu, çocuklarımıza zarar verecektir. Onların hata yapma hakları da olmalıdır. Kapılarını kapattıklarında bir de size hesap vermeyi düşünmesinler. Bu konu bizi çok önemli bir ayrıntıya getiriyor. Sevgili gençler, sizler evlendiğinizde, artık çekirdek aileniz anne-baba değil, birbirinizsiniz. Çünkü kendi çocuklarınız olacak. Onları yetiştirebilmek için birbirinize sımsıkı kenetlenmelisiniz. Elbette anne ve babalarınızı sayın. Sevin. Ama çekirdek aile önce gelmelidir. Nasıl ki anne babalarınız da birbirleriyle ve sizinle kenetlendilerse, siz de evlenince kendi küçük ailenizi kurmuş oluyorsunuz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Neden evlilik okulu yok?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN