Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kusurları kusursuz yapmak mümkün

Fazla kilo, konu kıyafetler olunca illa ki kısıtlanmak anlamına gelmeyebilir. Beden yapınızı tanıdığınız ve belli kurallara sadık kaldığınız sürece şık ve güzel olabilirsiniz

Kışın daha kolay saklanabilen fazla kilolar, yaz gelince iyice çekilmez hale geliyor. Fazla kilonun pek çok sağlık sorununa neden olduğu bilinen bir gerçek. Sağlık sorunlarının yanında devede kulak kalsa da şık, modaya uygun giyinememek de büyük bir problem. Neredeyse büyük beden ve moda kelimelerini bir araya getirmek imkansız gibi. Nedense büyük beden denilince insanların aklına kötü kesim, kötü dikim, kötü malzeme dolayısıyla kusurlu kıyafetler geliyor. Bu durumun en büyük nedeni piyasada rekabet olmaması gibi görünüyor. Peki fazla kilolu kadınlar, ne giyecek, nasıl şık olacaklar? İlk olarak kıyafet ararken önceliğiniz büyük beden bulmak değil, beden yapınıza uygun modele ulaşmak olmalı. Bu noktada bedeni tanımak, kilonun toplandığı bölgeleri tespit etmek aynı zamanda da bedeninizde sevdiğiniz kısımları bilmek önemli. Bazı kadınlarda fazla kilo, vücuda eşit bir şekilde yayılırken, bazı vücut tiplerinde bölgesel yağ toplanmaları yaşanabilir. Bazı vücut tiplerinde kilo üst bölümde, yani karın, sırt ve göğüs bölgesine yerleşebilir, bazı kadınların şikayet ettikleri tek bölgeleri basen ve kalçaları olabilir. Kilonuz ve bedeninizle barışma noktasında, öncelikle beğendiğiniz bölgeleri listelemek, saklamayı tercih edeceğiniz bölgeleri belirlemek önemli. Beden tipinizi anladıktan sonra moda konusunda yatırım yapmak için ikinci kural; iyi kesimli ve yumuşak kumaştan hazırlanmış kıyafetler seçmek olmalı. Piyasada, büyük beden adı altında müşteriye sunulan pek çok alternatif bu iki önemli öğeden yoksun olduğundan, bırakın sıkıntılı bölümleri gizlemeyi, bedeni olduğundan daha şekilsiz bir hale sokma riski taşıyor. Dikiş, kesim, kumaş ve desen konusunda talepkar olursanız, işin büyük kısmını çözmüş oluyorsunuz. Geriye hangi vücut tipine, ne tip kıyafetler giyeceğinizi bilmek kalıyor. İşte sorunlu bölgelere göre giyinme önerileri:
Kalça:
Derdi kalçası olan kadınların yapması gereken ilk şey, gardroplarındaki desenli ve canlı renkli pantolon, etek gibi alt ürünlerden kurtulmak olacak. Dikkati üst kısmınıza çekmek için büyük kolyeler ve enine çizgili bluzlar kullanmak mümkün. Kulağa garip gelse de kloş etekler yerine dizin üstünde biten dar etekleri, diz altında bollaşan pantolonlar yerine ise vücuda oturan dar modelleri tercih etmenizde fayda var.
Göğüs: Göğüslerinizin büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa ilk olarak bir iç çamaşırı mağazasında üst beden ölçünüzü tekrar ölçtürmenizi tavsiye ediyoruz. Kol altlarından ve sutyenin altından çıkan fazlalıklar olmadığında beden tipinize uygun kıyafetleri seçmek çok daha kolay olacak. Göğüslerinden rahatsız olan kadınların balensiz, spor sutyenler takmaları, V yaka yerine bisiklet yaka kullanmaları daha uygun olacaktır. Bol bluzlar yerine dar kıyafetler kullanmak, üst bölümde fazla desen kullanmamak da kendinize olan güveninizi arttıracak.
Sırt ve kol: Yağ birikimi sırt ve kol bölgesinde olan kadınların üst bölümlerine desen kullanmaları tehlikeli olabilir. Genel kanaatin aksine bol, yarasa kollar da bu bölgeleri saklamak adına yardımcı olmak yerine gözlerin bu noktalara kaymasına sebep olur. Sırt ve kol bölgelerinden şikayetçi olan kadınların, düz renkleri, dar modellerle kullanmaları faydalı olacaktır. Aynı şekilde, kollarından rahatsız kadınlar ya uzun kollu modelleri ya da atlet gibi kolu omuzdan itibaren sınırlamayan kesimleri tercih edebilir.
Bacak: Kalın bacaklarından müzdarip kadınların ilk tercihleri her zaman iyi kesimli pantolonlardan yana olmalıdır. Etek ve elbiselerde ise yüksek topuk ve diz altı opsiyonu, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kalın bacakların en büyük düşmanı, bilekten bağlı ayakkabılar veya dar çizmelerlerdir.
Göbek: Eski inanışa göre göğüs altında biten empire adı verilen elbiselerin kiloları ve özellikle göbek sorununu çözdüğü inanışı neyse ki artık çürütüldü. Göbeği saklamanın en iyi yolu, bacaklara dikkat çekmek olacağı için, canlı renkli pantolon ve etekler en iyi dostunuz olacaktır. Yüksek bel kullanmak uygun olmadığı gibi, çok düşük belli modellerden de kaçınmak gerekir. Bele vurgu yapan elbiseler yerine iki parçalı kıyafetler kullanmak, karın bölgesiyle derdi olan kadınları hem iyi hissettirecek hem de rahat ettirecektir.

KALÇANIZI KAPATMAYIN

Büyük kalçaları kapatmak zorunda değilsiniz. Kalçalarınızı kalem etekler ya da vücuda oturan elbiselerle şekle sokabilirsiniz. asos.com

SAKLANMAKTAN VAZGEÇİN

Bedeninizi bol kıyafetlerle saklamak zorunda değilsiniz. Aksine bir korse desteğiyle vücudu saran likralı mini elbiseler giyebilirsiniz. H&M

BEDENİ SEVMEK ŞART

Kiloları bedenine eşit dağılan kadınlar, bol mini elbiseleri deneyebilir. Bol elbiselerde etek boyunu kısa kullanmak da bir opsiyon. Love My Body

BEDENİNİZE GÜVENİN

Büyük beden kıyafetler konusunda Türkiye'de söz sahibi olan markaların başında gelen Faik Sönmez, yumuşak tonlar, iyi kalıplar ve çok parçalı kombinlerle, kadın bedenini daha şık gösteriyor. Büyük beden kadınların, kalem etek, büyük kemer ve dar bluzlar giyebileceğini kanıtlıyor.

ENVAİ ÇEŞİT PANTOLON

Yumuşak kumaştan yapılan bol pantolonlar yaz aylarında kurtarıcınız olabilir. Marina Rinaldi

MİNİ ŞORT LAR ÇOK MODA

Kilolar modadan uzak duracaksınız demek değil! Büyük beden mini şort ve deri yelek www.asos.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kusurları kusursuz yapmak mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN