Kim demiş boyu önemli değil diye?

Dev boyutlu eserleriyle tanınan sanatçı Anish Kapoor'u, eylülde İstanbul'da açacağı sergi öncesinde mercek altına aldık. İşte, ilginç eserlerinden isminin anlamına kadar 10 adımda Anish Kapoor

Giriş Tarihi: 13.7.2013
1990'da Venedik Bienali'nde İngiltere'yi temsil eden, 1991'de sanat dünyasının en prestijli ödüllerinden Turner'ı kazanmış, sör unvanlı heykeltıraş Anish Kapoor, heykel ve mimariyi, mühendislik ve teknolojiyi birleştiren eserlerini Türkiye'de ilk kez sergileyecek. Türkiyeli sanatseverleri daha önce Picasso, Dali, Rodin gibi sanatçılarla buluşturan Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Akbank'ın 65. kuruluş yıldönümü vesilesiyle, yine Akbank işbirliğiyle bu kez Anish Kapoor'u Türkiye'ye getiriyor; hem de bienale paralel bir sergiyle.
1- Anish Kapoor'un stüdyosu
: Anish Kapoor'un taş işlerini ürettiği atölyesi, aslında sır gibi saklanıyor. Fakat İstanbul'daki sergisi öncesinde Kapoor atölyesini Türk gazetecilere açtı. Sanatçı atölyede objektiflere poz verdi, ancak başka kareler çekilmesine izin vermedi. Fotoğrafta, sanatçının önünde durduğu granit, iki usta tarafından işlenerek, bir yılda bu hale gelmiş. SSM'deki sergiye gelecek eserlerin bir kısmı bu atölyede üretilen işlerden oluşuyor. Bu eserler hem Türkiye'de hem de dünyada ilk kez sergilenecek.
2- Anish'in anlamı
: Hindistan doğumlu Kapoor'un atölyesini sanatçıyla birlikte bağımsız küratör ve sanat tarihçisi Norman Rosenthal, Türkiye'de gerçekleşecek serginin küratörü ve SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü de gezdi. Anish Kapoor gezi sırasında isminin anlamından da bahsetti: Anish, 'günün ilk ışığı', 'tan vakti' demek.
3- Adem:
Kapoor'un ünlü dev boyutlu işlerinden biri. Sanatçının 1989 tarihli bu işi, kumtaşı ve pigmentten oluşuyor. Eser, 119 x 102 x 236 cm boyutunda.
4- Benim Kırmızı Yurdum
: Benim Kırmızı Yurdum, yani My Red Homeland adlı bu eser, kırmızı vazelin ve mumdan yapılma. 2003 tarihli işin çapı tam 12 metre.
5- Gökyüzü Aynası
: Gökyüzü Aynası, yani Sky Mirror adlı bu eser 2006 tarihli. Paslanmaz çelikten eser, 2010- 2011 yıllarında Kensington Bahçeleri'nde sergilendi. Eserin çapı tam 10 metre.
6- Leviathan
: 2011'de yapılan bu eser aynı yıl dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden Monumenta kapsamında Paris'te, Grand Palais'de sergilendi. PVC'den yapılan eserin boyutları 33,6 x 99,89 x 72,23 m.
7- Yörünge:
Bu çelikten yapılma eserin yüksekliği tastamam 115 metre. 2012 Olimpiyat Oyunları kapsamında Londra'da sergilenen bu eser Londra'nın kamuya açık en büyük heykeli.
8- Cloud Gate
: 2004-2006 yılları arasında yapılan bu eser Chicago'da halen sergileniyor. Fasulye tanesine benzetilen eserin boyutları 10 x 13 x 20 m.
9- Bellek:
Bu eser 2008 tarihli ve Corten çelikten yapılma. Boyutları ise 4,48 x 8,97 x 14,5 m. Eser Almanya Guggenheim'da sergileniyor.
10- Gangnam Style
: Sosyal medya takipçileri Anish Kapoor'u Çinli sanatçı Ai Wei Wei'nin özgürlüğü için hazırladığı videoyla hatırlar. Kapoor, aralarında SSM'nin de olduğu, dünyanın önde gelen müzelerinin mensuplarını ve birçok sanatçıyı bir araya getirerek Gangnam Style dansı yaptırmıştı. Sanatçı, ayrıca 2004'te dünyanın en üretke
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim demiş boyu önemli değil diye?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN