Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belki de çocuğunuz geleceğin Einstein'ı

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Yaramaz sanılan birçok çocuk üstün zekalı çıkabiliyor. Tüm Üstün Zekalılar Derneği'nden Mehmet Hilmi Eren aileleri uyarıyor: "Çocuğunuz yaşına göre farklı davranıyorsa test yaptırın"

Ceylin, Alisa, Zekiberk, Nurbanu; yaramaz, hareketli, aşırı meraklı, çok soru soran ve kafasına koyduğunu yapan çocuklardı. Aileleri uzun bir süre çocuklarının problemli olduğunu düşündü. Oysa onlar üstün zekalı çocuklardı. Günümüzde pek çok ailenin çocuklarını yetiştirme konusunda bu türden bir yanılgı yaşama ihtimali var. Ama çocukların 'tuhaflıkları' bir hayra alamet olabilir. Tüm Üstün Zekalılar Derneği bu noktada devreye giren bir kurum. Onlar 'dahi' çocuklar harcanmasın diye uğraşıyor, aileleri bilinçlendirmeye çalışıyor ve üstün zekalı çocuklar için çeşitli atölyeler, etkilikler düzenliyor. Tüm Üstün Zekalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hilmi Eren aileleri uyarıyor "Eğer çocuğunuz yaşına göre farklı davranıyorsa mutlaka zeka testi yaptırın," diyor. Derneğin de test konusunda yardımcı olduğunu söylüyor. Eren'e göre bir çocuk sıra dışı şekilde hareketliyse, erken konuşmuşsa, çok soru soruyorsa, hızlı öğreniyorsa, hafızası güçlü ise üstün zekalı olma ihtimali var. Celin, Zekiberk, Nurbanu ve Alisa da bu derneğin keşiflerinden. İşte onların hikayesi:

Zekiberk (10), Nurbanu (7)

Messi'nin rakibi olacak
Zekiberk (10), Nurbanu (7) iki kardeş. İkisi de üstün zekalı. Anne Şule Poyraz, çocuklarının üstün zekalı olduğunu dernek vesilesiyle öğrendiğini söylüyor. Poyraz "Dernekte ki atölyelere katılıp çocuğumuzla nasıl ilgilenmemiz gerektiğini konusunda çalışmalar yaptık," diyor. Şu an Zekiberk dördüncü, Nurbanu birinci sınıfta okuyor. İkisinin de ilgi alanları farklı. Nurbanu; basketbol, futbol ve kitap okumaktan zevk alıyor. Üç boyutlu, yedi-sekiz yaş üstü çocuklar için eğlenceli oyunlar tasarlıyor. Zekiberk ise müziğe, resme, karikatüre ve futbola meraklı. Messi'nin tahtını sarsmak en büyük hayali.

Alisa (5)

'İki aylıkken konuştu'
Alisa beş yaşında. Annesi Aybüke A., hamileyken bebeğin inanılmaz derecede hareketli olduğunu fark etmiş. Alisa iki aylıkken konuşunca, aile bir şeylerin olağan dışı olduğunu anlamış. Anasınıfında, yaşıtlarıyla değil de rehber öğretmenle konuşmayı sevdiğini söyleyince de zeka testi yaptırmak için kurum aramışlar. Tüm Üstün Zekalılar Derneği ile yolları böyle kesişmiş. Alisa üstün zekalı çıkanca, aile onun eğitimini dert edinip üzülmüş. Alisa şimdi derneğin verdiği bursla özel bir okulda okuyor. Resim yapmayı ve dans etmeyi çok seviyor. Kendi başına uçmayı istiyor. Zeka oyunlarınıysa çok seviyor.

Ceylin (7)

'Psikolojisi bozuk sandık'
Anne Günay Yılmaz, Ceylin'in yaşıtlarından hareketli olduğunu, iki yaşına geldiğinde büyük insanlar gibi sohbet ettiğini söylüyor. Anaokulu öğretmenleri de: "Biz bu çocukla baş edemiyoruz, çok yaramaz," demişler. Şikayetler artınca birkaç okul değiştirmişler. Yılmaz "Kızımızın psikolojik sorunu var sandık, en son gittiğimiz anaokulunda psikologumuz göz-koordinasyon testi yaptı. Ceylin beş yaşındaydı, ama yedi-sekiz yaşında çıktı." Bu testten sonra aile zeka testi yaptırınca Ceylin'in üstün zekalı olduğunu öğreniyor. Ceylin, Tüm Üstün Zekalılar Derneği'nin Enderun bursuyla okuyor. Şu an birinci sınıfta. İnsanların güvenliğini sağlamak için robot yapmak istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belki de çocuğunuz geleceğin Einstein'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN