Minik dostlarımıza hutbe okunuyor

HAYTAP'ın girişimleri sonuç verdi, Ramazan boyunca pek çok camide hayvan hakları konusunda vaazlar ve hutbeler verilmeye başlandı. Bu sayede hayvan hakları bilinci en ücra köylere bile ulaşacak

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Sevgi, hoşgörü, merhamet, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma... Bütün bu insani değerler, Ramazan ayında daha çok öne çıkıyor. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla, bu kutsal dönemde sanki insanlar birbirine daha çok yaklaşıyor ve daha saygılı oluyor. Akrabalar buluşuyor, dargınlar barışıyor. Zorda ve muhtaç durumda olanlar için yardım kampanyaları en çok bu mübarek ayda düzenleniyor. Tabii bunların çoğunluğu insanlara yönelik kampanyalar... Oysa yardıma muhtaç olan sahipsiz hayvanların sayısı da çok fazla. Neyse ki onları unutmayanlar da var ve sokakta, barınaklarda yaşam savaşı veren dört ayaklı dostlarımız için, yeni bir kampanyayı hayata geçirdiler. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Ramazan başında harekete geçerek Diyanet İşleri Başkanlığı'na, belediyelere, müftülüklere 'hayvanlara merhamet' konusunun önemine değinen e-postalar gönderdi. Gönderilen mesajlarda şu noktalar özellikle vurgulanıyor: Ramazan boyunca hutbe ve vaazlarda sofralar ve iftar çadırlarında kalan artık yemeklerin çöpe atılmayıp sahipsiz hayvanlara verilmesi, sokaklara hayvanlar için bir kap su konması ve Bayram hutbesinde hayvan haklarına değinilmesi. HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık, olumlu yanıtlar aldıklarını söylüyor ve ekliyor: "Bayram hutbesini Diyanet, camilerde verilen hutbeleriyse müftülükler hazırlıyor. Geri dönüşler olumlu ancak daha çok müftülükten yanıt bekliyoruz. Şöyle düşünün, bu hutbe ve vaazlarla en ücra köylere kadar hayvan hakları bilincini ulaştırmış olacağız."

MÜFTÜLÜKLER HAREKETE GEÇTİ
HAYTAP'ın çağrısına yanıt veren müftülüklerin başında Mardin, Ardahan, Aydın, Ankara ve Trabzon müftülükleri yer alıyor. Çeşitli illerde hayvanlara merhamet konusunda hutbe ve vaazlar veriliyor, bazı illerdeki müftülükler ise bu amaçla girişimlere başladıklarını ve önümüzdeki hafta camilerin vaaz ve hutbelerinde hayvan haklarına yer vereceklerini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik dostlarımıza hutbe okunuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN