Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatile gidemediyseniz yazı evinize getirin

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Dekorasyonda mavi ve beyazın uyumuyla yaz aylarında evinize ferahlık kazandırın. İşte birkaç ipucu

Pek çok tonu olan maviyle beyazın kombinasyonu, size sınırsız seçenek sunacak. Hatta araya karıştıracağınız cesur kırmızı bir ayrıntıyla 'yaz evi'niz daha da eğlenceli olacak. Özellikle denize kıyısı olan ülkelerde benimsenen mavi, Güney Fransa, Yunan Adaları ve İngiltere'de dekorasyonda çok kullanılan bir renk. Sahil kesimlerinde mavinin açık tonları tercih edilirken, koyu mavi, kraliyet rengi de sayılıyor ve daha klasik, daha şık evler için tercih ediliyor. Maviyi dekorasyonda kullanırken şunlara dikkat edin: ? En sevdiğiniz maviyi seçin. Mavinin her tonu, farklı bir duygu verir ve farklı renklerle birleştirilebilir. Bu nedenle seçerken sizin için doğru maviyi bulmak, dekorasyona başlamanın ilk ve en önemli adımlarından biri. ? Boyamak istediğiniz oda, çok aydınlık bir mekan ise tüm duvarları maviye boyayabilirsiniz. Çok ışık almayan odalarda, maviyi daha az kullanın. Bu tek bir duvar da olabilir, bir niş ya da köşe de... ? Mekanı maviye çevirmenin bir yolu da yastık, perde gibi tekstil ürünlerinde maviyi kullanmak. ? Maviyle dekore etmek istediğiniz odaya karar verin. Mavi size huzur, düzen ve konfor hissi verir. Huzurlu bir uyku ve uyanma için maviyi öncelikle yatak odanızda deneyin. ? Çok ya da yanlış mavi kullanımı, evinizi sıcak ve huzurlu göstermek isterken soğuk bir mekana da çevirebilir. ? Mavi, bize denizi ve gökyüzünü hatırlatır. Bu nedenle rahatlık hissi verir. Stresli, çabuk sinirlenenler için mavi bir tür terapi gibidir. Ancak kişi, halsiz ya da motivasyonsuz ise mavi yanlış bir seçim olabilir. Bu tür insanlar, mavinin huzurlu bir tonuyla dekore edilmiş bir mekanda daha da tembelleşebilir. Mavi, gevşemeye yardımcı bir renk. Motivasyona ihtiyaç duyan birinin odasında kırmızı ya da turuncuyu deneyin. ? Banyoda mavinin en güzel uygulamalarından biri, mavi seramik ve çinilerdir. Tüm banyoyu, yerden duvara mavi seramiklerle döşemek yerine, bir duvarı, mesela lavabonun bulunduğu duvarı ya da duş içini mavi seramiklerle döşeyebilirsiniz. ? Mavi dekorasyonda en doğru aydınlatma, halojendir. Çünkü maviyi en doğru tonunda gösterir.

YILIN TREND RENGİ: ZÜMRÜT YEŞİLİ
Günün moda renklerini belirleyerek milyonlarca şirket tarafından takip edilen Pantone'nin 2013'ün rengi olarak açıkladığı zümrüt yeşili, moda ve dekorasyona damgasını vuruyor.

DEKOİPUCU
Çivi çakarken başınıza gelebilecek ve sonu tırnağın morarması, hatta düşmesiyle sonuçlanabilecek kazalardan sakınmak için çiviyi bir mandal vasıtasıyla tutabilirsiniz. Böylece ilk darbe, mandala gelecektir.

YASEMİN SAVCI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatile gidemediyseniz yazı evinize getirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN