Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazlıkta eşyaların esiri olmayın

Sudan etkilenmeyen parkeler, leke tutmayan kumaşlar... Tatil evinizde rahat etmek istiyorsanız, hayatınızı kolaylaştıracak malzeme seçimleri yapın

Eskiden özenle döşenmiş yazlık ev, yok denecek kadar azdı. Dekorasyon dergilerinde hayranlıkla baktığımız o mavi- beyaz evler, gerçek olamayacak kadar mükemmel görünürdü. 20 yıl önce yazlık ev denince, yılda belki bir kez gidilebilen, eski eşyalarla döşenen, depo görünümlü evler akla gelirdi. Oysa şimdi, yazlık evinin dekorasyonu için emek harcayan, eski bile olsa eşyaların birbirine uyması için çaba sarf eden, hatta iç mimara dekore ettiren bir çoğunluk var. Amaç kısa süre için de olsa ruhu dinlendirecek, fonksiyonel, şık ve rahat bir ev tasarlamak ise bunu yaparken malzeme ve renk seçiminde de dikkatli olmak gerekiyor.

BİTKİLERİ UNUTMAYIN
Sırasında kumlu ayaklarla eve girdiğinizde ya da nemli bikiniyle koltuğa oturduğunuzda, problem yaşamak istemiyorsanız, buna göre tasarımlar ve materyaller tercih edin. Basit, yalın, teferruattan uzak... Sudan etkilenmeyen parkeler ya da parke görünümlü seramikler, leke tutmayan kumaşlar, küfü önleyen özel boyalar... Kirlenecek diye beyaz koltuğa oturmayacaksanız, koyu renk ve kolay temizlenebilir bir kumaş seçin. Çizilecek diye sehpaya tepsi koyarken içiniz titreyecekse, ham ahşap sehpayı tercih edin. Bahçenizde de bakımı kolay, fazla su istemeyen bitkilere yönelin. Eğer kışın çok soğuk geçmediği bir yerse, seçiminizi suya çok az ihtiyaç duyan sukulentlerden yana yapabilirsiniz.

KİR TUTMAYAN VE ŞIK KUMAŞLAR
Sertex süet grubunun evde evcil hayvan besleyenlere ve koltuklarında çizilmelere karşı hassas olanlara özel ürettiği antimikrobiyel, kolay temizlenebilir ve tırmıklara karşı dayanıklı gösteren kumaşları, hayvanseverlerin içini rahatlatıyor. Sürtünmelere karşı dayanıklılık sağlayan ve su itici özelliğiyle sıvıları içine hapsetmeyen kumaşlar, şık tasarımıyla da evinizin havasını değiştiriyor.

DEKO-FİKİR
Mum ışığının rüzgardan etkilenmesini engellemek ya da loş bir ışık elde etmek için rende kullanabilirsiniz.

TUZLUK-BİBERLİK
Küçükken yaptığımız tuzlukbiberlik oyunundan şık bir çerezlik yaratmak mümkün. Renkli, kalın bir kartondan yapacağınız çerezliğin ortasına halka vida geçirerek taşıma aparatı da oluşturabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazlıkta eşyaların esiri olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN