20 nüfuslu, sıra dışı ve mutlu bir aile

Bir evde iki küçük çocuk ve 16 evcil hayvan birlikte yaşayabilir mi? 'Olmaz' demeyin, böyle sıra dışı bir aile var. Alman anne Regina Röttgen ve Türk baba Özgür Çağlın, alternatif tarzlarıyla dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Anne Alman, baba Türk, iki de dünya tatlısı çocukları var. Yedi yıl önce şehir hayatından kaçıp Şile'nin Meşrutiyet Köyü'nde yaşamaya başlamışlar... Özellikle şehirde yaşayan birçok ebeveynin hayal ettiğini onlar başarmış. Çocukların koşturup oynadığı kocaman bir bahçeleri var. Kendi sebzelerini yetiştirip, doğal bir ortamda büyütüyorlar çocuklarını... Bu aileyi ilginç kılan tek özellikleri köy hayatı yaşıyor olmaları değil tabii... Evlerinde 14 köpek ve iki de kedileri var. Üstelik bir ya da iki değil tam 14 köpek evin içinde özgürce yaşıyor. Titiz ve korumacı Türk anne ve babalarının ağızlarını açık bırakacak bir ortam var onların evinde... Bırakın eve kedi köpek sokmak, çocuğunun sahipli, aşılı hayvanları bile sevmesine izin vermeyen o kadar çok aile var ki... Regina Röttgen ve Özgür Çağlın çiftinin evlerindeki ortamın sıra dışılığını kabul etmemek elde değil.

ŞEHİR HAYATINDAN SIKILINCA
Evin 'çılgın' annesi Regina Röttgen yıllar önce gezmek için geldiği İstanbul'u çok sevmiş ve buraya yerleşmiş. Çocukluğundan beri süre gelen hayvan sevgisi onun kariyer hayatında da rol oynamış. Uzunca bir dönem Zoolistan adlı pet dergisini çıkaran Röttgen, sonra bir pet shop açmış. Bu arada turizmci olan Özgür Çağlın'la tanışmışlar ve bir süre sonra hayatlarını birleştirmeye karar vermişler. İkisi de şehir hayatından sıkıldığı için her şeyi geride bırakıp Şile'deki bir köy evine taşınmışlar. Evdeki hayvan nüfusu her yıl biraz daha artarken peş peşe iki çocukları dünyaya gelmiş. Çocukları kimseye bırakmadan anne ve babanın birlikte büyütmesi gerektiğini düşünerek iş yaşamlarını da noktalamışlar, şimdi tek işleri çocuk yetiştirmek... Geçmiş yıllarda edindikleri birikimleriyle yaşamlarını sürdürdüklerini söylüyorlar. Şimdi Leon dört, Luka üç yaşında...

YAŞADIKLARINI BLOGUNDA YAZIYOR
Evin en yaşlı evcil hayvanı Regina Röttgen'in 19 yaşındaki kedisi Gümüş. Sekiz yaşındaki labrador Zando evin kıdemlilerinden. Diğer labradorlar Lili, Tara, Gipsy, Maya, Liz'in yanı sıra ailenin iki de çok şirin Pug'ı var; Mina ve Yuki... Mina'nın yeni dünyaya gelmiş yavruları var. Şiva adında bir rottweiler, Kira adında bir sokak köpeği, Thea ve Pia adında iki de maltez terrier'leri var. Evin diğer kedisi Zita ise yedi yaşında ve kendini köpek sanan bir sokak kedisi... Regina Röttgen, yaşadıklarını www.xlargeaile. blogspot.com adlı blogunda yazıyor. Amacının ise başka anne babalara 'farklı' konularda cesaret ve bilgi vermek olduğunu söylüyor: "Yazmayı seviyorum. Geçmişte bunu profesyonel olarak da yaptım. Şimdi keyif için yapıyorum. Üstelik bunlar başka yerlerde kolayca bulamadıkları bilgiler. Çünkü yazdıklarımız bizce yaşanmış, olumluluk ve olumsuzluklarla dürüstçe hazırlanmış... Çocuklarımızı iki dilli büyütüyoruz. Bizim hizmetçi ve yardımcımız yok, şoförümüz veya bahçıvanımız da yok. Ailelerimiz uzaklarda yaşıyor. Ama evimizin sakinleri dördümüzle bitmiyor. 16 hayvanla hayat heyecanlı diyebiliriz. Sıkılmak mümkün değil. Kesin olan tek şey var bizde, hiçbir şeyin planladığımız gibi gitmemesi!"

ÇOCUKLA KÖPEK, PEKİ YA HİJYEN?
Regina Röttgen, belli kurallara uyulduğu sürece çocukların hayvanlarla iç içe büyümesinin daha sağlıklı olduğu görüşünde. Örneğin köpeklerin çocukların yüzlerini yalamasında bir sakınca görmediklerini söylüyor ve ekliyor: Mikrobiyoloji ve enfeksiyon epidemiyoloji uzmanı Dr. Andreas Schwarzkopf, çocukların evcil hayvanla büyümelerinin önemli olduğunu söylüyor. Çünkü besledikleri kedi ve köpeklerin sayesinde çocukların bağışıklık sistemleri daha iyi gelişiyor. Bizde yaşanan mutlu yalamalar ve sınırsız oyunların sorunsuzca devam edebilmesi için bir takım kuralları izliyoruz:
Bu kadar hayvan varken evimizi her sabah koltuklar dahil komple süpürüyoruz.
Yemekten önce el yıkmaya özen göstermeye çalışıyoruz, tabii ki mutfakta yardım etmeden önce de.
Hayvanların düzenli iç parazit uygulamalarını hiç aksatmadan yaptırıyoruz.
Kedi ve köpeklerimizin çocukların yataklarında yatmalarına izin vermiyoruz, Tabii arada önüne geçemediğimiz kaçamaklar oluyor.
Kene döneminde hepsinin spot uygulamalarını düzenli yapıyoruz.
Leon ve Luka kenenin her evresinde nasıl göründüğünü biliyor.
Köpeklerimizi düzenli tarıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 nüfuslu, sıra dışı ve mutlu bir aile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN