Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Size en yakın çözüm avucunuzda!

Karnı acıkana yemek, hasta olana doktor veya ilaç, yolunu bulamayana harita ve navigasyon hizmeti, akıllı telefon ve tabletlerde kullanıma sunuluyor

Etrafınızdaki restoran, eczane hastane, ATM veya ihtiyacınız olan herhangi bir şeyi, harita üzerinden bulmak mümkün. Hatta sadece ihtiyacınız olanı değil, her bölgede en çok yaşanan sorunu, en çok sevilen şarkı veya filmi de öğrenebilirsiniz... Sahurda açık restoranlar, en iyi ızgara restoranları, en iyi pizzacılar ya da midenizi kazındıran her ne olursa olsun, Yemeksepeti, Yelp, FourSquare gibi uygulamalardan en yakın çözümü bulabiliyorsunuz. Sosyal ağlarla haritalar üst üste çakıştığında ortaya çıkan haritalar çok şey anlatıyor.

FACEBOOK VE GOOGLE+
Google ve Facebook arasındaki derin rekabet, konum tabanlı servislerin de hızla artmasına neden oluyor. Ancak burada rekabete operatörler de dahil oluyor. Özellikle yerel işbirlikleri ile kimi zaman uluslararası devlerden daha iyi sonuç alınabiliyor. Ancak sürekli yurtdışı seyahati yapanlar için Yelp, FourSquare ve Tripadvisor gibi uygulamalar hayat kurtarıyor. Operatörler, seyahat ve konum bazlı hizmetlerle kurum ve bireylere yönelik hizmetler sunuyor. Örneğin şehir trafiğinin durumunu, size en yakın hastaneyi ya da eczaneyi, tek bir uygulamaya bakarak öğrenebiliyorsunuz. Sadece operatörler değil, belediyeler kamu hizmetlerini sunarken, bankalar en yakın ATM cihazını bulmada müşterilerine yardımcı oluyor. Nöbetçi eczane ya da gece açık fırın için sokak sokak dolaşmak yerine çözüm, sizi avucunuzda buluyor.

BEŞİKTAŞLI NE DİNLER?
Facebook, Google+ gibi uygulamaları konum bilgisini paylaşarak kullanan kişiler, hangi bölgede hangi film ve müziğin sevildiğini öğrenebiliyor. Bunun farkına varan firmalar, içeriği bir olta gibi kullanarak konum bilgisi üzerinden bilgi topluyor. Beşiktaş'ta ikamet eden Facebook kullanıcılarının hangi müzik ve filmleri tercih ettiği öğrenilebiliyor.

KİŞİSEL BİLGİLER GÜVENDE Mİ?
Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar ev veya iş yerinden bile fazla kişisel bilgiyi içinde saklıyor. Sık yazıştığınız kişiler, sık gittiğiniz adresler, yemek yediğiniz yerler, hastalıklarınız, finansal bilgileriniz, kısaca özel hayatınıza ilişkin pek çok detay bu dijital cihazlarda saklı. Bu yüzden şirketlerin, devlet kurumlarının ve adli kurumların özel hayatın gizliliği konusunda daha hassas davranması gerekiyor. Avrupa Birliği bu konuda internet firmalarını sürekli soruşturmadan geçiriyor. Sosyal ağ uygulamaları bilgisayar, akıllı telefon ve tablete kurulurken, hem kullanıcı sözleşmesi yapar hem de konum bilgisi dahil olmak üzere pek çok şey için izin ister. Bu iznin başınıza neler getireceğini iyi hesaplamanız gerekir. Kullandığınız uygulamaların sizinle ilgili özel bilgileri toplarken kötü niyetli birine ofiste veya evde olmadığınız bilgisini verebileceğini düşünmek gerekir. Bu yüzden paylaşımların kimi zaman kapalı bir gruba yapılmasında fayda var. Bu sayede konum bilgisinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi önlenebiliyor.

HER İŞİN UZMANI UYGULAMA VAR
Seyahate gidenler için her işin uzmanı bir uygulama var. Özellikle yurtdışına gidenler için bu uygulamalar neredeyse hayat kurtarıyor. Her dilde yeme içme, sağlık ve temel ihtiyaçlarla ilgili temel kelime bilgisi bazen ilaç gibi geliyor. Yurtdışında kullanmak için satın aldığınız dakika, mesaj ve internet paketleri yurtiçi tarife gibi rahat kullanım sunuyor. Ancak siz yine de tedbirli olup en az data tüketen harita uygulamalarını indirin.

TABLETLER YENİ İŞİNE HAZIR
Akıllı telefonlar kadar tabletler de navigasyon hizmeti için kullanılıyor. Artık pek çok yazılım uygulaması, tablet sürümleriyle kullanıcılara sunuluyor. Akıllı telefonlardan daha geniş olan ekran, önünüzde büyük haritalar açılmış gibi kolayca yön bulmanızı sağlıyor. Ancak bu iş için en iyisi 7 ile 8 inç ekrana sahip mini tabletler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Size en yakın çözüm avucunuzda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN