Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz fotoğrafının sırrı nedir?

Sosyal paylaşım siteleri, yazın tatil fotoğraflarıyla dolu. Fakat hepsi başarılı değil. Usta fotoğrafçılara, bu işin püf noktalarını sorduk

Siz de arkadaşlarının 'kötü' tatil fotoğraflarından sıkılanlardan mısınız? Hatta sürekli denize uzatılmış ayak fotoğraflarını gördüğünüz için Facebook, Instagram açamaz mı oldunuz? Korkmayın, yalnız değilsiniz! Sizin gibi düşünenler hiç de az değil. Biz de "En iyi yaz fotoğrafı nasıl çekilir?" diye merak ettik ve işinin ehli fotoğrafçılara sorduk. Onlar da yaz aylarında en iyi fotoğrafın nasıl çekildiğini anlattı.

ZEYNEL ABİDİN AĞGÜL:
SABAH IŞIĞI DAHA İYİDİR

"Yaz fotoğrafı denildiğinde, aklıma sapsarı güneşte yansıyan beyaz dişlerin olduğu bir kare ve mutlu insanlar geliyor. Bunun için de en iyi zaman, akşam saat 18.00'den sonrasıdır. Çünkü bu saatlerde harika bir ışık yakalarsınız. Sabah erken saatlerde de ışık iyidir. Sabah tek sorun, yüzlerin iyi olmaması. Fakat sağlıklı bir uyku uyumuşsanız, zehir gibi fotoğraflar çıkar ortaya. Güneş tepedeyken fotoğraf çekmeniz gerekiyorsa, gölgeleri tercih edin. Fotoğraf için zaman harcamak gerekir. Bazen çektiğim bin kareden hoşuma giden bir fotoğraf bulamıyorum."

LARA SAYILGAN:
ÖĞLE GÜNEŞİNDE ÇEKMEYİN

"Yaz fotoğrafı, benim için muhteşem gökyüzü, sahil, güzel ışık ve şahane günbatımı demek. Yazın fotoğraf çekeceğim zaman, güne çok erken başlarım. Güneş sabah 06.00 ile 07.30 arasında muhteşemdir. Sabah ışığı yumuşaktır. Güneş yükselmeye başladıkça sertleşir. Sertleşen ışıkta yüzdeki gölgeleri, ışık hatalarını kontrol edemezsiniz. Öğle saatlerinde ışık güzel değil. Sabah çok erken ve gölgedeki ışıkları takıp etmenizi öneririm. Çok profesyonel değilseniz, ters ışık ve öğle güneşinde çekim yapmayın."

SABAH FOTO MUHABİRİ EMİN ÖZMEN:
YARATICI KOMPOZİSYONLAR BULUN

"Günbatımı ve gündoğumu fotoğrafları, her zaman ilgi çeker. Gökyüzü bulutluysa, birkaç kare alın. Bulutlar sade bir gökyüzüne göre daha etkili bir seyir yaratır. Sahilde çekilen ayak fotoğrafları sıkıcı olmaya başladı. Daha yaratıcı kompozisyonlar bulun. Işığın yönüne göre açınızı belirleyin. Güneşi yanınıza veya arkanıza alarak fotoğraf çekmek işinizi kolaylaştırır. Ters ışık, çok keyifli fotoğraflar çekmemize olanak verebilir. Aydınlık ve gölge alanları tek bir kompozisyon içinde tutmaya çalışın. Renklerin yakınlığını veya karşıtlığını kompozisyonunuzda kullanmaya çalışın. İçinde hareket unsuru barındıran fotoğraflar daha heyecan verici olur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz fotoğrafının sırrı nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN