Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'nın doğa harikası Mont Saınt-Mıchel

Giriş Tarihi: 10.8.2013

Turizmde dünya birincisi Fransa'da, Eyfel Kulesi'nin ardından en çok ziyaret edilen ikinci sıradaki Mont Saint-Michel Adası görenleri büyülüyor

Walt Disney'in çizgi filmlerindeki uzun ihtişamlı kalelerin de ilham kaynağı olan Mont Saint-Michel Adası, eşsiz bir doğa harikasıyla Avrupa Ortaçağ mimarisinin şaheserlerinden birini buluşturuyor. 709 yılında zirvesine Saint Michel Manastırı'nın inşa edilmesiyle birlikte Katolik inancının dini merkezlerinden biri haline gelen ada, 1789 Fransız İhtilali'yle birlikte hapishaneye çevriliyor. Paris'in Notre-Dame Kilisesi'ni ahıra dönüştüren ihtilalciler, gel-git nedeniyle kaçmanın imkansız olduğu bu adada, din adamlarını hapsediyor. Bugün sadece 43 kişinin yaşadığı adayı karaya bağlayan daracık yolun sabah saatlerinde okyanusun çekilmesi sonucu yeniden ortaya çıkmasıyla turistler, bu doğa ve mimari harikası mekana akın ediyor. UNESCO'nun dünya mirası listesinde bulunan Mont Saint-Michel Adası'na adımınızı attığınız anda, kendinizi bir Ortaçağ kasabasında hissediyorsunuz. Dar sokaklardan ilerleyerek manastıra tırmandığınızda, bir yandan bir hapishane gezmenin ürperten huzursuzluğunu hissederken, diğer yandan da suların çekilmesiyle parlak bir çöle dönüşen okyanus tabanını hayranlıkla izliyorsunuz. Yorgun, ama büyülenmiş bir şekilde yeniden aşağıya indiğinizde 'cidre' adı verilen elma şarabıyla tuzlu krepten oluşan ve tüm Bretagne bölgesinin en meşhur menüsünü tatmalısınız. Mont Saint-Michel böylesine ünlü olsa da konaklama için bir saat uzaklıktaki Saint Malo'yu tercih etmek, akıllıca bir seçim. Zira tarihi şehirde, Avrupa'nın en büyük gel-gitleri yaşanıyor, okyanus suları, her gün 15 metre yükseliyor.

GEL-GİT SAATLERİNİ NOT EDİN
Sillon yolu üzerinde bir otelde kalırsanız, akşam yatarken neredeyse duvarlara çarpan okyanus sularını sabah uyandığınızda göremediğinizde yaşayacağınız büyük şaşkınlığı, doğaya hayranlık duygusu izleyecek. Kum tepelerinde ya da okyanus altındaki rengarenk gizemli hayatı, çıplak ayakla keşfetmek için sabırsızlansanız da gel-git saatlerini not etmeden otelinizden ayrılmayın. Çünkü yerel bir atasözünde olduğu gibi "Okyanus dört nala giden bir at hızında sahile ulaşıyor."

DENİZ ÜRÜNLERİ ELLE TOPLANIYOR
Erken saatlerde ellerinde kovalarla deniz ürünlerini toplayan restoran sahipleriyle şaşkınlıkla çığlıklar atan turistler, sahile akın ediyor. Gece ise boyu metreleri aşan dalgaların dans ettiği okyanus tabanı, suların çekilmesiyle bir laboratuvara dönüşüyor. Birbirinden değişik balıklar, yengeçler, ıstakoz ve istiridyelerle yosunları inceleyenler, tadına bakmak için de restoranlara akın ediyor. Bu restoranların en ünlüsü ise okyanusa hakim gibi duran eski bir binanın restore edilmesiyle lüks bir restorana çevrilen Brasserie de Sillon.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'nın doğa harikası Mont Saınt-Mıchel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN