Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gölgede keyif köşeleri yaratın

Kavurucu sıcaklarda gölge yaratan bir tentenin yerini hiçbir şey tutmuyor. İşte bahçenizde ya da balkonunuzda gölgeli alanlar yaratmak için birkaç öneri

Bütün gün pergolanın altında oturmak bir çözüm tabii ki, ama bahçenin farklı bölümlerinde güneşin batmasını beklemeden keyif yapmak istiyorsanız, bahçenizde gölge ya da yarı gölge alanlar yaratmalısınız. İstendiğinde yerini değiştirebileceğiniz şemsiye ve tentelerle bahçenin neresinde olursanız olun gölgenizi de beraberinizde götürebilirsiniz. Gölgeye ihtiyaç duyduğunuz alan, binanın etrafında bulunan küçük bir yer ise duvara monte edilen motorlu tenteler en iyi çözüm. Uzaktan kumandası sayesinde içeriden de açıp kapatabileceğiniz tentenizi, yağmurda ve çok fırtınalı havalarda kapatmayı unutmamanız önem taşıyor.

DEV ŞEMSİYELER, AYAKLI TENTELER
Güneşin geliş açısı da önemli. Gölgelik alan ne kadar büyük olursa, eğik açıyla gelen güneşten de o kadar korunabilirsiniz. Sırasında pergolanın altında otururken bile güneşten rahatsız olabiliyoruz. Bunun için de açı kazandırılabilen dev şemsiyeler en iyisi. İstendiğinde tek taraflı ya da her iki tarafa açılabilen ayaklı tenteler de altında sofralar kurmanızı sağlayacak kadar gölge yaratır. Farklı yönlere doğru açılandırılabilen dev şemsiyeler, bahçenin değişik bölümlerinde kullanılmak için ideal.

Bunlara dikkat edin:
İyi bir tentenin tüm kostrüksiyonunun paslanmaz malzemededen üretilmiş olması önemlidir. Tüm hava şartlarına dayanıklı bir malzeme olduğundan, tente için mutlaka paslanmaz, elekrostatik boyalı alüminyum tercih edilmeli.
Güneş, yağmur ve rüzgar sensörlerine dikkat edilmeli. Her biri farklı işlev taşıyan bu sensörler sayesinde hem tentenin hem de altında kullanılan mobilyaların zarar görmesi engellenmiş olur.
Güneşin geliş açısı da tentenin konumu açısından önemli. Tentelere en fazla 35 dereceye kadar açı verilebiliyor. Güneşi tam karşıdan alan mekanlar için tentenin ön kısmından çıkan güneşlikler kullanılabilir.
Tente solmayan ve su geçirmeyen bir kumaştan yapılmalı. Tente kumaşlarında çok renk seçeneği yok. En azından içindeki bir renk, binanın rengine uysun.

HALIDA DEVRİM!
Sıra dışı form ve desenlere sahip halılar, bu sezonun yükselen trendi. Lastik ya da parmak izi gibi anonim desenlere sahip halılardan mutlaka edinin.

DE KO-FİKİR
Akıllı kahve setleri Misafirlerinize Türk kahvesi ikram ederken sade, az şekerli, orta ve şekerlileri karıştırmak istemiyorsanız, aynı renk tonlarında dört farklı kahve setinden alarak bu sorunu çözebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gölgede keyif köşeleri yaratın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN