Teknolojinin efendisi Çiftçi

Giriş Tarihi: 17.8.2013

Çiftçiler de teknolojiye uydu. Sulama ve aşılama bilgisini SMS, tarlanın kullanım bilgisini GPS, hava durumu ve tarımsal bilgiyi akıllı telefon ve tabletten takip eden yeni nesil çiftçiler geliyor

Yeni nesil çiftçiler kötü sürprizlerden uzak tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Hava durumu bilgisini, ürün zararlılarının tehditlerini akıllı telefon ve tabletlerden öğreniyor. Sulama ve ilaçlama bilgisi kısa mesajla cep telefonuna geliyor. Yani nesil çiftçiliğin altyapısını mobil ve kablosuz ağ teknolojileriyle inşa ediliyor. Akıllı telefon ve tabletler kendiliğinden bu servisleri üretmiyor. Operatörler çiftçilere yönelik cihaz ve dakika tarifelerine bilgi servisini de ekliyor. Çiftçiler sadece akıllı telefonlarla değil, sadece kısa mesaj için kullandıkları telefonlarla da bu bilgi servislerinden faydalanıyor veya çağrı hizmetini de kullanıyor.

PİLİ UZUN VE DAYANIKLI
Çiftçiler zorlu doğa koşullarında ve uzun süre şarj etmeden kullanacakları basit cihazlara ilgi duyuyor. Bunun dışında kalabalık aile bireyleri ile rahat rahat konuşmak istiyor. Operatörler bu isteklere yanıt verirken bir yandan da artan mobil internet taleplerine göre de tarifeleri güncelliyor. Operatörler üçüncü parti kurumlarla anlaşarak SMS ve çağrı merkezleri aracılığıyla bilgi hizmeti de sunuyor.

GPS YOL GÖSTERİYOR
Artık tarım ve hayvancılık uygulamalarının pek çoğunda mobil cihazlar ve mobil internet uygulamaları mahsulün kısa sürede dağıtılmasını da sağlıyor. Ayrıca pek çok sürücüsüz tarım aracı da yine tarım sektöründe kullanılıyor. GPS verileri ile hareket eden cihazlar, sıcak havada çalışmanın neredeyse imkansız hale geldiği koşullarda kesintisiz iş yapıyor. Üstelik uydu görüntüleri tarımsal planlamanın da temel verilerini oluşturmak için kullanılıyor.

Sel baskınını haber veriyor
Telemetrik uygulamalar için de kullanılan mobil iletişim cihazları DSİ mühendislerinin ve çiftçilerinin sel ve taşkın durumları oluşmadan haberdar olmalarını sağlıyor. Su seviyesini ve akış hızını ölçen cihazların verileri GSM modülleri sayesinde bilgiyi anlık olarak merkeze geçiyor. Bu sayede yetkililer kritik seviyeye gelen akarsularla ilgili çiftçilere uyarı mesajı gönderiyor. Ayrıca her çiftçinin ne kadar su kullandığı belli olduğu için su birlikleri arasındaki kavga sona eriyor.

Fındık ağacının aşı zamanı
Karadeniz'de fındık ağacının aşısı, Akdeniz'de meyve bahçelerinde don etkisi çiftçilere gönderilen SMS mesajı aracılığıyla bildiriliyor. Tarım planlamasında uydu görüntüleri önemli rol oynuyor. Hangi üründen ne kadar mahsul alınacağı, piyasa koşulları göz önüne alınarak tahmin yapılabiliyor. Yine ürünle ilgili değişimler, tohumdan piyasaya sürülüşüne kadar pek çok detaya yine elde edilen verilerle çözülüyor.

MELEZ BİLGİSAYARLARIN EN YETENEKLİSİ
IBM'in Think- Pad serisinin mirasını çok iyi kullanan Lenovo X1 Carbon Touch serisiyle dokunmatik ekranla Windows 8'in iyi bir uyumunu yakalıyor. ThinkPad serisinin en önemli özelliği parmaklarla harika bir ergonomi yakalayan tuş takımı burada da harika bir iş yapıyor. ThinkPad serisi bilgisayarların dış yüzeyinde kullanılan malzeme, HTC'nin Windows serisi ve One X serisi telefonlarında da kullanılıyor. Üstelik aleminyum malzeme kullanımının öncüsü MacBook Pro ürünlerde olan yüzeyin fazla ısınma derdi ThinkPad'lerde yok. Ayrıca gürültüsüz çalışma özelliği ThinkPad'leri rakiplerinden ayıran en önemli özellik. ThinkPad Windows serisi ürünlerde en dayanıklı ve en özgün tasarıma sahip ürünlerin başında geliyor. Dokunmatik ekranıyla ThinkPad X1 Carbon Touch, 14 inç ekrana sahip ve 35 dakikada yüzde 80 şarj oluyor. Core i7 Intel işlemci ve solid state sürücü performans ve hız açısından video ve fotoğraf işiyle uğraşanların işini kolaylaştırıyor. 8 GB bellek de yine performans isteyenler için kaçınılmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojinin efendisi Çiftçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN