Bu balıkçı hiç şaşkın değil!

Giriş Tarihi: 24.8.2013
20. yüzyılın başlarında Ahmet adlı ileri görüşlü genç bir girişimci, Bağdat Caddesi'nde bir manav ve bakkal dükkanı açtı. Kimse bu dükkanın para kazanabileceğine ihtimal vermediği için, sahibine 'Şaşkın bakkal' lakabını taktılar. Kim derdi ki o şaşkın bakkal, işi büyütsün, Erenköy ile Suadiye arasında Cadde'nin en civcivli noktasına Şaşkınbakkal adı verilsin? Gece gündüz her saati kalabalık Şaşkınbakkal semtinde, Marks & Spencer'ın bir blok, demiryolu hattının da bir sokak arkasında, bir apartmanın altındaki mütevazı balık lokantasının adı da Şaşkın Balık. Sahibi, adını semte veren bakkal gibi işini seven bir girişimci. Cadde üzerindeki mekanlar, kirayı çıkarmak için ürünlerini astronomik fiyatlara satarken, arka sokaktaki Şaşkın Balık, yemeklerinin kalitesi ve fiyatlarıyla alıştığımız yerlerden çok farklı. Mezeler arasından seçim yaptık. Önden nefis bir balık pilaki, patlıcan ve karışık salatalar geldi. Norveç uskumrusundan pilaki, avlanma mevsimi başlamamış olan çingenepalamudundan yapılmışını bile geride bırakacak kadar başarılıydı. Sıcak mezeler, daha da lezzetliydi. Kibrit patates üzerinde getirilen levrek külbastı, köri soslu şaşkın dolma, pazı yatağında susama bulanmış 'balık simit' denen levrek halkaları, beğendi üzerinde kuşbaşı balık parçalarından oluşan 'şaşkın nazik', deniz ürünlü krep, levrek sarma tabaklarının bazılarından birer porsiyon daha istedik. Tatlı olarak kendi yaptıkları şaşkın baklava geldi. İçki içmedik; mezeler öylesine lezzetliydi ki, balık da söylemedik. Yediklerimizden de servisten de memnun kaldık. Ama en çok bu nefis yemek için kişi başına ödediğimiz 40'ar TL hesap bizi mutlu etti.

BEĞENDİKLERİM
Tahta iskemle ve masalarıyla salaş bir lokantayı çağrıştırsa da mezelerinin lezzeti, servisin güler yüzlülüğü ve fiyatlarının uygunluğuyla Şaşkın Balık, Bağdat Caddesi'nin yemek vahası.

BEĞENMEDİKLERİM
Burayı bulmak zor. Trafik tek yönlü olduğundan otomobille kapının önüne kadar gelmek için de bir tur atmak gerekiyor. Ama sonuçta değiyor. Yazın teras çok hoş, ama kışlık kapalı kısım oldukça yetersiz.

Mutfak **** Servis **** Ambians ****
Şaşkın Balık Tonozlu Sk. 4/A, Şaşkınbakkal-İstanbul Tel: (216) 410 71 57
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu balıkçı hiç şaşkın değil!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN