Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekran kuşağının çerçevesi

Tablet, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon ekranları yeni kuşağın çerçevesi oldu. Gözünü objektife dayayan değil, ekrana bakan kuşağın fotoğraf tutkusu farklı

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Dijital dönem, herkesin kendini profesyonel haberci veya fotoğrafçı sanmasına olanak sağlıyor. Mesela Instagram uygulaması çok şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Fotoğrafa yapılan basit düzenlenme ile yetinmeyenler artık video düzenlemeye de başladı.

EKRANLAR ÇERÇEVE OLDU
Fotoğraf için film, video için kaset tüketme dönemi sona erince dijital dönemin bonkör çekimleri ortaya çıktı. Silme yeteneğinin kazandırdığı rahatlık fotoğraf ve video çekimleri konusunda hataları artırsa da otomatik düzenlemeler montaj yapanların işini kolaylaştırıyor. Aslında kameralı telefonlar yaşamımıza gireli 10 yıl oldu. Önce görüntülerde kalite yerine görmek yeterli olurken, daha sonra fotoğraf makinelerinde görmeye alıştığımız pek çok özellik telefonlara taşındı. Yazılım ve sensörler sayesinde yetenekleri artan entegre kameralar basit çek-bas kameralar artık çekpaylaş'a dönüştü. Vize almak için ve düğün salonları dışında fotoğraf çektirip basma alışkanlığı kalmadı. Yeni çerçeveler akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ekranları oldu. Üstelik fotoğraf ve videolar artık büyük televizyon ekranlarına da taşındı. Dijital fotoğraf çerçeveleri bir dönem moda olsa da tabletin rahatlığı ile onların da hükmü kalmadı.

UYGULAMALAR PATLADI
Cep telefonlarının kısa sürede basit kameraların pabucunu dama atmasının sebebi paylaşmanın ve yazılım uygulamalarının yetenekleri oldu. Artık cep telefonu varken kimse kamera almak veya taşımak istemiyor. Video uygulamalarının yıldızı YouTube, fotoğraf uygulamalarının yıldızı Instagram... Dünya devi Kodak, patentleri hariç, bir anda ortadan kaybolurken, Instagram'ın 1 milyar dolar değerle satılması değişimin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

YOUTUBE'UN ÖLDÜREN CAZİBESİ
Tüketicilerin paylaştığı videolarla arşivini her saat büyüten YouTube neredeyse dünyanın video belleği oldu. Telif ve arama sonuçlarında tekel olduğu konusunda tartışmalara neden olsa da YouTube rakiplerinin video konusunda harekete geçmesini de sağlıyor. Google aramalarında video sonuçlarının etkili olması, sözlüklerin bile video konusunda işbirliği yapmasına sebep oldu. Instagram ve Twitter'ın da Vine ile video servisine başlaması rekabetin ne kadar çetin geçeceğinin bir kanıtı.

KAMERALAR TELEFON YUTTU
Fotoğraf makineleri önce paylaşım yeteneklerini artırmak için kablosuz ağlara bağlanma özelliğine sahip oldu. Sonra bu da yetmeyince işletim sistemi konusunda cep telefonlarına özenmeye başladı. Nikon ve Samsung Android işletim sistemli kameraların öncüsü oldu. Samsung Galaxy Camera'nın ikinci sürümü ile cihazları güncelledi. Galaxy S4 Zoom modeli artık kendisine sadece kamera değil, telefon olarak da ortaya çıkmaktan çekinmedi. Telefonlu kameralar dönemi başlamış oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekran kuşağının çerçevesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN