Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modada oyuncak bebek dönemi

Giriş Tarihi: 24.8.2013

Uzunca bir süredir dünya, moda haftalarının daimi müdavimi olan bir grup Rus sosyetiği takip ediyor. Bahsi geçen kızlar, tasarımcılara bu sezon ilham kaynağı oldu. Chanel'den Mulberry'ye pek çok markanın 2013 sonbahar-kış sezonu teması matruşka bebekler

Sınırsız, hesabı tutulamayan servetleri olan Rus zenginlerin, genç ve girişken eşlerinin moda dünyasına hükmetmelerine alışkınız. Bunların ilk örneği, Chelsea Futbol Takımı'nı satın alarak dünya genelinde bir tanınılırlık kazanan Roman Abromovich'in uzun süreli kız arkadaşı Daria Zhukova. Genç kadın ilk editörlük denemesini, modanın en saygın dergisi olan POP'un yayın yönetmenliği koltuğuna oturarak yaptı. Şimdi de onun izinden ilerleyen dört Rus kadının modaya ilham kaynağı olmasına şahitlik ediyoruz. Hikayeler benzer, zengin eşler ve genç, güzel Rus kadınlar. Modayı takip edenlerin en aşina olduğu isim Miroslava Duma. Bu oyuncak bebek boyunda, tepeden inme gazeteci, minyonluğunu kapatmaya çalışmak yerine üzerine basa basa sergilemeyi tercih ediyor. Rus bir senatörün kızı olan Duma, bugün dünyanın en popüler stil ikonlarından biri. İkinci sırada, iki çocuk annesi, İngiliz The Independent ve Evening Standart gazetelerinin sahibi Alexander Lebedev'in model kız arkadaşı Elena Perminova geliyor. Perminova da kırılgan figürü ve ne yaparsa yapsın 13 yaşından büyük göstermeyen yüz hatları ile porselen bir bebekten farksız. Üçüncü sırada Vika Gazinskaya var. Gazinskaya da özgün stilini tasarımcılığa taşıyan, tarzı ile pek çoklarına örnek olan bir başka zengin Rus kadın. Son olarak dünyanın stil algısını kökten değiştiren Ulyana Sergeenko geliyor. Adının başına tasarımcı sıfatını da ekleyen Sergeenko, matruşka bebeklerden esinlenen gösterişli giyim tarzı ile tüm tasarımcıların da bir numaralı ilham kaynağı. Moda haftalarında, hem kalantor müşteri hem de stil ikonu klasmanından en ön sırada oturan bu dört kadın, Karl Lagerfeld başta olmak üzere birçok tasarımcının esin kaynağı. 'The Russian Pack' (Rus Takımı) olarak adlandırılan ve modanın her noktasında parmakları olan bu kadınların benzerleri, Mulberry'nin reklam kampanyasından Chanel'in podyumuna, İngiliz Vogue dergisinin moda çekimlerinden istisnasız her derginin güzellik sayfalarındaki saç ve makyaj trendlerine kadar her mecrada karşımıza çıkmaya başladı.

MATRUŞKA MODASI DÜNYAYI SARIYOR
Hem kendi tasarımlarındaki hem de ilham kaynağı oldukları diğer tasarımcıların koleksiyonlarındaki silüetler oyuncak bebekleri çağrıştırıyor. Fakat uzunca bir süredir paralı Rus müşteriyi memnun etmek için hazırlanan klasik kürk, Swarovski taş, bolca renk üçgeni yetmiyor. Bu dört genç kadın Rusların, dünyanın anlayamadığı kadar sofistike, aynı zamanda kimliklerini kaybetmeyecek kadar akıllı olduklarını anlatıyor. Bunların moda yaklaşımları, küçülerek birbirinin içine giren, çoğu zaman desenli elbiseli tahta matruşka bebeklere benziyor. Kadının feminenliğini vurgulamak için çoğu zaman kabarık etekler, balon kollar ve devasa fiyonklar kullanılan bu akımda, bluzların, ceketlerin boyları iyice kısalıyor, renk ve desen alışılmış kuralların dışına çıkılarak özgürce kullanılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modada oyuncak bebek dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN