Yıllar sonra yine eskisi gibi mi!

Robert Redford'un yönettiği ve başrol oynadığı Geçmişin Sırları, 70'lerin savaş karşıtı eylemcilerinin günümüzdeki hallerini, sistemle ilişkilerini merkeze alan politik bir polisiye

Giriş Tarihi: 24.8.2013
GEÇMİŞİN SIRLARI The Company You Keep ***
Robert Redford'un son dönemde çektiği filmleriyle, Aslanı Kuzulara (2007) ve Suikast'ı (2010) düşününce, 'resmi bakışın' dayatmalarına, 'Acaba gerçekten öyle mi?' şerhini düştüğünü söylebiliriz. Politik polisiye olan Geçmişin Sırları filminde de bu tavrını sürdürüyor. Başrol oynadığı, akranı oyuncuları (Julie Christie, Susan Sarandon, Nick Nolte, Chris Cooper, Richard Jenkins, Brendan Gleeson, Sam Elliott) topladığı filmde, ABD'de 70'lerde sert eylemleriyle dikkat çeken savaş karşıtı (Vietnam) Weather Underground örgütünün yakalanamayan üyeleri üzerine kuruyor hikayesini. Yıllar sonra içlerinden biri teslim oluyor ve FBI da diğerlerinin peşine düşüyor. Redford'un canlandırdığı karakter de ile FBI arasındaki kovalamacaya bir yerel gazeteci de (Shia LaBeouf) dahil oluyor. Olay büyüyor... Redford filmin ilk yarısında politik ve polisiye dengesini iyi kuruyor. Bir yandan kaçış öyküsü anlatırken, diğer yandan eskinin radikal eylemcilerinin aradan zaman geçtikten sonra sistemle ilişkisini resmediyor. Davalarına sadık kalan da var, o zamanlar gençtik deyip sistemle uyuşanlar da. Bu noktada Shia LaBeouf ile Sarandon'un söyleşi sahnesi filmin tepe noktası. Fakat ikinci yarıda denge, polisiye lehine bozuluyor. Karakterlerin dönüşümleri cılız açıklamalarla geçiştiriliyor. Hesaplaşmalar yüzeysel kalıyor. Film de hedefini tam tutturamıyor. Ama yine de dinamik vasatın üzerinde bir film.

BİZ BU FİLMİ İZLEMİŞTİK!
UÇAKLAR / Planes **
Dünyaya ABD'den bakıyorsanız, başarmak, yarışmak, rekabet önemli olgulardır. Onun için de Hollywood, bir yolunu bulur, bunları beynimize kazır. Arabalar (2006) ve Arabalar 2 (2011) animasyon filmleri son tahlilde bu değerleri cilalayan yapımlardı. Lakin çocukların dünyasında çok başka şeyler ifade ettiğinden olsa gerek iki film de çok ilgi gördü. Uçaklar, Arabalar'ın adeta uçak versiyonu. Bir tarım uçağı dünyanın en önemli yarışına katılıyor. Arabalar'a göre Uçaklar'ın hikaye anlatımı da çizilen karakterler de vasat. Zamane çocuklarının bu tür 'copy paste' hamlelerine ilgi gösterceğini düşünmek zor.

HOLLYWOOD NOTLARI
* SPIELBERG YERİNE EASTWOOD
Chris Kyle, Irak işgalinde görev yapan bir keskin nişancıydı. Yüzlerce insanı öldürdüğü düşünülüyor. Otobiyografik kitabı yayımlanınca sinemacıların ilgisini çekti. American Sniper adlı filmin çekilmesi gündeme geldi. Filmi Steven Spielberg yönetecekti, vazgeçti. Şimdi koltuğa Clint Eastwood oturdu. Klye'i ise Bradley Cooper canlandırıcak.

* PORTMAN YOK AMA COTILLARD VAR
Justin Kurzel'in yönettiği Sheakespeare'in oyunu Macbeth'in sinema uyarlamasında, Michael Fassbender'a Natalie Portman'ın eşlik etmesi bekleniyordu. Fakat Portman olmadı, onun yerine Leydi Macbeth'i Marion Cotillard oynayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıllar sonra yine eskisi gibi mi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN