Yunanistan'da dolunay şenlikleri

Yılın en güzel dolunayı olan 21 Ağustos gecesinde Yunanlar sokaklara dökülüp, sabaha kadar romantik bir gece geçirdi

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Yunanistan'da dolunaylı gecelere her zaman büyük önem verilir. Ağustos ayı dolunaylarına verilen önem ise bambaşkadır. Yunanistan Kültür Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Ağustos gecesi, yani ağustos ayının en parlak ve en yuvarlak dolunay gecesinde, ülkenin tüm antik kentlerine girişleri serbest bıraktı. Amaç, yerli ve yabancıların bu dolunay gecesinde antik kentlerin ayışığında aydınlanan gizemli görüntülerini ortaya çıkarmak... Böylece, ayışığıyla aydınlanan ve tüm ülkede sayıları 100'ü geçen antik alanlar ve harabeler, bu sıcak ağustos gecesinde binlerce kişiyi bir araya getiriyor. Kimi deniz kıyısında, kimi de dağ başında ya da geniş bir vadinin ortasında kalan antik kentlerin görkemlileri kuşkusuz, 2 bin 500 yıl önce inşa edilen başkent Atina'nın simgesi Akropol (Parthenon Tapınağı) ile Atina'nın 80 kilometre güney batısında kalan Sounion bölgesinin ucundaki Poseidon tapınakları... Her yıl oldugu gibi bu yıl da dolunay gecesinde bu iki tapınağa büyük ilgi vardı. Ağustos ayında dolunay geceleri yalnız antik kentlerin ayışığıyla aydınlanmasıyla sınırlı kalmıyor. Belediyeler, ya kent meydanlarında, arkeolojik alanlarda, deniz kıyılarında ya da dağ başlarında toplanan dolunay hayranlarına konserler düzenliyor. Ama öyle pop, disco tarzı müziklerle değil. Ortaya çıkan manzaraya ters düşmeyen klasik müzik ve gizemli dolunay tablosuna uygun, orkestraların çaldığı hafif müzik, gün ağırana kadar dinleyicilere eşlik ediyor.

PLAJLARDA PARTİ YAPILDI
Dolunay hayranları, tarihi alanlarda romantik bir gecenin tadını çıkartırken, ülkenin deniz kıyılarında ve adaların ünlü plajlarında da dolunay partileri düzenleniyor. Buralarda envai çeşit müzik ve şarkıların eşliğinde kumsalda sere serpe uzananlar, denizle birleşen dolunayın yansıttığı gümüş renkli ışığı seyretti. Her yıl olduğu gibi bu ağustos gecesinde de panayırlar ve şenlikler, ülkenin dört bir yanını sardı.

MAĞAZALAR DA AÇIK KALDI
Atina'nin Akropol Tapınağı'nın yamaçlarındaki Monastiraki Meydanı'nda, İstanbul'daki Kapalıçarşı'yı andıran Pandrossou Caddesi'ndeki mağazalar da dolunay şerefine sabah kadar açık kaldı. Tıklım tıklım dolan Pandrossou Caddesi'nden alışveriş yapanlar, harcadıkları paranın bir bölümünün, mağaza sahiplerinin kurdukları sosyal dayanışma sayesinde, kanserli çocukların tedavisi için verildiğini bildikleri için hovardalık yapmaktan çekinmedi. Radyolar, televizyonlar, gazeteler ve haber siteleri, dolunay gecesinda insanlara sokaklara çıkmaları ve dolunayı izlemeleri için bütün gün anons yaptı. Antik kentlerin içinde ya da dışında oturanlar, parklarda çimlere uzananlar, deniz kıyılarında ayışığını seyredenler, bu son yaz ayını ve yılın en büyük dolunayını uğurlamak için birbirleriyle anlaşmışçasına evlerini terk etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'da dolunay şenlikleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN