Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küllerinden doğan meyhane

Balat'ta eski Türk filmlerinin platosu da olan ve 13 yıldır kapalı duran Agora Meyhanesi, kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor

Balat'ta, tarihi 123 yıl öncesine uzanan bir meyhane Agora... Dönemin ünlü işadamlarına, sanatçılarına, edebiyatçılarına ev sahipliği yapar.
Özdemir Asaf sekiz köşeli meyhanenin her köşesinde şiir yazar, Necip Fazıl akşamları Agora'da demlenir, Aysel Gürel kızlarının babası Vedat Akın'a burada âşık olur.
Müdavimleri arasında kimler yoktur ki... Müzeyyen Senar, Orhan Kemal, Sezen Aksu... Hatta ünü Anadolu'ya ulaşır ve farklı şehirlerde aynı isimde meyhaneler açılır. Ama taklitleri, aslını yaşatmayı başaramaz. Üç nesil meyhaneyi işleten Dulidis ailesinin son ferdi Hristo Dulidis, 2000'de mekanın kapısına kilit vurup Yunanistan'a yerleşince de unutulup gider.

KAPIDAKİ KANDİL YENİDEN YANACAK
13 yıl kapalı kalan meyhane, eylül ayının sonlarına doğru eski şaşaalı günlerine kavuşmaya hazırlanıyor.
Geçtiğimiz yıl 84 yaşında ölen Hristo Dulidis, henüz hayattayken bu yeri ondan devralan yeni sahibi, yönetmen Ezel Akay'la birlikte aylardır meyhanenin restorasyonu için çalışıyor. İkiliye Yunan yönetmen Chronis Pechlivanidis ve doktor Deniz Sevinç de katılmış.
Kısa bir süre sonra Agora Meyhanesi'nin ahşap kapısındaki kandil yeniden yanacak ve pazartesi hariç her gün müdavimlerini ağırlayacak.
Agora Meyhanesi denilince akla 200'ün üzerinde Yeşilçam filmine platoluk yapan meyhane kadar Zeki Müren'den Behiye Aksoy'a birçok sanatçının seslendirdiği şarkı da gelir.

KARŞILIKSIZ AŞKIN ŞARKISI
İzmirli bir doktor olan Onur Şenli, 1959'da yazmış Agora Meyhanesi şiirini...
Dillerden düşmeyen bu şarkıda Şenli, babasının bir arkadaşının kızına duyduğu platonik aşkı anlatıyor: Şenli, bir akşam babasının yakın arkadaşı ve kızıyla yemek yerken ilk görüşte vuruluyor genç kıza. Babası şarkı söylemesini isteyince de başlıyor Selahattin Pınar'dan okumaya... İki genç, şarkıları birbirlerinin gözlerinin içine baka baka okuyor. Ama ertesi gün genç kız yazlığa gidince, Şenli günlerce ilk aşkının evinin önünde bekliyor. Sonunda bir gün balkondan bir not atılıyor. Kağıtta "Sisi Pastanesi'nde buluşalım," yazdığını görünce, ümitle koşuyor, ama karşısında âşık olduğu kızın komşusunu görünce hayalleri yıkılıyor. Meğer komşu kızı âşık olmuştur Şenli'ye.
Bu buluşma, Şenli'nin aşkına farklı aksettirilince de olan olur. Büyük aşk yaşanmadan sona eriyor. İşte bu aşktan geriye, efsanevi bir şiir ve şarkısı kalıyor. Bir de meyhanenin adı...

Nusr-Et New York yolcusu
Etiler'de başladığı yolculuğuna Ankara ve Bodrum Yalıkavak'ta devam eden Nusr-Et, ülke sınırlarını aşmaya hazırlanıyor. Bu kış New York'ta da şubesi açılacakmış. Ama yenilikler bununla da sınırlı değil. Başka nerelerde şube açacağını, hep birlikte göreceğiz. Bu arada Nusr-Et Etiler'in az ilerisinde bulunan GQ geçen yıl sükseyle açılmış, ama umduğunu bulamamıştı. Bu yıl konsept değiştirip fine dining restoran olarak hizmet verecekmiş. Amaç Papermoon'a rakip olmak.

Bayılanlara evlere küfeyle servis...
Eski günlerdeki gibi kapıda kandil duracak ve meyhane açık olduğunda yanacak.
Türkiye'nin farklı yörelerinden yaklaşık 50 çeşit meze hazırlanacak.
İbretlik olması açısından kapıda iki küfe hazır olacak.
Müzik olmayacak. Ezel Akay "Muhabbeti bozmayacağız," diyor.
Haftada bir gün, farklı kültürlerin mutfağının yemeklerine ve müziklerine yer verilecek.
Haftada bir gün de ünlü isimlerden konuk aşçı olacak.

Ege'den kısa kısa...
İstanbul'un en köklü markalarından Lacivert, Bodrum Palmarina içinde Shelly isimli bir mekan açtı. Saat 10.00-02.00 arası açık olan mekanda şampanya eşliğinde karides ya da istiridye yemek, Bodrum'un yeni in'i.
Yine Palmarina içindeki Cookshop rakiplerine fark atmış. Kimi ararsanız burada. Fiyatları ve hafif yemekleri de tercih nedeni.
Koç Üniversitesi'nden iki arkadaş Kerem Kızıldeniz ve Saygun Ofluoğlu'nun Alaçatı'da açtığı Vida Piedra akşamüstü içkisinin popüler mekanı. Cicibebeli'yi, brownieli shot'ı denemek lazım. Rock, indie müzik eşliğinde gece burada eğlenmeli.
Alaçatı'daki İyi Pizza&Bar'ın müdavimleri dizi oyuncuları... İncirli keçi peynirli pizzası mekanın favorisi.

Tekne durakları:
Kaya Çilingiroğlu'ndan Derin Mermerci'ye birçok isme Selimiye'deki Sardunya Restaurant'ta balık keyfi yaparken rastlayabilirsiniz. Izgara kalamarı da dillere destan.
Göcek'in en popüler restoranı salaş ama herkesin gittiği Özcan'ın Yeri. Ahtapotu ve kalamar dolması çok lezzetli. Cem Hakko, Belma Simavi gibi isimlere rastlayabilirsiniz.
Bu hafta sonu Trilye'de yelken yarışı var. Oyuncu Sinan Sümer gibi ünlüler de "Yelkenler fora," diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küllerinden doğan meyhane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN