Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlanmanın beklenmeyen zevkleri

Eğer 40'ınıza geldiyseniz, sakın yaşlanma korkusuna kapılmayın. Çünkü bu, aslında harika bir yaş! 40 yaşından sonra daha az soğuk algınlığı geçirip, daha olumlu bir insan olabilirsiniz...

"Eyvah, 40 yaşına geldim!" telaşı içindeyseniz, o kadar da korkulacak bir şey yok. Zaman bizi yaşlandırmıyor, yaş aldırıyor. Bedenimiz mucizelerle zamana karşı meydan okuyor. 40 yaş, bedeni tanıdığımız, ne istediğimizi bildiğimiz, hayata farklı bir felsefeyle bakmaya başladığımız yılların başlangıcıdır. Yani 40 yaş ve sonrası, belki de o kadar kötü değildir. 40 yaşına geldiğimizde vücudumuzda meydana gelecek olumlu değişiklikler şöyle;
40 yaşından sonra daha az grip/soğuk algınlığı geçirirsiniz: 40 yaşına kadar karşılaşılan grip/soğuk algınlığı virüsünü tanıyan vücut, buna karşı bağışıklık sistemini geliştirir. Tekrar bu virüsle karşılaştığında ise yatak döşek yatmak yerine hafif bir halsizlikle hastalık atlatılabilir.
40 yaş ve sonrasında migren ağrıları kaybolabilir: Çalışmalar, kadın migren hastalarının yüzde 67'sinde menopozdan sonra migren ağrılarının kaybolduğunu veya azaldığını gösteriyor. Bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte azalan östrojen hormonu ve beynin adet döngüsünde rol alan bir bölümü ile ilgili olduğu tahmin ediliyor. Bu yaş döneminde eğer sık baş ağrısı yaşıyorsanız, bu aslında bir menopoz göstergesi olabilir. Çünkü premenopoz semptomları arasında baş ağrısı sıkça görülür.
Hayat hakkında daha olumlu hissedersiniz: Beynimiz 40 yaşla birlikte hayattaki kötü özellikleri değil de iyi özellikleri görmeyi tercih ediyor. Çünkü insan artık 'sonlu yaşam teorisi'nin farkına varmıştır. Yapılan çalışmalarda genç beyinlerde olumsuzu görme, beynin asal noktasında yer alırken, 40 yaş üstü bireylerde pozitif davranış şekilleri görülüyor.
Dayanıklılık egzersizlerine gençlere göre daha iyi cevap verilir: Yale Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, 50-59 yaş grubu sporcu kadınların gençlere göre 2,08 dk. daha dayanıklı olduğu görülmüştür. Bunun sebebinin ise gençlerdeki kas gerginliği ve aşırı kaygı/endişe olduğu belirtiliyor.
Daha az alerji görülür: Böcek, toz ve polene karşı görülen alerjiler yaşla birlikte daha az görülür. Çünkü alerjik reaksiyonu tetikleyen antikor IgE düzeyi, yaşla birlikte azalıyor.
Cildiniz daha az yağlı olur: Yağlı cildi olan kişiler çok üzülmesin, çünkü 40 yaş sonrası kişilerdeki östrojen ve testosteron seviyelerinin düşmesiyle ciltteki yağ seviyesi de azalır ve daha az sivilce çıkar.
Cinsel yaşam kaliteniz artar: Yaşla birlikte kişiler vücutlarını daha iyi tanır. Psikolojik ve fizyolojik uyarı noktalarının öğrenilmesi cinsel yaşam kalitesini arttırır.
Daha akıllı seçimler yaparsınız: Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, en doğru ekonomik kararların 50 yaş sonrası verildiğini gösteriyor. Kişilerin farkındalıklarının artmasıyla iyi ve pozitif yaşam düşüncelerini hayatlarına daha kolay adapte ettikleri görülüyor.

Benjamin Button olmanın yolları!

Siz de Benjamin Button gibi zamanla daha genç ve yaşam dolu hissedebilirsiniz. Bunun için;
Ailenizle vakit geçirin.
Her gün yarım saatlik açık hava egzersizi yapın.
Kendinizi arada bir dondurma yiyerek şımartın.
Uykunuzu önemseyin ve mutlaka altı-sekiz saat uyumaya çalışın.
Sizi güldüren film ya da programları izleyin.
Mutlaka tatil yapın.
Maden suyu ile yüzünüzü yıkayın.
Deniz kenarında yürüyüş yapın.
Renkli kıyafetler tercih edin.

Yıllara meydan okuyan beslenme önerileri

Güne mutlaka bir bardak su içerek başlayın.
Her gün bir tane mor ya da kırmızı renkli meyve yiyin.
Haftada bir gün maydanoz kürü yapın. (3 demet maydanoz + 5 salatalık + 2 limonu blenderdan geçirip suyunu için).
Her gün yoğurt tüketin.
Kaysı, kuru erik gibi kuru meyveler yiyerek sindirim sisteminizi çalıştırın.
Tuzdan vazgeçin.
Tuzsuz çiğ badem, fındık, yer fıstığı, ceviz tüketin.
Kaliteli zeytinyağı kullanın.
Her gün bir tatlı kaşığı keten tohumu, üzüm çekirdeği veya nar çekirdeği tüketin. (Salata veya yoğurdunuza serpebilirsiniz).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlanmanın beklenmeyen zevkleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN