Bu sezon yerli giyelim

Yeni sezon açılırken, Türk tasarımcıların koleksiyonlarına göz atma vakti. Dünyadan moda bağımlılarının da baş tacı ettiği bu modacıların çoğu bu kış yalnızlık teması kullandı. Türk modacıların 2013 sonbahar-kış koleksiyonlarını Cumartesi SABAH okurları için derledik

BNG-Nilgün Gülen

BNG, deri ürünleri ve zamansız tasarımları ile Türk müşterisine kendini kanıtlayan yerli markaların başında geliyor. BNG'nin tasarımcısı ve kurucu ortağı Nilgün Gülen'in bu sezon en iddialı parçaları ipek-yün karışımı paltolar ve markanın DNA'sına uygun beyaz gömlekler. 2013 sonbahar-kış sezonu için Brezilya'dan özel olarak getirilen balık derileri ile koleksiyonuna yeni bir soluk kazandıran BNG, tasarım bütünlüğünü devam ettirme niyetiyle takı ve aksesuvar da hazırlamış. Markanın, müdavimlerine bir sürprizi de bu sezon ilk defa satışa sunulan 10 parçalık çanta koleksiyonu.

Hakaan

Uzun yıllar Türk kadınlarının baş tacı olan Hakan Yıldırım, Türkiye'ye sığamayıp yeteneğini önce Londra, ardından da Paris Moda Haftası'nda sergilemeye başladı. Geçtiğimiz sezon İstanbul-Paris hattında göstereceği koleksiyonunun tamamını kaybederek Paris Moda Haftasın'nın en büyük sansasyonu yaratan tasarımcı, bu olayın ardından ilk defilesini 2013 sonbaharkış koleksiyonu ile yaptı. Beyaz, siyah ve kırmızının hakim olduğu Hakaan defilesinde, tasarımcının en güçlü olduğu parça olan elbiseler yine ön plandaydı. Yıldırım'ın vücuda oturmayan takım elbiseleri ve kürk dış giyim ürünleri bu kışın en değerli parçaları olacak.

Gamze Saraçoğlu

Yeni nesil Türk tasarımcıları arasında, istikrarlı bir yükseliş gösteren Gamze Saraçoğlu sonbahar-kış koleksiyonunda hem erkeksi hem de feminen bir çizgide duruyor. Büyük beden paltolar ve ceketler, sigaret pantalonlar, kruvaze etekler ile şehirli kadının giydiği her parçaya koleksiyonunda yer veren Saraçoğlu, 2013 sezonunda beyaz, ekru, bronz tonları, siklamen, saks, antrasit, vizon, gri ve siyah kullanmış.

Atıl Kutoğlu

Türkiye'yi dünyada temsil etmeye başlayan ilk isimlerden biri olan Atıl Kutoğlu, artık köklerine, yani İstanbul'a dönüyor. Modacının İstanbul Moda Haftası'nda sergilediği koleksiyonunun genelinde kadınsı fügürler öne çıkıyor. Modacının, "Truva, Aztek ve aynı zamanda modern ve şık hippilerden esintiler içeriyor," diye tanımladığı 2013 sonbaharkış koleksiyonu kokteyl elbiseleri ile Kutoğlu'nun iddiasını konuşturduğu, geometrik figürler kullanılan gece elbiseleri ön planda.

Elif Cığızoğlu

Yalın çizgileri kadınsı detaylarla birleştirebilmek gibi bir yeteneğe sahip olan tasarımcı Elif Cığızoğlu'nun 2013 sonbahar-kış sezonu koleksiyonu pek çok bileşenle oluşturulmuş. Kadın bedeni üzerinde olmadığı sürece, seksapelini gizleyen, kadınsılığını saklayan parçalar hazırlayan tasarımcı, bu sezon her zamankinden daha iddialı. Maskülen parçaları, kadın bedenini kullanarak seksi bir hale getirdiği iddiasında olan Cığızoğlu, bu sezon takip edilmesi gereken Türk tasarımcıların başında geliyor.

Mehtap Elaidi

Türk moda endüstrisine büyük katkıları olan deneyimli tasarımcı Mehtap Elaidi'nin İstanbul Moda Haftası'nda sergilediği 2013 sonbahar-kış koleksiyonu, 'az' kavramı üzerine kurulmuş. Defile sonunda, alışılmadık ve eğlenceli kullanımlı fermuar detayı ile akıllarda kalan koleksiyon, istenilen ve hatta istenmeyen her şeye kolaylıkla erişilen günümüzde, az ile mutlu olmanın meziyet olmasından yola çıkıyor. Kombin kolaylığı sağlayan sade parçaların ağırlıkta olduğu Mehtap Elaidi koleksiyonunda, renkler turuncu, siyah, beyaz, antrasit olarak sıralanmış, bu renklerin birlikteliklerinden renk blokları elde edilmiş.

Arzu Kaprol

Kariyerinin olgunlaşma dönemine giren ve Türk halkının en sevdiği tasarımcılardan biri olan Arzu Kaprol'un Paris'te gösterdiği koleksiyonu New York'taki Bergdorf Goodman, Londra'daki Harrods ve Harvey Nichols mağazalarında satılıyor. Türkiye içinde de dokuz mağazaya ulaşan ve iddialı bir hazır giyim markası haline gelen Arzu Kaprol, bu kış için formları ile ön plana çıkan bir koleksiyon hazırladı. Kalabalık alanlarda yalnız olma fikrinden yola çıkarak hazırladığı 2013 sonbahar-kış sezonunda Arzu Kaprol parlak sarı ve siyah kombinler, ekru, gece mavisi, mor ve kırmızı renkleri sıkça kullandı. Kaprol'ün dış giyim ürünlerinde kullandığı kürkler de bu sezonun ilgi odağı olacak parçaları arasında.

Dice Kayek

Paris çıkışlı Dice Kayek, uzun yıllar Paris Moda Haftası'nda koleksiyonlarını sergiledikten sonra, bir süredir alternatif tanıtımlar yapıyor. Dice Kayek'in koleksiyonu kadar, yakın zamanda Londra'nın tasarım müzesi Victoria&Albert'te açacağı sergi de merakla bekleniyor. Paris'in ünlü mağazası La Fayette'te kurulan özel bir alanda da satılmaya başlayan markanın 2013 sonbaharkış koleksiyonuna fuşya, pembe, mavi ve beyaz hakim. Omuz bölgesine vurgu yapılan koleksiyonda panelli elbiseler, Dice Kayek'in imzasi haline gelen işlemeli bluzlar, yakaları kristal boncuk ve taşlarla işlenmis elbiseler, pardösüler ve kabarı k formlu kutu etekler var.

Zeynep Tosun

Her sezon moda bağımlılarının koleksiyonunu heyecanla beklediği genç tasarımcının Londra Moda Haftası'nda da sergilediği 2013 sonbahar-kış koleksiyonu işlemeleri ile ön plana çıkıyor. Türk tasarımcılarının kültürel olarak yakın olduğu el işlemelerini modern bir yorumla sunabilen ilk isim olan Tosun, bu sezon yaka ve kol bölgelerine yoğunlaşmış. Tasarımcının 80 parçalık koleksiyonundaki montlar, 2013 sezonunun en büyük 'hit'i olmaya aday.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sezon yerli giyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN