Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bienal şehre gelir mevsim sanat olur

13. İstanbul Bienali kapılarını bu kez ücretsiz açıyor. Çağdaş sanatla ilgili önyargıları bir kenara bırakın, bu şaşırtan, soru sorduran etkinliğin yolunu tutun deriz. Rotanız bizden, gezmesi sizden. Göreceksiniz bienal çok tanıdık gelecek size!

İki yılda bir düzenlenen ve Türkiye'de çağdaş sanatın zirve noktası olarak görülen İstanbul Bienali bugün kapılarını açıyor. Taksim, Karaköy ve Unkapanı hattındaki beş ana mekanda sergiler, performanslar, enstalasyonlar, yerleştirmeler sizleri bekliyor. Önemli bir uyarı: Bu yıl bienali ücretsiz gezebileceksiniz... İKSV'nin düzenlediği, Fulya Erdemci'nin küratörlüğünü yaptığı 13. İstanbul Bienali, 90'lardan bugüne çeşitli vesilelerle sık sık tartışmaların odağında yer alan kamusal alan kavramına odaklanıyor; 88 sanatçı ve sanatçı grubunun çalışmaları yer alıyor. Şu bilinen bir gerçek; bienal birkaç saatte gezip görülecek bir etkinlik değil. Ana mekanları dolaşmak için bile en az bir gününüzü ayırmanız gerekiyor.

İLK DEFA GEZECEKLER İÇİN
SABAH'ın basın sponsoru olduğu bienali dolaşmaya Taksim hattından başlayacaksanız; Arter, Salt Beyoğlu'nu önce gezmeniz daha mantıklı. Sonrasında aşağı inip Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nu ziyaret edebilirsiniz. Üç ana mekanı gezmek aslında yorucudur. Tavsiyemiz, durup bir soluklanmanız, Karaköy'deki lokanta ya da kafelerde biraz dinlenip ihtiyaçlarınızı giderdikten sonra Antrepo no:3'ün yolunu tutabilirsiniz. Antrepo no:3'te en az birkaç saat vakit geçirmeniz gerektiğini hatırlatalım. Sonra biraz sapa olsa da Unkapanı'na gidebilirsiniz. Bu rotayı farklı şekillerde uygulamanız mümkün tabii. Bienali ilk defa gezecekseniz bir ricamız var: Lütfen önyargılarınızı bir kenara bırakın. Çok dillendirilmez ama içten içe çağdaş sanata burun kıvırma olayı vardır memlekette. Bu tür yaklaşımların sizi etkilemesine izin vermeyin. Çağdaş sanat ezber bozar, merak ettirir, soru sordurur, şaşırtır, düşündürür... Misal, bienalde karşıdan karşıya geçme eyleminin nasıl bir sanat etkinliğine dönüştüğüne şahit olabilirsiniz (Antrepo no:3'teki, Maider Lopez'in çalışması). Buna hazırlıklı olun! 5 TL'ye satılan bienal kitapçığında çalışmalar ve sanatçılarla ilgili kapsamlı bilgiler var. Göz atmanın faydasını göreceksiniz. Eğer mümkünse bienali birkaç arkadaş birlikte gezmenizde fayda var. Çünkü ilk elden takıldığınız konuları kendi aranızda tartışabilirsiniz. Ama mekanlarda profesyonel ekipler tur (5 TL) düzenliyor, isterseniz yardım alabilirsiniz.

ŞEHİR BİENAL OLMUŞ
13. İstanbul Bienali aslında çok da yabancısı olmadığımız konuları tartışmaya açıyor: Kamusal alan nedir? Bir şehirde farklı 'kamu'lar bir arada nasıl yaşar? İktidarlar kamusal alanı neden şekillendirmek ister? Sivil insiyatifler neden buna karşı çıkar? Bienalde de sosyolojik, sanatsal, felsefi açılımlarla bu sorulara cevap arayan çalışmalar çıkacak karşınıza. Sergideki çalışmaları görünce "Eee bizim hayatımız bienal olmuş" diyebilirsiniz. Mesela merdiven boyama işi, aslında bir bienal çalışması potansiyeli taşıyor. Ama ne derler; sanat hep hayatı taklit eder.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bienal şehre gelir mevsim sanat olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN