Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkesin radyosu kendine

Teknoloji geleneksel radyoculuğa farklı bir anlayış kazandırdı. Artık eli klavye tutan herkes kendi amatör internet radyosunu kurup gönlünce yayın yapabiliyor

Giriş Tarihi: 14.9.2013
1994'te Microsoft'un geliştirdiği internet radyosu artık günlük hayatın bir parçası. Türkiye'de bu alanda ilk adımlar, 2004'te kurulan Nuist adındaki internet radyosuyla atıldı. Şu an Nuist yok ama sayısız ve çok çeşitli internet radyoları var. İnternet radyoculuğunun en önemli özelliği, arzu eden herkesin kendi radyo yayınını ücretsiz ve kolayca yapabilmesi. Yüksek maliyetlerle istasyon kurmadan ve frekans ayarlamadan internet üzerinden kolayca yayına geçilebiliyor. İnternet radyocuları, profesyonel radyolarda olduğu gibi anons yapabiliyor, şarkı çalabiliyor ve yayına konuk alabiliyor. İhtiyacınız olan üç şey internet bağlantısı, bilgisayar ve mikrofon. Bu donanımlara sahipseniz yapmanız gereken, radyoculuk hizmeti veren Fizy. com, listen2myradio.com ve caster.fm gibi sitelerden birine üye olup programınıza isim vermek. Artık yayına başlayabilirsiniz! Geleneksel radyoculuktaki frekans sorunu internet sayesinde ortadan kalkıyor. Yayınlar karasal ya da bölgesel değil, dünya üzerinde her yerde dinlenebiliyor. Elbette zorlukları da var amatör internet radyoculuğunun. İnternet veya elektrik kesildiğinde yayın da sekteye uğruyor. Bir de tabii çalınan şarkıların telif hakkı meselesi var... Ama tüm bunlar birçok kişinin internet radyoculuğuna soyunması için engel değil. Dernekler, üniversiteler, sanal sözlükler de internet radyocuları kervanına katılanlar arasında. Sözlük radyolarının içerikleri genelde eğlence ve gündem. Ekşi Sözlük, soulberry.com, Radyo Uludağ , radyo.uludagsozluk.com, İTÜ Sözlük ise radyo.itusozluk.net üzerinden yayın yapıyor. Üniversitelerin internet radyoları (örneğin Radyo Boğaziçi - Boğaziçi Üniversitesi, Radyo A - Anadolu Üniversitesi, Radyo Ege Kampus - Ege Üniversitesi, Radyo İletişim - İstanbul Üniversitesi) ise öğrencilere radyoculuğun inceliklerini öğretme amacını taşıyor.

BU ÇİFTLİK DİNLENİYOR VE İZLENİYOR
Sanal âlemde hatırı sayılır bir üne sahip radyolardan biri Geyik Çiftliği. Emre Şan ile Can Yücel Metin adlı iki arkadaş, iki yıl önce bu işe girişmiş. İnternet radyolarının aslında can sıkıntısından doğduğunu söyleyen, "Yaptığımız geyiği yayınına taşıdık" diyen ikili şimdilerde projeyi büyütmenin yollarını arıyor. Geyik Çiftliği'ni diğer internet radyolarından ayıran unsur, yayının aynı zamanda izlenebilir olması. Bunun için Emre Şan, İstanbul Etiler'deki evini, bir mini radyo istasyonuna dönüştürmüş. Günde iki ila dört saat arası görüntülü yayın yapıyorlar.

HER YAŞTAN DİNLEY İCİLERİ VAR
Şan "Geyik Çiftliği'nde 12 programımız var. Eğleniyoruz bir yandan, iyi vakit geçiriyoruz, bu da yansıyor " diyor ve şöyle devam ediyor: "Görüntülü yayın yapan büyük kuruluşların internet radyoları var. Ama oradakiler TV'deymiş gibi davranıyor. İnsanlar açıyor, sanki televizyon izliyor gibi hissediyor. Adam sıkılıyor, bizi açıyor, biz orada gülüyoruz." Can Yücel Metin ise " Derdimiz herhangi bir görüşü empoze etmek değil. Her türlü insanı yayın alıyoruz. 14 yaşında da 55 yaşında da dinleyicimiz var" diye anlatıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Herkesin radyosu kendine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN