Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhteşem saplantı

Avrupa'nın en prestijli modern sanat müzelerinden MART'taki 'Muhteşem Saplantı' sergisinin bazı salonlarında evinizde gibisiniz

İtalya'nın Rovereto kentindeki Çağdaş ve Modern Sanat Müzesi'nde (MART) hayatımın en eğlenceli sergi tecrübesini yaşadım. Elimde ne harita, ne katalog ne de kitap vardı. Kendimi, bir çocuğun kaydıraktan salıvermesi gibi serginin içine saldım. İnanılmaz olan da tıpkı kaydıraktan inen bir çocuk gibi eğlendim. Avrupa'nın en prestijli modern sanat müzelerinden MART'ın sergisinin adı 'Muhteşem Saplantı'. Bir kere adı çok seksi. Müze kendi depolarındaki eserleri teşhir ediyor, ama ne teşhir etmek. 10. yılını kutluyor MART. Sergi, bireyselliği vurgulayan insan heykellerinin sizi karşıladığı bir salonla başlayıp, Rovereto civarındaki toprağı simgeleyen taşların serildiği bir salonda bitiyor. Aralarından en beğendiğim 'koleksiyoncu' salonu. Serginin küratörü şöyle hali vakti yerinde bir koleksiyoncunun salonunu hayal etmiş. Bir duvar Modigliani tablolarıyla donatılmış ve inanılmaz bir seramik koleksiyonu var. Böyle bir koleksiyoncunun evine gittiğiniz için çok mutlu oluyorsunuz. Giacomo Balla, Fortunato Depero gibi İtalyan fütüristlerinin "Evinizdeki her eşya, bir sanat eseri olmalı" yaklaşımını yansıtan çalışmaları ise insanı sımsıcak bir salona sürüklüyor.

1 KM'LİK YÜRÜYÜŞ
Tabii ki İtalyan çağdaş ve modern sanatının önemli eserlerini sunan 1 kilometrelik bu yürüyüşte, İtalyan sanatının ABD'den esen rüzgarlara pencerelerini açtığı dönemler de yer alıyor: Dev bir Marlyn Monroe enstalasyonu göz alıyor. Müzede daha önce düzenlenen sergilerin kataloglarının karşılıklı iki duvara boydan boya yığıldığı salonda ise istediğiniz kitabı alıp götürebiliyorsunuz. Yani müzenin de bir parçasını alıp gidebiliyorsunuz. Seyircisiyle oynayan, onu oyunun içine katan bir sergileme tarzı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhteşem saplantı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN