Hem alışveriş hem yardım

Charity Shop'lar İngiltere'de büyük ilgi görüyor. Yardım amaçlı kurulan ve gelirleri vakıflara giden bu mağazaların sayısı 10 bini aştı

Ekonominin eskisi kadar iyi olmayışı etkisini en çok Londra'da gösteriyor. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Londra'da son birkaç yıldır her şeyin fiyatı hızla yükseliyor. Bu yüzden pek çok kişi kendisine uygun alternatif yollar bularak, tasarruf yöntemine gidiyor. Son yıllarda Londra başta olmak üzere bütün İngiltere'de 'Charity Shop'lardaki alışveriş oranının artması da bunun bir neticesi. Yardım amaçlı kurulan ve İngiltere'deki yardım vakıflarına büyük miktarda katkı sağlayan Charity Shop'ların sayısı 10 bini aşmış durumda. Kıyafetten beyaz eşyaya kadar pek çok şeyin satıldığı bu mağazaların stoklarını bağışlar oluşturuyor. Aklınıza kötü durumdaki eşyalar gelmesin. Hiç giyilmemiş kıyafetler, kutusu bile açılmamış elektronik eşyalar görebilirsiniz. Bu yüzden pek çok kişi alışverişe çıktığında ilk olarak buralara uğruyor, çünkü herhangi bir mağazada ödeyeceği fiyatın çok altında, aynı veya benzer ürünü bulma şansı var. Yepyeni bir DVD oynatıcıyı beş pounda (15 TL civarı), porselen bir yemek takımını 15 pounda (45 TL civarı) ya da sadece birkaç kez giyilmiş Dior marka takım elbiseyi 25 pounda (75 TL civarı) satın alabilirsiniz. Tabii bu dükkanların esas amacı yardımda bulunmak. Her dükkan farklı bir vakfa hizmet ediyor; elde edilen gelirlerin kimi tedaviye muhtaç çocuklar, kimi yardım bekleyen hayvanlar, kimi evsizler için harcanmakta. Böylece alışveriş tutkusu büyük bir yardıma dönüşüyor.

AYŞE ERKMEN VE MİNİK SERÇE
Avrupa'nın en büyük gösteri merkezi olan Londra'daki Barbican Centre'da, Ayşe Erkmen'in 'Intervals' adlı yeni sergisi açıldı. Sanatçı, Barbican için hazırladığı yeni enstalasyonlarında tiyatro, opera ve bale dünyasının arka planlarından esinlenmiş. Pop müziğin kraliçesi Sezen Aksu ise gelecek cumartesi Royal Albert Hall'da üçüncü kez sahneye çıkacak. Konserin bilet fiyatları 30 - 90 pound arasında (yaklaşık 90 - 270 TL) değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem alışveriş hem yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN