Yedi kıtada, yedi çölde, yedi maraton

Türkiye'nin ilk Ultra Maratoncusu Alper Dalkılıç, yedi kıtada maraton koşmayı kendine hedef koydu. Dalkılıç altı kıtada koştu, şimdi sıra Kuzey Amerika'daki Büyük Kanyon'da

Alper Dalkılıç, asıl mesleği bankacılık olan bir sporcu. Yıllardır zorlu parkurlarda koşarak fiziksel ve psikolojik gücünü sınıyor, bir yandan da çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Tema Vakfı gönüllüsü olarak 'Çöllerde Koşalım ama Çöllerde Yaşamayalım' sloganıyla dört farklı kıtada, dört farklı çölde Ultra Maraton koşmayı başaran ilk Türk, dünyada ise 28. sporcu oldu. 35 yaşındaki sporcunun son hedefi yedi kıtada yedi maraton koşmaktı. Dalkılıç, son olarak yedinci ve son kıta hedefi olan Kuzey Amerika'da Büyük Kanyon'da da koşmayı başardı. Sporcuların fiziksel güçlerinin ve dirençlerinin sınandığı, zorlu parkurlarda zorlu bir yarış olan Ultra Maraton'a katılan Dalkılıç ilk altı hedefini başarıyla tamamladı. 2013'ün mayıs ayında Avustralya Ultra Maratonu'nu bitiren genç 4-10 Ağustos'ta İzlanda Ultra Maratonu'nda 250 km koştu ve hedefine bir adım daha yaklaştı. Dalkılıç altı kıtada yaklaşık 2 bin kilometre yol kat etti ve 22 Eylül'de hedefinin son ayağı için yedinci kıta Kuzey Amerika'da Büyük Kanyon'da koşmaya başladı.

TEMA YARARINA ADIM ATIYOR
Dalkılıç toplam 273 km koşacak. Ancak yüksekliği 600 metreyi bulan kaya duvarları nedeniyle parkur hayli zorlu. Diğer altı kıtada olduğu gibi Dalkılıç adımlarını yine TEMA yararına attı. Genç sporcu maraton öncesi sosyal paylaşım sitesinde Bryce Canyon National Park'ta antrenmanlar sırasında çektiği son fotoğrafları paylaştı. 803 sırt numarasıyla koştuğunu açıklayan genç sporcu mesajında "Yeni takipçilere, arkadaşlarıma, dostlarıma herkese selamlar. Sahra Çölü' nde tanıştığım Anderson Dutra Cerceau, eşi ve Mico Angelo ile Bryce Kanyon'a gittik. Çöldeki dostluklar daim oluyor, kanyon da çok keyifliydi. Manzara muhteşemdi" dedi. Dalkılıç, 2012'de Güney Amerika'daki Atakama Çölü'nü, Asya'daki Gobi Çölü'nü, Afrika'daki Büyük Sahra Çölü'nü, Antarktika'daki Buzul Çölü'nü aştı. Mayıs 2013'te Avustralya'daki Büyük Victoria Çölü'nü, ağustosta ise Avrupa'daki İzlanda Buzul Çölü'nü geçen Dalkılıç, Kuzey Amerika'daki Büyük Kanyon ile yedi kıtayı da tamamlamış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi kıtada, yedi çölde, yedi maraton
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN