Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayakkabımın albenili olması şart

Türk erkeğinin stil kodlarını kendi gardırobuna layıkıyla uygulayan Emaar Türkiye CEO'su Ozan Balaban giyimde önceliklerini ve yeni sezonda alacaklarını anlattı

- Bir alışveriş çılgınlığı var mı sizde?
- Yok, buna alışveriş çılgınlığı demeyelim de titiz ve özenli giyinmek diyelim. Bu bana babadan kalan bir durum. Uzun yıllar New York, Londra ve Milano'da yaşadım. Hepsi modayla iç içe şehirlerdi. Ben mühendisim. İşim gereği tasarım, resim, heykel ve moda gibi konuları takip ediyorum. Bir gömleğin tasarımı, farklı bir dikişi beni cezbediyor.
- Hangi markaları seversiniz?
- Prada, Jil Sander. Yazın da Etro'cuyum. Uzun yıllardır gelen bir İtalyan ekolü var. Ama genel olarak kendime yakışanı giymeyi tercih ediyorum. Marka saplantım yok. H&M ve Zara'dan da alışveriş yapıyorum ama takım elbise de hep Zegna, Gucci ve Armani alıyorum. Kesimlerini ve kuplarını kendime çok yakıştırıyorum. Tom Ford hiç giyemediğm bir marka. Kalıpları bana uymuyor.
- Kaç tane takım elbiseniz vardır?
- 100'ün üzerinde vardır.
- Aktif olarak kaçını giyersiniz?
- O kadar enteresan ki belki 20 tane siyah takım elbisem var ama ben hep aynı üç taneyi giyiyorum. Aktif olarak giydiğim toplam 15-20 tanedir.
- Yıllar içinde daha bilinçli alışveriş yapıyor musunuz?
- Evet, artık 10 gömlek yerine üç gömlek alıyorum. Aksesuvarlara daha fazla önem verir oldum. Ekonomik gücüm arttıkça saat ve kol düğmesine yatırım yapıyorum.
- Kıyafetlerinizde önceliğiniz nedir?
- Çok seyahat ederim. Bu yüzden ayakkabıda rahatlık benim için öncelikli. Ama rahat diye de şık olmayan bir ayakkabıyı giymem. Ayakkabımın bir albenisinin olması lazım.

HAZIRLANMAM BİR SAAT SÜRER

- Evden çıkmadan önce dış görünüşünüze ne kadar mesai harcarsınız?
- En az bir saat sürer hazırlanmam. Gece yatarken, ertesi gün ne giyeceğime dair aklımda fikir vardır. Giyeceklerime randevularıma göre karar veririm. Ciddi bir iş toplantısı varsa, daha çok siyah, lacivert... Bir de siyah deri kayışlı saat tercih ederim. Daha rahat geçecek bir gün için giyiniyorsam örgü kravat, metal bir saat ve spor kol düğmeleri kullanırım. Bazen de çocuklarım karar verir. Sabah kızım bir kravatla geliyor. Mecburen o kravata uygun bir takım elbise giyiyorum.
- Hafta sonları da bu kadar sürüyor mu hazırlanmanız?
- Tabii kremlerimi filan sürmek, ancak bir saate çıkabiliyorum.
- Modayı nereden takip ediyorsunuz?
- GQ ve Mens Health dergilerini takip ediyorum. Türkiye'de ne yazık ki erkek dergileri az. Ben de life style dergilerinin içinde bulduğum moda sayfalarını inceliyorum. Defileleri takip etmeye çalışıyorum. Bir de yurtdışına çıktığımda bolca mağaza geziyorum.
- Tanıştığınız insanın kıyafetleri, sizin o kişiye olan bakış açınızı değiştirir mi?
- Değiştirmez ama o işin ciddiyetine, karşımdaki kişinin kıyafetleri üzerinden karar veririm. Mesela bir iş toplantısına ütüsüz, itinasız bir kıyafetle geliyorsa, bana ve işe olan saygısını yeniden değerlendiririm. Kişinin ayakkabısının yeni olması veya markası önemli değildir ama temiz olmasına özen gösteririm.

ÖZEL HAYATIMDA FAZLA RENKLİYİM

- Yeni sezonda ne giyeceksiniz, ne giymeyeceksiniz?
- Bu yıl ateş ve mürdüm renkleri, erkekte biraz daha öne çıkıyor. Toprak tonları ve turuncu da yükseliyor. Bu yüzden kravat ve kol düğmelerime bu renkler girecek. Takım elbisede önceliğim yine siyah, lacivert ve griden yana olacak. Ayrıca renkli kazaklarıma ekleme yapacağım.
- Renkli kazaklarınızı nasıl kullanmayı seviyorsunuz?
- İtalyan usulü kullanıyorum. Renkli kazakları ceketin veya gömleğin üzerine bağlamak hoşuma gidiyor. Özel hayatımda çok renkli bir insanımdır, hatta eşim bu durumdan şikayetçi.
- Bu sezon boylarda ve aksesuvarlarda ne gibi değişiklikler yapacaksınız?
- Bu sezon pantolon boyları kısalıyor. Ben de gardırobuma bir iki kısa paçalı ekledim. Paçalar kısaldığı için ayakkabı boyları yükseliyor. Süet botlar geçen yıl başlamıştı, hâlâ devam ediyor. Bu yüzden o da alacaklarım arasında...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayakkabımın albenili olması şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN