Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filmin başlamasına 5 dakika var!

TV üreticileri, uydu platformu sahibi şirketler, Telekom operatörleri, medya şirketleri, Google, Apple gibi teknoloji devleri sabit ve mobil internet ortamında TV ve eğlence keyfi için rekabet ediyor

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Film, dizi ve TV izleme servisleri artık internet üzerinden kıyasıya rekabete girişti. İçlerinde müşteri sadakatini artırmaya çalışan TV üreticileri ve Telekom operatörleri de var, uydu platformu sahipleri ve teknoloji şirketleri de. Televizyon ekranı için rekabet edenler arasında Google ve Apple gibi teknoloji devleri de var. Üstelik Apple TV ve Google TV gibi uygulamalar, YouTube gibi yeni izleme alışkanlıklarına yönelik içerikler de var. İnternet hızları arttıkça, Telekom şirketleri ve internet devleri işin içine daha çok giriyor.

YÜKLE, YOUTUBE ÖDESİN
Türkiye'de YouTube'un telif ödemesi çok eskilere dayanmıyor. İzlenme oranlarına ve reklam gelirine bağlı olarak ödeme yapan YouTube, toptan alıcı olarak oldukça uygun şartlarda büyük alıcı olarak kendi kurallarını koyuyor. Üstelik yoğun trafik sayesinde Telekom şirketleriyle şartlarını kendi belirlediği servisi alma şansına sahip. Ancak izlenme oyunlarına karşı yeniden düzenleme yapan You- Tube, sahte aldatan istatistiklere karşı önlem almayı ihmal etmiyor.

KENDİ KANAL OLUŞTUR
İnternette video paylaşmanın en kolay yolu YouTube, İzlesene ve benzeri sitelere video yüklemekten geçiyor. Normal televizyon içeriği de zaman içinde benzeri video sitelerine taşındı. Ancak yeni nesil video içeriğini ise kullanıcılar oluşturuyor. Bunu yaparken ortaya çıkan telif sorunlarını YouTube veya İzlesene.com çözmek için girişimde bulunuyor. Eğer yüklediğiniz videoları sosyal ağlardan paylaşırsanız, kanalınızın izlenme oranını artırabiliyorsunuz.

Evde YouTube televizyonu
Son dönemde en çok konuşulan ve iki veya üçhafta satın almak için beklenen cihazların başında Google ChromeCast geliyor. Ben de üç haftalık bekleyişten sonra 35 dolara Google ChromeCast sahibi oldum. Yaşadığım 3 haftalık deneyimi de paylaşmak beni yormaz diye düşündüm... Aslında Apple TV'nin farklı bir versiyonu diyebiliriz. Ancak Google ChromeCast daha basiti bir YouTube kanalı gibi çalışıyor. Elinizdeki akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarla yönetebiliyorsunuz. ChromeCast kullanımı oldukça kolay. LCD yani ince ekran televizyonların arka yüzünde artık birden fazla HDMI girişi var. Bu girişe ChromeCast'i bir dönüştürücü ile takın. Cihaz düşük de olsa elektrik ihtiyacı olduğu için ya televizyondaki USB girişinden ya da adaptör ile prizden bu elektriği alın. Sonra bilgisayar, telefon veya tabletinize ChromeCast yazılımını yükleyin. Kullandığınız Chrome tarayıcıyı çalıştırdığınız anda ekranın sağ üst köşesinde beliren ikona tıklamak yeterli oluyor. İsterseniz tam ekran isterseniz normal bilgisayar ekranı gibi izleyebiliyorsunuz.

Apple yeni TV kutusu peşinde
Apple TV ile ilk tanıştımızda bilgisayar kutularına benziyordu. İkinci nesil Apple TV avuç içi kadar küçüldü. TV'nin altında fazla yer kaplamaz oldu. TV bağlantısı basit ama kullanıcılar için kullanışlı bir ekran oldu. İnternet TV kutusu gibi iş görürken, TV dizileri de izlenmeye başlandı. Aslında Apple TV bir nevi truva atı gibi evlere girdi. Şimdi yeni nesil için hazırlık yapan Apple, önce TV izleme alışkanlıklarını izledi, şimdi cihazı geliştiriyor olabilir.

Bir koltukta iki tablet
22 Ekim tarihinde, haftalar önce Nokia World toplantısının olacağı belliydi. Ve kısa bir süre önce Microsoft'un kanatları altına giren Nokia'nın yeni tabletlerini bu toplantıda tanıtacağını sağır sultan bile duymuştu. Apple duymamış olmalı ki, (inanmak mümkün değil) aynı gün Londra'da büyük olasılık yeni iPad tanıtımı için basın davetiyesi gönderdi. Şimdi iki tabletten hangisine dokunmayı kaçırmak istemezsiniz? Nokia'nın yeni ilk Windows tableti mi, yoksa Apple'ın 5'inci nesil iPad'i mi?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filmin başlamasına 5 dakika var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN