Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eller havaya' dönemi başlıyor

Özlenen canlı pop geceleri dönüyor. Hande Yener, Serdar Ortaç gibi isimler sabaha kadar kulüplerde eğlendirmeye başlıyor. Mekanlarda ön masalar şimdiden kapışılmış

Giriş Tarihi: 26.10.2013
2000'li yıllarda eğlence hayatında canlı pop müzik fırtınası yaşanıyordu. Kenan Doğulu, Serdar Ortaç, Nalan, Aydın, Hande Yener... Yemek çıkışı saat 24.00 gibi kulüplerdeki yerimizi alır, sonra da sabahın ilk ışıklarına kadar şarkılar eşliğinde eğlenirdik. Uzun yıllardır bu konsept unutulmuştu. Astronomik rakamlar isteyen sanatçılar konserleri tercih eder hale gelmişti. Hem konser 'prestij' demekti. Gece kulübünde sahne almak bazı 'şarkıcılar' tarafından itibar kaybı olarak nitelendiriliyordu. Şimdiyse o köprülerin altından çok sular aktı. Popçular müşteriyle iletişim halinde olduğu samimi gece kulübü sahnelerine geri döndü. Elbette bunlarda kesenin ağzını açan işletmelerin payı da büyük.

ÖN MASALAR KİŞİ BAŞI 500 LİRA
Günaydın'dan Ataköy'deki Nossa Costa'ya kadar birçok mekanı bünyesinde bulunduran BVS Group, son olarak bu hafta Etiler Nisbetiye Caddesi'nde Sahne isminde bir gece kulübü açtı. İlk akşamın sanatçısı Serdar Ortaç'tı. Bu akşam da Hande Yener sahne alacak. Üstelik iki isimle sezon boyunca, yani mayısa kadar anlaşılmış. İşletme sahiplerine "Nasıl ikna ettiniz?" diye sordum. Taleplerini karşıladıklarını söylediler. Gece 01.00'de sahne alacaklar ve sabaha kadar da şov eşliğinde şarkılarını söyleyeceklermiş. İşin ilginç tarafı 650 kişilik mekanda en ön masaların sezon boyu tutulmuş olması. Öyle ki fiyat bilgisi bile paylaşmıyorlar. "Gelecek ay tutayım, fiyat önemli değil" deseniz bile yok yanıtını alıyorsunuz. Oturabileceğiniz en ön masa 500 lira. Ama önümüzdeki iki hafta boyunca bu masalar da dolmuş. Daha arkalardaki 300-400 liralık masalardan birine oturabilirsiniz. Özlediğimiz pop geceleri geri geldi dedik ama belli ki masa raconu da geri gelmiş. Kimin tanıdığı varsa, ön masayı kapıyor, diğerleri de arkada kalıyor. Gece kulüpleri sahnelerine geri dönen popçular sadece Hande Yener ve Serdar Ortaç değil elbette. Fatih Ürek, Soner Arıca, Funda Arar gibi isimlerde sezon boyunca farklı mekanlarda sahne alacak. Ebru Gündeş de Günay'ı titretmeye devam edecek. Bu arada yemekli ön masada Ebru Gündeş dinlemenin, gece kulübünde Hande Yener dinlemekle aynı fiyat olduğunu da söyleyeyim.

KUMKAPI'DA KINA GECESİ TRENDİ
Kına geceleri son yıllarda kız kıza partilemenin bir başka yoluna dönüştü. Kimileri Cahide'de, kimileri beş yıldızlı otellerde kına gecesi düzenliyor. Mekanlar değişse de başa takılan duvaklar, giyilen mesajlı tişörtler değişmiyor. Ama son günlerde kına gecelerinin ilginç bir adresi daha oluşmuş: Kumkapı. Mekanı kapatıp kına gecesi de düzenlemiyorlar. Yanar döner meyveli, bol mezeli Kumkapı restoranlarında gelin ve arkadaşları göbek atıp eğleniyor. Kumkapı eğlencesine kına gecesi yakış mı? Bence yakışmış.

ŞEHİRDEN HAVADİSLER
Zeytinburnu'ndan bir adres. İlber Ortaylı, emniyet müdürleri, avukatlar... Herkes bu minici mekanda. Adı: Çatlak Kavurma. Her gün çıkan kavurma üç saatte bitiyor. Keşfeden bir daha gidiyor.
Akaretler'deki Gile şu sıralar kulaktan kulağa yayılarak, İstanbul'un en popüler restoranı olma yolunda ilerliyor. İşadamları, sanat camiası, futbolcular ve hatta diğer mekanların sahipleri ve şefleri... Herkes, iki şef ortağın açtığı bu çok özel restorana gidiyor. Patlamış mısırlı sorbe, Ezine peyniri sorbe gibi bildik, yöresel tatlar farklı formlarda karşınıza çıkıyor burada. Üstelik yurtdışındaki Michelin yıldızlı restoranları anımsatıyor. Sahipleri çok yakında Anadolu Yakası'nda bir rotisserie, yani çevirme mekanı açacaklarmış. Bildiğimiz piliç çevirmeden de bahsetmiyorum, ördek, bıldırcın, hatta antrikot çevirme bile olacakmış.

ŞAŞKIN'DA BALIKÇI POPÜLASYONU
Arnavutköy balıkçılar cumhuriyetine dönüştü. Adım başı bir balıkçı var. Sahilde de kendi balığını kendi tutanlar. Konumuz balıkçı popülasyonu değil. Buradaki en eski ve en iddialı balıkçılardan Eftalya'nın Şaşkınbakkal'a şube açması. 2004'ten beri Arnavutköy'de hizmet veren Eftalya iki katlı, camekan bir binada, eskiden Adil Balık'ın olduğu yerde şube açmış. Menü aynı... Klasik Eftalya lezzetleri... Yine ızgara kalamarı iddialı, akya balığından yapılan balık pastırması tadılmalı... Şaşkınbakkal'da açılan bir diğer balıkçı da ufak ama dilden dile dolaşan bir yer: Efkan'ın Yeri Şaşkın Balık. Tam bir müdavim yeri. İşadamları, oyuncular en büyük müdavimleri. Uskumru marini en popüler mezesi...

ÜNLÜLERİN GİZLİ MEKANI
Çubuklu'da Balıkçı Abdullah... Magazin dünyasının gizli mekanı... Neredeyse her gidişinizde Kenan Doğulu-Beren Saat- Ralf-Sanem Tezman, Selin-Abdullah Burnaz gibi isimlere rastlamanız mümkün. Zamanla hepsi sıkı dost olmuş. Gecenin ilerleyen saatlerinde ya masadan masaya laf atmalar başlıyor. Y a da masalar birleşiyor. Ünlüler magazin basınından kaçmak için Abdullah'a gidiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eller havaya' dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN