Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galyalı Asteriks döndü

Ünlü Fransız çizgi romanı Asteriks, sekiz yıl sonra ortaya çıktı. Serinin biri ölen, diğeri emekli olan yaratıcılarının ardından yeni kitap, başka bir yazar ve çizerin imzasıyla yayımlandı

Giriş Tarihi: 26.10.2013
Roma işgaline direnen bir küçük Galya köyünde yaşananları konu alan Galyalı Asteriks'in Maceraları adlı dünyaca ünlü Fransız çizgi romanının merakla beklenen 35. kitabı, 24 Ekim'de yayımlandı. Genetik bir rahatsızlık sonucu her elinde altı parmakla dünyaya gelen Albert Uderzo'nun bu durumuna meydan okurcasına sarıldığı çizim aşkıyla Rene Goscinny'nin metinleri birleşince ortaya çıkan Asteriks, dünyanın en ünlü çizgi romanlarından biri oldu. 1959'dan beri yayımlanan, 108 dile çevrilen ve 370 milyondan fazla satan 35 kitaplık seri ve bu kitaplardan esinlenerek yapılan çizgi filmler, bilgisayar oyunları ve oyuncaklar, tüm dünyada meşhur oldu.

ULUSAL KÜTÜPHANEDE SERGİSİ AÇILDI
Goscinny'nin ölümünden sonra seriye tek başına devam eden Uderzo'nun da yakınlarda damar hastalığı nedeniyle çizimi bırakmasının ardından serinin bu hafta yayımlanan 35. kitabına iki yeni kalem, Jean-Yves Ferri ve Didier Conrad imza attı. Her kitabında iyiye ve kötüye, savaşa ve barışa, haklı ve haksıza dair birçok öğreti de taşıyan Asteriks serisinin son albümüyle Fransa'nın dört bir yanında çeşitli etkinlikler yapılıyor. Paris'in en ünlü kitapçılarında yeni albümün çıkışına özel satış stantları ve paneller düzenlenirken, ülkenin en büyük kütüphanesi olan Fransız Ulusal Kütüphanesi'nde büyük bir Asteriks sergisi açıldı. Dört farklı bölümden oluşan serginin en ilgi çeken kısmı Uderzo ve Goscinny'nin orijinal çizim ve metinlerinin olduğu çalışma masalarıyla Galya köyünün maketleri. Kahramanların ortaya çıkışının hikayelerinden serinin ilham kaynağı olduğu filmler, kitaplar ve oyuncakların sergilendiği koleksiyon 19 Ocak'a kadar açık. Yeni kitabın şerefine Fransız Darphanesi de özel bir koleksiyonla sürpriz yaptı. Bu yeni koleksiyonda 10 avroluk metal paraların üzerinde Asterix'in son kitabı resmedilirken, 50 avroluk paralar, Goscinny ve Uderzo'nun ortak son albümüne, 100 avroluklar ise serinin ilk kitabına ithaf edildi. Bu özel kitap sadecee 500 adet basıldı ve birkaç saatte tükendi. Serinin başarısının ardındaki temel faktör, her yaşa hitap ediyor olması. Çocuklar görsel öğeleri ve dövüşme sahneleriyle büyülenirken, büyükler de her macerayı süsleyen tarih, felsefe ve politika öğeleriyle yapılan kelime oyunlarından hoşlanıyor. Seride MÖ. 50'de Galya'nın Armorika eyaletinde geçen hikayede, tüm Galya'yı Roma İmparatorluğu'na katan Sezar'a ayak direyen bir köy anlatılıyor. Bu yönüyle Asteriks, Fransızlar'ın ABD'nin kültürel ve ekonomik hegemonyasına bir meydan okuyuşunun da simgesi. Tam da bu sebeple Paris'teki Disneyland'in karşısına açılan eğlence parkının adının Asteriks olması da bir tesadüf değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galyalı Asteriks döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN