Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Heyecanlı tablet sohbeti

Tablet bilgisayarlar sohbetin yeni adresi, uygulamalar sohbet için yeni anahtarlar oldu. 479 gramlık iPad Air ve retina ekranlı iPad Mini sohbet kızışıyor

Giriş Tarihi: 26.10.2013
İnsanlar eskisine göre daha çok hareket ediyor. Her hanede seyahat eden bir ya da birkaç kişi var. İnsanlar ucuz ve güvenli sohbet için uygulama ve ürünlere karar vermek durumunda. Operatörler çok seyahat eden veya çok sohbet edenlere göre tarifeler sunuyor. Tabletler de son dönemde en yaygın kullanılan sohbet aracı. Yeni iPad Air ve Nokia'nın ilk tableti Lumia 2520, yıllar sonra Microsoft ve Apple'ı karşı karşıya getirdi. Microsoft bir süredir iPad'in yeteneklerinin sınırlı, fiyatının ise yüksek olduğuna ilişkin reklam kampanyaları yapıyordu. Nokia'nın yeni tablet açıklaması her iki tarafı kızdırırken en ağır darbe Apple'dan geldi.

BEDAVA YAZILIM VE UYGULAMA
Tablet konusunda kendine güvenen Apple, fiyat politikasını asla değiştirmiyor. 499 dolarlık giriş fiyatı iPad Air için de geçerli. Tablet rekabeti konusunda tavrını değiştirmeyen Apple, yazılım konusunda da rakibini can evinden vurdu. Office programlarının karşısına iWork ile çıkan şirket, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için sunduğu OS X Mavericks işletim sisteminin ücretsiz olacağını duyurarak da gündemde bomba etkisi yarattı. Peki Apple neye güveniyor? Apple, beş günde 200 milyon cihaza iOS 7 güncellemesi yapıldığını açıkladı. iOS cihazlarının yüzde 64'ü, iOS 7 platformuna geçti. 20 milyon kişi de iTunes Radyo dinliyor. AppStore'da 1 milyon uygulama tam 60 milyar kez indirildi. Uygulamaları geliştirenlere ödenen meblağ ise 13 milyar dolar. Tüm bu gelişmeler ve Windows işletim sistemi ile Office uygulamalarından ve güncellemelerinden milyarlarca dolar kazanan Microsoft'u hedef alan açıklamalar da iki şirket arasındaki rekabetin kızıştırıyor.

ÜÇ KOLLU REKABET
Apple'ın iOS işletim sisteminin en önemli üstünlüğü, sahip olduğu binlerce uygulama ve aksesuvar seçeneği. Nokia ise Microsoft'un Office yazılımı ile iş dünyası deneyimine güveniyor. Nisan 2010 tarihinde, Apple, iPad'i ilk kez tanıtırken yeni bir kategorinin doğuşuna işaret ediyordu. 170 milyon iPad tablet satan Apple ve Microsoft'un en güçlü rakibi olan Google Android platformu ise şu anda en hızlı büyüyen işletim sistemi. Tablet satışları sadece üç yılda dizüstü bilgisayar satışlarını geride bıraktı. Gartner'ın yaptığı araştırma, 2013 yılı sonuna kadar 184 milyon adet tablet satılacağı yönünde. Aynı araştırmaya göre 2015 yılında tablet satışları PC pazarı geride bırakacak.

İPAD'İN EVRİMİ!
3 Nisan 2010 tarihinde piyasaya çıktığında 2007 yılında doğan iPhone'u büyüğü diye yorumlayanlar oldu. Ancak Steve Jobs ısrarla bunun bir devrim olduğunu iddia ediyordu. Sonra rakamlar Jobs'ı haklı çıkardı. 3.5 yılda 170 milyon iPad ve dizüstü bilgisayardan fazla tablet satışı her şeyi açıklıyor. Yeni bir kategori yaratan Apple, ilk kuşak tablet çıktığında rakiplerin üç yılı var diyordu. Gelin şimdi bu devrimin ürünlerine biraz daha yakından bakalım..

İlk kuşak ipad
3 Nisan 2010'da merhaba dedi. Uygulama mağazası henüz sınırlıydı. Ancak kullanıcıların artması deneyimin kullanıcıları memnun etmesi uygulama geliştiricilere çekici geldi. Kitap gibi hafif değil, 3G + WiFi modeli 730 gramdı ve USB girişi olmadığı için eleştiriliyordu. Kalınlığın 13 mm olması da dikkat çekiyordu.

İkinci Kuşak iPad
11 Mart 2011'de piyasaya sürüldü. Kameralı olması en dikkat çekici özelliğiydi. Ağırlığı 610 gramdı. Kalınlığı ise 13 mm'den 8.6 mm'ye düşmüştü.
Üçüncü Kuşak iPad
Tam bir yıl sonra 16 Mart 2012'de piyasaya çıktı. İlk Apple A5X çipset kullanan modeldi. Ömrü sanki diğerleri kadar uzun olmadı. New iPad olarak ortaya çıktı. En kısa ömürlü kuşaktı. Kalınlığı 9.6 mm olmuş, ağırlığı ise 660 grama çıkmıştı.

4'üncü kuşak iPad
Yaklaşık 8 ay sonra 2 Kasım'da sahneye çıktı. Retina ekran olarak göze çarpan iPad 4, A6X çipset ve çift çekirdekli işlemci kullanıyordu. Ağırlığı 662 grama çıkmış, kalınlığı ise 9.mm'ye düşmüştü. İlk kez lightining bağlantı kullanıyordu.

5'inci Kuşak iPad Air
22 Ekim 2013'te sahneye çıkan iPad Air 7.5 mm inceliği ve LTE antene sahip modeli 478 gram ağırlığı ile dikkat çekiyordu. A7 işlemcinin yanı sıra MiMo teknolojisini kullanan ilk iPad olması göze çarpıyordu.

iPad Mini
7.9 inç ekranı iPad 4 ile aynı zamanda 2 Kasım 2012'de tanıtıldı. 312 gram ağırlığı ve 7.2 mm kalınlığa sahipti. 22 Ekim'de tanıtılan ikinci kuşak iPad Mini ise retina ekranı ile dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Heyecanlı tablet sohbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN