Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngilizler gıda bankasından besleniyor

Yaşam şartları giderek zorlaşan İngiltere'de, yiyecek yardımı yapan 400'den fazla gıda bankasından yılda 750 bin kişi yararlanıyor

İngiltere'deki ekonomik kriz, etkisini her geçen gün daha fazla gösteriyor. Herkes ülkedeki hayat pahalılığından ve yaşamın gittikçe zorlaşmasından şikayetçi. Özellikle önümüzdeki aydan itibaren enerji faturalarına zam yapılacağının açıklanması, İngilizleri kızdırmış durumda. Düşük ücretler ve yüksek faturalar nedeniyle zorluk yaşayanların, bu kış ısınabilmek için mutfak harcamalarından kısıtlama yapmak zorunda kalması bekleniyor.

İLK ABD'DE KURULDU
Ülkedeki krizin boyutu, 2010'dan bu yana çok sayıda insanın yiyecek yardımına başvurmasından da anlaşılıyor. Yapılan araştırmalara göre 'Food Bank' olarak bilinen gıda bankalarına başvurarak gıda temin edenlerin sayısı, İngiltere'de geçen yıldan bu yana üç kat artmış durumda. 'Food Bank' organizasyonunu yürüten The Trussell Trust yetkilileri, İngiltere'de nisandan bu yana 350 binden fazla kişiye gıda yardımında bulunulduğunu açıkladı. Bu sayının 130 binini çocuklar oluşturuyor. Hiçbir kâr amacı gütmeyip insanlara gıda yardımında bulunma amacı taşıyan 'Food Bank'ların ilki 1967'de ABD'de kuruldu ve zamanla dünyanın dört bir yanına yayıldı. İngiltere'de 2004'te kurulan ve sadece iki tane bulunan gıda bankalarının sayısı, bugün 400'ü geçmiş durumda. Bu alışılmadık bankalarının kapıları, kilise, okul, sağlık ya da sosyal hizmet görevlileri tarafından yemek yardımı ihtiyacı olduğu düşünülüp sevk edilen herkese açık. Dağıtılan yemek kutularında süt, çay, pirinç, makarna, konserve et, sebze, meyve gibi temel gıdalar bulunuyor. Tesco gibi büyük alışveriş zincirlerinin yanı sıra yardım etmek isteyenler de gıda bankalarına para ya da yiyecek bağışında bulunabiliyor. İngiltere'de bu yıl yaklaşık 750 bin kişinin gıda bankalarına başvuracağı tahmin ediliyor. The Trussell Trust yönetim kurulu başkanı Chris Mould İngiltere'deki gıda yoksulluk düzeyinin kabul edilebilir olmadığını belirtirken, İşçi Partisi milletvekili Steve McCabe de geçtiğimiz ay gıda bankalarıyla ilgili olarak "Ülkedeki gıda bankası sayısının hükümet için bir utanç kaynağı olması gerektiğini" söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngilizler gıda bankasından besleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN