Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir tatlı huzur alınacak balıkçı

Genç kuşaklar için Kalamış bir yanında marina duvarının uzandığı, öteki yanında ise alt katları restoran, pub ve kafelere dönüşen binaların yer aldığı geniş bir caddeden ibaret. Bir tatlı huzur almaya geldik, Kalamış'tan şarkısındaki Kalamış'ın burası olduğu bilinse de, bugünkü Kalamış'a bakarak buranın nesinden huzur alınabileceğini kestirmek zor. Koy, 1980'de marina yapılmak üzere doldurulunca, Kalamış denizle bağını kopardı. Bu yıl Kalamış'ın bir de oteli var. Otelle birlikte yeni mekanlar birbiri ardından Kalamış'ı renklendiriyor. Bunlardan şimdilik sonuncusu By Esat adlı balık restoranı. Sık sık yolum düştüğü için takip ediyordum. Daha önce çeşitli kafelere ev sahipliği yapan tek katlı bir binada birkaç aydır hummalı faaliyet vardı. Bina büyük ölçüde elden geçirildi, bahçe kısmı portatif çatıyla kışa hazır hale getirilip zeminden ısıtma sistemiyle donatıldı. Nihayet kapısına neonla adı da yazılıp birkaç gün önce kapılarını açtı. Restoranın park sıkıntısı yok. Belediyeden ihtiyaca yetecek sayıda park yeri kiralanmış. Kapıdan girdiğinizde sizi karşılayan, biri mezeler, öteki balıklar için olmak üzere iki büyük dolaptan isterseniz yerinize oturmadan seçiminizi yapabiliyorsunuz. Sağ taraf sigara tiryakilerine ayrılmış. Soldaki salonda ise içilmiyor. Buradan da çocuklar için oyun odasına geçiliyor. Balık dolabında İstanbul'da bulunabilen taze balık çeşitleri mevcuttu. Meze dolabında yaratıcı mezelerden oluşan abartısız sayıda seçenekler sıralanmıştı. Yiyeceğimiz balığı seçtim ama hemen ısmarlamadım. Zira kaç kez mezelerin çekiciliğine kendimi kaptırıp, sonunda ısmarladığım balığı bitirebilmek için çok zorlanmıştım. Soğuk mezelerden isli uskumru, köpoğlu salatası, Bombay fasulye pilakisi, atom gibi çeşitleri ısmarlayıp yerimize oturduk; içkilerimizi söyler söylemez ilk tur mezeler sofrada yerlerini çoktan almıştı. Gerek mezelerin, gerekse ortaya gelen salatanın tazeliği restorana ilk olumlu puanları kazandırdı. Ara sıcaklardan biberli yağ gezdirilmiş sarımsaklı yoğurtlu sıcak ot kavurma ve karidesli arpa şehriye pilavı harikaydı. Sıcak meze tabakları birbirini izledi: İçine tuzsuz bir tulum peyniri doldurulmuş yavru kalamar dolması, yumuşacık ızgara ahtapot kolu, balık külbastı, domates soslu levrek sarma... Tahminim gerçekleşti; mezelerden balığa yerimiz kalmamıştı. Doğrudan meyveye atlayıp yemeği noktaladık. Kişi başı 90 TL civarında gelen hesaba servisin yazılmadığını, şarap fiyatlarının da çok makul tutulduğunu görmek bir başka hoş sürpriz oldu. Sonuçta henüz birkaç gün önce açılan By Esat bizden olumlu not aldı. Kalamış "bir tatlı huzur alınacak" semt olma yolunda.

Beğendiklerim
Kalamış artık iyi bir balık lokantasına sahip. Özellikle yaratıcı balık mezeleri konusunda iddialı bir mekan. Park sıkıntısı yok, sigara içenleri mutlu edecek olanaklara sahip, servis güler yüzlü.

Beğenmediklerim
Hatırlarım, restoranın içinde yer aldığı bina deniz doldurulmadan önce dalgaların yaladığı bir yalıydı. Bugün deniz en az 100 metre ötesinde ve marinanın duvarı deniz manzarasını kesiyor.

Mutfak ****
Servis ****
Ambians ****

By Esat Münir Nurettin Selçuk Cad. No: 42 Kalamış Tel: 0216 338 59 59

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tatlı huzur alınacak balıkçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN