Fransızca müziğin yeni fenomeni

Giriş Tarihi: 9.11.2013

2009'da çıkış yaptığı şarkısı ile dünya müzik listelerinde uzun süre üst sıralarda kalmayı başaran Stromae yeni albümü ile Avrupa'yı kasıp kavuruyor. Stromae Fransız müziğinin yeni temsilcisi olarak görülüyor

İlk çıkışını 2009'da Türkiye'de de çok meşhur olan Alors on danse (Öyleyse dans edelim) şarkısıyla yapan Stromae yeni albümüyle son yılların en büyük müzikal başarısına imza attı. Hem eleştirmenler, hem de müzikseverler tarafından büyük övgü alan albüm, elektronik müzik ve hip hop'ı sentezleyen tarzıyla müzikal bir devrim olarak niteleniyor. Formidable (Harika) isimli hit şarkısına çektiği klip bir anda patladı. Brüksel'in bir tramvay durağında gizli kamerayla çekilen klipte, Stromae şarkının sözlerine uygun olarak bir sarhoşu canlandırıyor. Youtube'da 30 milyondan fazla izlenen klip, Stromae'nin birkaç hafta içinde 10'dan fazla Avrupa ülkesinin satış listelerinde bir numaraya yükselmesini sağladı. Ülkesi Belçika'da kahraman statüsüne yükselen Stromae, Fransa'da da satış rekorları kırdı. Eleştirmenler, Stromae'nin Jacques Brel ve Edith Piaf'tan sonra dünyaya yeni isimler sunamayan Fransız müziğinin yeni temsilcisi olabileceğini belirtiyor. Ünlü Amerikan gazetesi New York Times ise, Stromae'yi "Fransızca dilinin en iyi elçisi" olarak tanımladı. Aslında, Belçikalı müzisyenin meşhur olduğu birçok ülkede şarkılarının anlamı bilinmiyor.

MELANKO LİK SÖZLER
Oysa Stromae'nin elektronik melodileri kadar güçlü bir diğer yönü ise şarkı sözleri. İşsizlik, yalnızlık, aile sorunları, kanser, Aids, çevre sorunlarını işlediği şarkılarıyla kriz Avrupası'nın ruhunu yansıtıyor. En hareketli dans şarkılarına yazdığı melankolik sözleri dikkat çekiyor. Babasını erken yaşta kaybeden Stromae Papaoutai (Baba neredesin?) şarkısıyla dans ettirirken hüzünlendiriyor. Formidable şarkısında bir boşanma hikayesi eşliğinde eğlendirmeyi başarıyor. Stromae, bestelerini matematiksel hesaplarla hazırladığını belirtirken, sözlerinde hip hop kültürü ve edebiyattan besleniyor. Gerçek ismi Paul Van Haver olan 28 yaşındaki müzisyen, sahne adı olarak Fransızca'da usta anlamına gelen maestro kelimesinin hecelerinin yerlerinin değiştirilmesi ile ortaya çıkan Stromae'yi kullanıyor. Babası 1994 Ruanda soykırımında öldürülmüş bir Hutsi, annesi Flaman kökenli bir Belçikalı olan Stromae, Brüksel'in fakir bir Fransız mahallesinde büyümüş ve kilisede dini eğitimi almış. 1.90 boyunda, yeşil gözlü ve siyahi melez olan müzisyen ne tam Avrupalı ne de tam Afrikalı. Benzersiz fiziğinin yanı sıra kendi geliştirdiği özel bir matematik formülle çizdiği desenlerden oluşan polo tişörtleri, kısa ve dar pantolonu, uzun çoraplarıyla taklit edilmesi imkansız bir tarz oluşturmayı başardı. Her konserinde ayrı bir sahne şovu hazırlayan müzisyenin önümüzdeki bir yıl boyunca vereceği konserlerin tüm biletleri şimdiden tükendi. Türkiye'de de hayran kitlesi kazanmaya başlayan Stromae'nin Fransa turnesinin ardından dünya turnesine çıkması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransızca müziğin yeni fenomeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN