Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebiyat mevsimi ödüle teslim

Ekonomik krizle beraber ülkenin dört bir yanında düzenlenen protesto gösterileri ve siyaset dünyasındaki skandallar bir yana, Fransızlar'ın şu andaki en önemli gündemi arka arkaya dağıtılan edebiyat ödülleri

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Fransızlar, okulların ve yasama yılının açılmasının ardından Noel'e kadar monotonlaşan sonbaharı, edebiyat mevsimi ilan ederek renklendiriyor. Bütün edebiyatçılar yeni eserlerini yayımlamak için eylül ya da ekimi beklediği için sonbaharda yüzlerce kitap okuyucularla buluşuyor. Bu renkli edebiyat sezonu Goncourt, Medicis, Renaudot ve Femina gibi dünyaca ünlü ödüllerin dağıtılması ile son buluyor. Seçkin bir yazar kurulu tarafından yılın en iyi düzyazısının seçildiği Goncourt Akademisi edebiyat ödülü, ülkenin en prestijli ödülü.

BİR YAZARA SADECE BİR KEZ VERİLİYOR
Bugüne dek Marcel Proust, Andre Malraux, Simone de Beauvoir, Marguerite Duras, Amin Maalouf gibi dünyaca ünlü yazarlara takdim edilen ödülün en önemli özelliği ise bir yazara yalnızca bir kez verilmesi. Bunun tek istisnası 1956'da Cennetin Kökleri kitabıyla ödüle layık görülen Romain Gary'nin 1975'te Emil Ajar takma adıyla yazdığı Onca Yoksulluk Varken romanıyla da ödülü alması. Bu prestijli ödülü bu yıl Au revoir la-haut adlı eserin yazarı 62 yaşındaki Pierre Lemaitre aldı. Kitap, 2. Dünya Savaşı döneminde mülteci konumuna düşen bir Fransız ailenin dramı üzerinden ülkenin çektiği sıkıntıları anlatıyor. 24 Ekim'de sahibini bulan, Fransız Akademisi büyük roman ödülü bu yıl Plonger adlı eseri ile Christophe Ono-dit-Biot'ya verilirken, Fransız edebiyatının bir diğer seçkin edebiyat ödülü olan ve 1925'ten beri 'yaratıcılıkla sıra dışılığı bir araya getiren en iyi düz yazıya' verilen Renaudot ödülü, bu sene 1143 sayfalık Naissance (Doğum) adlı eserin sahibi Yann Moix'e takdim edildi. Yeni çıkan ve henüz hak ettiği üne kavuşamamış olan en iyi Fransız, yabancı ve deneme yazarı olmak üzere üç dalda verilen Medicis Ödülü ise bu yıl, tabuları yıkan eserleri ile tanınan Marie Darrieussecq'un Il Faut Beaucoup Aimer Les Hommes adlı son romanına verildi. Bu ödül, Umberto Eco ve Paul Auster gibi yazarlar ile 2005'te Kar romanıyla en iyi yabancı yazar seçilen Orhan Pamuk'a da verilmişti. Femina Akademisi Edebiyat ödülünde Leonora Miano'nun, Afrika'da kölelik zamanı yaşanan büyük bir aşkı anlatan La Saison de l'Ombre kitabı en iyi Fransızca roman seçilirken, en iyi yabancı roman ödülünü annesi ve babası banka soyguncusu olan bir çocuğun hikayesini anlatan, ABD'li yazar Richard Ford ise Canada adlı romanına verildi. Fransız edebiyat ödülleri mevsimi bu hafta, gazeteciler tarafından yazılan romanlara verilen Prix Interallie ödülünün verilmesi ile son bulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edebiyat mevsimi ödüle teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN