Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırsat olsa İzmir'de yaşamak isterdim

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak filminin esas kızı Oscar'lı Jennifer Lawrence geçen yıl gezdiği Yunan adalarını ve İzmir'i unutamıyor

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Suzanne Collins'in kitaplarından sinemaya uyarlanan Açlık Oyunları/ Hunger Games serisinin ikinci filmi Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak bu yılın merakla beklenen yapımlarından biri. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği serinin ikinci filminin setinden gelen haberler dikkat çekti. Hasret bitiyor, film 22 Kasım'da vizyona girecek. Hatırlanırsa Açlık Oyunları13 bölgeden oluşan Panem adlı, otoriter bir yönetim altında yaşayan insanların ülkesinde geçiyordu. Panem'de her bölgeden seçilen gençlerin birbirlerini öldürmesi üzerine kurulu bir oyun oynanıyordu. İlk filmde isyanları kanlı bir şekilde bastırılan, 13. bölgeden seçilen Katniss'in ortaya çıkışını, oyunda birinci olmasını izlemiştik. İkinci filmdeyse kahramanlar başka bir oyunun içinde mücadele edecek... Yönetmenlik bayrağını Gary Ross'tan Francis Lawrence devraldı. Ama başrollerde yine Oscar'lı Jennifer Lawrence ve Josh Hutcherson var. Takdir edersiniz ki Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak'ta isyan daha da büyüyecek... Ama beyazperdede isyan büyümeden önce Josh Hutcherson ve Jennifer Lawrence Cumartesi SABAH'a konuşup filmle ilgili tüyolar verdiler.

- Açlık Oyunları tüm dünyada yoğun ilgi gördü. Filmden sonra neler hissettiniz, öncesinde bu kadar büyük bir ilgiyle karşılaşacağınızı düşünüyor muydunuz?
- Jennifer Lawrence :
İlk filmin başarılı olacağını aslında tahmin ediyordum. Kitabının büyük bir hayranı olduğum için de olabilir tabii! Senaryoyu okuduğumda 'En iyi bu şekilde uyarlanabilir' dediğimi hatırlıyorum ve başarı ortada. Uzun zamandır en çok sevdiğim karakter olan Katniss'e hayat vermek de çok keyifliydi. Tüm oyuncular, yönetmenimiz Gary Rose ve ortam o kadar keyifliydi ki, filmin kötü çıkmasına imkan yoktu. Çok büyük bir hikayeyi canlandırdık ve başardık. Bu filmde de başrolü yine Josh'la paylaşıyoruz. Bunun da avantajı var. Yönetmenimiz Francis Lawrence zaten seneler evvel kendini kanıtlamış biri. Bu güvenle atmosfer birleşince her şey harika gidiyor. Bu filmi en az birincisi kadar çok seveceğinize inanıyorum.

TEKLİFİ ÇIĞLIK ATARAK KABUL ETTİM
- John Hutcherson:
İlk filmi o kadar çok sevmiştim ki ikincisine başlama haberi geldiğinde dört saniye sabit bir noktaya bakıp sonra çığlık attığımı hatırlıyorum! Jennifer'la yine aynı filmde olma, birincisi çok sevilmiş olacak ki ikincinin çekilecek olması, beğenilmişim ki yine benimle çalışıyorlar düşünceleri inanılmaz keyifliydi. Sete çıkmadan önce uykumdan uyanıp gülümsediğimi ve tekrar uykuya daldığımı hatırlıyorum! Her şey o kadar güzel gitti ki, ikinci filme başladık, sorunsuz bitirdik.

- Katniss'in psikolojisi ne durumda? Ateşi Yakalamak'ta neler izleyeceğiz?
- J. L:
Katniss, 74. Açlık Oyunları sonrası aslında büyük bir travma yaşadı. Bunun yanı sıra Gale ve Peeta'nın arasında kalması da ona iyi gelmiyor. Oyunu dışarıdan izleyen Gale onu tam anlayamazken Peeta, Arena'da onun yaşadıklarına birebir tanıklık etmiş biri. Bunun için Gale onun hayatının bir kısmını asla anlayamayacak. Katniss biraz olsun mutlu olabilecek.
- J. H: Açlık Oyunları kadar titiz ve başarılı bir film olduğuna söz verebilirim. Bu filmin duygusu çok farklı. Artık herkes Peeta'yı, Katniss'i, Gale'i tanıyor, yaşadıkları duyguları biliyorlar. Bu filmde o duyguyu bilerek karakterlere yaklaşacaklar ve tat bu kez çok daha iyi olacak!

- İlk filmi izlemeyenler bu filmi anlayacaklar mı?
- J. L:
İlk filmi izlemeyen de anlayacaktır, ancak izleyenler ilk filmdeki sorulara cevap bulacaktır. Ben ilk filmi izlemeyip ikinciyi izleseydim, hemen eve gider ilk filmin DVD'sini izler sonra tüm kitaplarını okurdum! Çünkü hayran olmak bunu gerektirir (Gülüyor).

- Bu yaz neler yaptınız, kış planlarınız neler?
- J.L:
Bu yaz tam zamanlı çalıştım. Sadece bir ayım boş geçmişti bu sürede de gemiyle seyahat ettik. Hayatımın belki de en huzurlu bir ayıydı diyebilirim. Yunan adalarını, Türkiye'de İzmir'i hayatımın sonuna dek yaşayabileceğim yerler olarak diye düşündüm. Mavi, yeşil ve beyazdan oluşan şehirler zaten güzeldir. Uzaktan bu yerleri izlemek de çok keyifliydi, bu yıl tekrar gitmeyi düşünüyorum.

Hutcherson: İnsanlarla fotoğraf çektirmek harika bir duygu
- Yolda yürürken nasıl tepkilerle karşılaşıyorsunuz?
- J. H:
Açlık Oyunları'ndan önce Jennifer da ben de tanınan insanlardık. Filmden sonra tüm dünyanın tanıdığı insanlar olduk. Bu muhteşem bir duygu. İlk başta 'Neden bana bakıyorlar?' gibi bir düşüncem bile olmuştu, insanların seninle anı niyetine fotoğraf çektirmesi harika bir duygu.
- J. L: Ben insanlarla iç içe olmayı çok seviyorum. Gözlük de şapka da taksan elbet seni birileri tanıyor ve yanına geliyor. Hayranlarımı asla kırmamaya çalışıyorum. Sevgilimden ayrılmamı isteyenler, saç rengime yorum yapanlar, 'Biraz yemek ye' diyenler, hepsi harika! Beni sahiplenmeleri çok keyifli.

Kitaba bağlı kalmayı tercih ettik
- Bir çok filminiz var ve hepsi çok beğenildi, fakat Açlık Oyunları biraz daha farklı bir konsept ve insanlar sizi Katniss olarak kabul ettiler. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?
- J. L: İçinde bulunduğum her iş benim için çok kıymetli. Açlık Oyunları kadar tüm dünyayı etkisi altına alan bir filmde daha önce yer almadığım için, Katniss olarak hatırlanmam son derece normal. Bu filmde çok değişik bir ortam, hikaye ve karakter var. Ah bir de filmde Lenny Kravitz var ki izleyince 'Hey bu zamana kadar neredeydi bu adam?' diyeceksiniz, ona tek kelimeyle bayıldım! Ateşi Yakalamak başka filmlere pek benzemiyor. Bir de kitabın hayranlarına duyduğumuz hassasiyete istinaden filmi tamamen kitaba bağımlı tutmamızın da çok etkisi var. Ben de Katniss'i çok seviyorum!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırsat olsa İzmir'de yaşamak isterdim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN