Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonbaharda doğa terapisi

Kestaneler döküldü, yapraklar halı gibi serildi, mantarlar kendini gösterdi. Sonbaharda Şile'nin köylerinden Yedigöller'e kadar birçok yürüyüş alanı, hafta sonunda şehirden kaçmak isteyenlere kucak açıyor

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Yürüyüş ve doğa tutkunlarının en sevdikleri mevsimlerden biri olan sonbahar aylarında, ormanlardaki patikalarda ve yayla yollarında hareketlenme de artar. Dökülen yaprakların ve kuşların senfonisi eşliğinde uzun yürüyüşler yapmayı sevenler, gidecekleri yerleri daha hafta içinde seçmeye başlar. Güneşin yakmadan kendini hissettirdiği sohbahar günlerinde yürüyüş ve bazen de bir gece kamp yapanları, lezzetli sürprizler de bekler. "Ormanda ne yiyebilirim?" diye düşünürken, yerlerden toplanmayı bekleyen elmalar ve kestanelerle karşılaşır, çevredeki evlerde daha yeni ekmek pişirenlerin içtenlikli ikramına "Hayır" diyemezsiniz. İstanbul'dan birkaç saat uzaklıktaki ormanların içindeki patika yollarda yapılan günü birlik ya da bir gece konaklamalı yürüyüşler, şehrin stresi ve gürültüsünden uzaklaşmak, doğayı tanımak ve yeni dostluklar kurmak isteyenler için ideal aktivitelerden biri...

MENEKŞE YAYLASI
İzmit, Yuvacık'a bağlı Servetiye Köyü'nün yaylası olan Menekşe Yaylası, İstanbul'a yaklaşık 160 kilometre uzaklıkta... Aytepe Köyü'nde dere kenarındaki Veysel Amca'nın Yeri adlı tesisten başlayan yürüyüş, 800 metre yükseklikteki yaylada bitiyor. Dik bir yokuştan sonra yaklaşık üç saat süren yol boyunca ormanların içinden yürüyebilirsiniz.

KILIÇKAYA
Sakarya'nın Geyve ilçesindeki Kılıçkaya, sonbahar yürüyüşleri için çok cazip bir kayalık alan. Kılıçkaya, aynı zamanda Kapı Orman Dağları'nın bir parçası. Yürüyüş, Geyve-Taraklı arasındaki Kazkıran Geçidi'nden geçilerek varılan Doğancıl Köyü'nden başlıyor. Yakınlardaki patika, bir süre sonra pastel tonlarla boyalı bir ormanda devam ediyor. Yorulmak istemeyenler, ormanın içindeki küçük parkurlarda yürümeyi tercih edebilir. Eğer uzun yürüyüşlere alışıksanız, Kılıçkaya'nın zirvesine kadar çıkıp, manzarayı seyredebilirsiniz.

YILAN KAYA ŞELALESİ
Abant Dağları'nın batı tarafında kayalıklar, uçurumlar ve derin vadiler bulunur. Dağın eteklerinden doğan pınarlar, buradan dökülürken sıra dışı görüntüler yaratır. Yürüyüşçüler de rehberler eşliğinde Abant'ın su tanelerinin izini sürer. Yol önce uçurumlara, oradan da şelalelerin saklandığı yılan kayasına ulaşılır.

KERAMET ILICASI
Bursa'nın Orhangazi ilçesine bağlı Keramet Ilıcası, doğal bir SİT alanı. Aktoprak Köyü'ndeki Veli Kahya çeşmesinden başlayan yürüyüşler, Samanlıdağ sırtlarını aşıp, İznik'in Keramet Köyü'nde sona eriyor. Ova ve vadi manzaralı, yaklaşık altı saat süren bu keyifli yürüyüşten sonra isteyen ılıcanın sularına giriyor. Kaplıcanın suyu kükürtlü olduğu için birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Yürüyüş hattı boyunca Kurbandağı, Samanlıdağlar ve Uludağ manzarasını seyretmek de mümkün.

YENİCE ORMANLARI
Anıt orman niteliğindeki Yenice Ormanları, Karabük'ün Yenice ilçesinde. Bölgenin harika ekosistemi nedeniyle Çitdere ve Kavaklı koruma altına alındı. Çitdere fındık, karaçam, meşe ağaçlarıyla kaplı. Kavaklı'da ise anıt porsuk ve fındık ağaçları var. Orman İşletme Müdürlüğü'nün konaklama tesisinden başlayan yürüyüş birkaç saat sürüyor.

İNÖNÜ YAYLASI
İstanbul'a 145 kilometre, İzmit'e 30 kilometre uzaklıktaki İnönü Yaylası, bölgenin en güzel yaylalarından biri... Yuvacık Barajı'ndan sonra Tepecik Köyü'ne, oradan da İnönü Yaylası'na ulaşılıyor. 12 kilometrelik yürüyüş alanında, birçok temiz su kaynağı var. İsteyen otomobiline bisikletini koyarak da bu bölgede dolaşabilir.

YEDİGÖLLER
Sonbahar renklerinin en canlı örneklerinin sergilendiği Yedigöller, fotoğraf meraklılarının da cenneti. Vadilerin arasındaki gölleri çevreleyen patikalar, bitki ve mantar çeşitleriyle dolu. Her seviyeden yürüyüşçünün tamamlayabileceği bu rota, bir buçuk saat sürüyor. İstanbul'a dört buçuk, Ankara'ya üç saat uzaklıktaki Yedigöller'de konaklamak isteyenler için bungalow tipi evler var.

ŞİLE ORMANLARI
İstanbul'a bir saat uzaklıktaki Şile, hafta sonlarında en çok tercih edilen keşif rotaları arasında yer alıyor. Teke, Ovacık, Ulupelit köylerinin çevresi, meşe ve kayın ormanlarıyla çevrili. Sonbaharda mantar meraklılarını da kendine çeken Şile ormanlarında çok çeşitli mantar toplamak mümkün. Köylüler de yol boyunca tezgahlarda mantar, kestane, biber ve salatalık gibi ürünler satıyor.

NASIL GİDİLİR?
Yılın son güzel günlerinin tadını çıkarmak isteyenler, Rota, Bukla, Ayakizi, Patika, Bemet gibi gezi gruplarından birinin rotasını seçebilir.

NELERE İHTİYAÇ VAR?
Su geçirmeyen, yüksek tabanlı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı, rahat bir pantolon ve tişört giyebilirsiniz. Tabii her birinin yedeğine de ihtiyaç var. Aniden başlayan yağışlar için yağmurluk, akşam havanın soğuyacağını düşünerek de yanınıza mutlaka polar almalısınız. Sırt çantanızın içine yeterli miktarda su ve sandviç koymayı da unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonbaharda doğa terapisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN