Bu kış paltonuzu nasıl alırdınız?

Giriş Tarihi: 30.11.2013

Sezonun bol alternatif sunan en iddialı ürünü dış giyim parçaları. Birbirinden farklı modeller ve renk alternatifleri ile satışa çıkan paltolar nasıl giyilir, palto seçerken nelere dikkat edilir?

Sonunda kışın geldiğini hissetmeye başladığımız şu günlerde hayatımıza özlediğimiz bir ürün giriyor: Paltolar. Kış sezonunun en hit parçaları olan paltolarda renkler, dokular ve modeller genelleme yapılamayacak kadar farklı. Renk paleti sarıdan mora, kesimler vücudu sıkı sıkıya saran en dardan 'oversize' adı verilen büyük beden gibi duran modellere, boylar kalçadan yere kadar uzanıyor. Dokularda, desenlerde, modellerde ve renklerde tek bir opsiyon olmadığı gibi bu kış paltolardaki aksesuvar ve detaylarlarda da pek çok alternatif var. Romantik 1920'lerden en sert kesimli 1990'lara kadar uzanan palto modasına uymak için para harcamaya başlamadan önce annelerin, hatta büyükannelerin gardıroplarından yararlanmak ya da eskici dükkanlarını gezmek faydalı olur.

Hata yapmak zor
Gardıropları hızla değiştiren, tüm kıyafetin 'havasını' yükselten paltolarda sınırlamalar kalktı. Bu kış modaya uygun olmayan bir model bulmak için uzun arayışlara girmeniz gerekecek. Hali hazırda varsa bile gardıroplardan çıkartmamanızı tavsiye edeceğimiz tek bir model var. Bebe yakalı, dizde biten, dört düğmeli paltolar. Dünya podyumlarında görmesek de, bu hanım hanımcık modeli stil ikonu Kate Middleton hâlâ kullanıyor, belirtelim.

Yakalar kürklendi
Geçmiş dönemi hatırlatan detayların başında, 1980'lere gönderme yapan, tek düğmeli erkeksi kesimli paltoların yakasında kullanılan kürk var. Tüm zamanların iç içe geçtiği bu sezon, tarihin tozlu sayfalarından çıkan, az sayıda multifonksiyonel opsiyon alkışlanıyor. Palto yakalarındaki kürkler, giydiğiniz kıyafetin ruhuna göre çıkarılıp geri takılabiliyor. Ayrıca paltolarda kol boyu bileğin üzerinde biten ve giyene kullanım kolaylığı sunan, eteklere doğru bollaşan çan modeller ile omuz bölümünde dikiş kullanılmayan koza paltolar da geçmiş zamanın sofistike kadınından bize miras kalan hazineler arasında. Zengin detaylı düğmelerin kullanıldığı erkeksi kruvaze paltolar kemerle sıkılıyor, bel vurgusu bu kış kadın silüetinin öne çıkan detaylarından biri oluyor.

Pembe yeni siyah
Siyah iddiasından hiçbir şey kaybetmese de bu sezon en çok kullanılan renk pembe. Modacıların maskulen modeller ile tezat oluşturmak için kullandıkları pembe, koyulu açıklı tonları ile raflardaki yerini almış durumda. Pembe kadar sık kullanılmasa da en koyu kış günlerini canlandırmak için mor, sarı, turuncu ve yeşil de paltolarda göze çarpan renkler. Ayrıca uzun zamandır unutulan şal deseni ve geometrik çiçekler de bu kış paltolarda tekrar hayata dönüyor.

Dev alternatifler
Başta da belirttiğimiz gibi bu sezon maskulenliğin sınırlarını zorlayan keskin hatlı modellerden fazlasıyla feminen ve oturaklı paltolara, kalçanın altında biten, çoğu zaman astarsız kullanılan spor modellerden diz altına kadar uzayan daha iddialı alternatifler arasından seçim yapılacak. Her ruh haline ve ortama uygun en kullanışlı model, büyük beden gibi görünen, aksesuvarları minimumda tutulmuş, olabildiğince uzun gri bir palto olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kış paltonuzu nasıl alırdınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN